شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

راهنمای سفر به ارمنستان

راهنمای سفر به ارمنستان

ارمنستان یک شهر تاریخی بسیار زیبا و مملو از کلیساهای گوناگون است. مناظر طبیعی این کشور شامل جنگل های سرسبز، دریاچه های دوست داشتنی و دشت های پهناور است. اما بهترین چیز در مورد ارمنستان، خود مردم ارمنستان هستند. آنها مردمانی بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و خیلی خوب گردشگران را هدایت و راهنمایی می کنند.

- مساحت: ۲۹,۷۴۳ کیلومتر مربع

- جمعیت: ۳.۱ میلیون نفر

- پایتخت: ایروان

مسیحیت در سال ۳۰۱ پس از میلاد مسیح به این کشور وارد شد و می توان آن را یکی از قدیمی ترین ملت های مسیحی دنیا دانست. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ارمنستان با اعتقاد ملی گرایی و فرهنگ سنتی به عنوان یک کشور مستقل شناخته می شود. پایتخت این کشور ایروان نام دارد و مرکز فعالیت های فرهنگی، اعتقادات مترقی، موزه های استثنایی و هنرهای مدرن است.

کافه های این کشور بسیار مدرن هستند و در رستوران های آن می توان انواع غذاهای گرم و تازه را میل کرد. بیشتر رستوران های این کشور از نزدیک ترین باغ، تازه ترین میوه و سبزیجات را خریداری می کنند به همین دلیل همیشه همه چیز بسیار تازه است.

● جاذبه های گردشگری

▪ تماشای پرندگان

در ارمنستان گونه های کمیاب پرندگانی همچون عقاب، باز و قو را می توانید ببینید. ارمنستان خانه حدود ۳۴۶ نوع از ۵۵۰ گونه متنوع پرندگان اروپایی است.

▪ تماشای غارها

برای تماشای غارهای شگفت انگیز آهکی می توانید به وایوتز دیزور بروید. در نزدیکی گوریس می توانید خانه های غار مانند که در دل کوه ساخته شده اند را از نزدیک مشاهده کنید. این غارها به دست بشر ساخته شده اند و در قدیم مسکونی بوده اند. گوریس حدود ۲۴۰ کیلومتر از ایروان فاصله دارد. این شهر در میان تپه‌ زارهای سبز قرار گرفته و آثار معماری اصیل ارمنی در آن حفظ شده است.

▪ مکان های فرهنگی

ایروان مملو از مکان های فرهنگی همچون گالری ملی (تاسیس شده در سال ۱۹۱۹ میلادی) و کتابخانه ایروان است که بیش از ۱۳ هزار دست نوشته تاریخی و باستانی در آن نگهداری می شود. موزه تاریخی ایروان شامل تاریخچه ارمنستان است و در آن می توان انواع هنرهای دستی باستانی و تاریخی را مشاهده کرد.

▪ دره Debed

در دره پر شیب دِبِد صومعه هاقپات و روستای ساناهین قرار دارند و هر دو جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می روند. گفته می شود، شاعر و آهنگساز بزرگ ارمنی، سایات نووا در ساناهین به دنیا آمده و راهب هاقپات شده و توسط نیروهای آقامحمدخان قاجار کشته شده است.

ساناهین نیز در استان لوری قرار دارد و با تله کابین به شهر الله وردی وصل می شود. صومعه هاقپات دلیل شهرت این روستا است و مرکز خوشنویسی و تذهیب بوده است.

▪ دیلیجان (Dilijan)

دیلیجان شهری سرسبز در شمال ارمنستان است که از آن به عنوان «سوئیس کوچک» هم یاد می کنند. این شهر جنگل های همیشه سبز درختان کاج دارد و به دریاچه های آلپ می رسد.

▪ اچمیادزین (Echmiadzin)

اِچمیادزین که نام رسمی آن واغارشاپات است مکانی مقدس در ارمنستان است که به سال های ۱۸۰ تا ۳۴۰ پس از میلاد مسیح تعلق دارد. این مکان در واقع کلیسای جامع سنت گرگوری ایلامیناتور است. مردم این کشور اعتقاد دارند حضرت عیسی به شخصه از آسمان در آنجا به زمین فرو آمد تا مکان موردنظرش برای ساخت کلیسا را نشان دهد. به همین دلیل، نام این آستان مقدس را اچمیادزین به معنای ظهور تک ‌فرزند گذاشته اند که به عیسی مسیح (ع) اشاره دارد.

▪ ماهی گیری

در سفر خود به ارمنستان بد نیست سری هم به دریاچه سوان بزنید. این دریاچه مشهورترین گونه های قزل آلا و سالمون به نام «ایشخان» دارد که مخصوص این منطقه است. دریاچه سوان در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان قرار دارد و بزرگ ‌ترین دریاچهٔ قفقاز است.

▪ صومعه گغارد

یکی از مکان های مذهبی ارمنستان، صومعه گغار است. این صومعه جزو میراث جهانی یونسکو است و بخشی از کوه مجاور است و از سنگ تراشیده شده است. پس از بازدید از این صومعه راهتان را کج کنید و به معبد گارنی بروید. زمین لرزه بخش اعظم ساختار اصلی آن را تخریب کرده است اما معبدی که در ارتفاع ۳۰۰ متری از سطح رودخانه آزات قرار دارد، همچنان زیبایی خود را حفظ کرده است.

▪ گوریس

گوریس نام روستایی در ارمنستان است که حدود ۲۴۰ کیلومتر از ایروان فاصله دارد. این روستا معماری آلمانی مربوط به قرن ۱۹ میلادی دارد و نمایش دهنده معماری اصیل ارمنی است. دلیل شهرت و زیبایی اصلی این روستا، خانه هایی است که در دل کوه همچون غار ساخته شده اند.

▪ کوه نوردی و پیاده روی

پیاده روی و قدم زدن در روستاهای سرسبز ارمنستان یکی از تفریحات لذت بخش در ارمنستان است.

▪ اسب سواری

اسب سواری در کوه آتشفشان آراگات یکی دیگر از تفریحاتی است که باید هنگام سفر به ارمنستان آن را تجربه کنید.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.