شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

شیرگاه, شهر پل ها

شیرگاه, شهر پل ها

شهر شیرگاه یکی از چهار شهر (زیراب، آلاشت، پل سفید و شیرگاه) منطقه سوادکوه در استان مازندران است، شهری سرسبز و زیبا که از سه نعمت دشت، کوهستان و رودخانه به صورت هم زمان بر خوردار است، از تهران که به سمت استان مازندران حرکت می‌کنید اگر جاده فیروزکوه را برای حرکت انتخاب کنید، پس از گذار از شهرهای «پل سفید» و «زیراب» به شیرگاه می‌رسید.

این شهر کوچک دشتی وسیع است که دو رودخانه «تلار» و «کسلیان» از میان آن گذشته‌اند و توسط کوه‌های جنگلی احاطه شده است، کاهش هفت درصدی رطوبت و شرجی هوا در مقایسه با شهرهای ساحلی استان مازندران، چهل درصد بارندگی در ایام سال و هوای مطبوع نیمه ییلاقی از دیگر نعمت‌های خدادادی این شهر کوچک است.

شیرگاه در تمام فصول سال هوایی ملایم و مطبوع دارد و قابل سکونت است، از دریای خزر ۶۰ دقیقه فاصله دارد و با عبور از شهرهای قائم شهر و ساری می‌توان به راحتی به ساحل خزر رسید، همچنین آبشارهای دیدنی این شهر، دریاچه مصنوعی و جنگل‌های سر سبز از دیگر جاذبه‌های آن به شمار می‌رود.

راه‌آهن تهران – شمال، که بخشی از راه‌آهن سراسری ایران است، از این شهر می‌گذرد و ایستگاه قدیمی آن بارها لوکیشن سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی قرار گرفته است، از نظر مسافت شهر شیرگاه در حد فاصل ۲۰ کیلومتری زیراب و ۲۵ کیلومتری قائم‌شهر قرار دارد.

این شهر ییلاقی از همه جهات جز شمال به وسیله رشته کوه‌های البرز مرکزی احاطه شده است. شیرگاه از غرب به کوه «ترز»، از شرق به وسیله کوه «ورزک» و از جنوب با کوه‌های «ساره سر» و «شاه کوه» محدود می‌شود. همچنین این شهر محل تلاقی دو رود پر آب است، یکی رود «کلسیان» و دیگری رود «تلار» که از منطقه «آلاشت» و گردنه‌‌های «دوگل» سرچشمه می‌گیرد.

رود کلسیان در بیشتر مواقع سال آبی روشن و زلال دارد، (تنها در زمان بارندگی‌های شدید آب ان کمی گل‌آلود می‌شود.)، اما رود تلار در بیشتر مواقع سال گل الود است، به دلیل وجود این دو رود و همچنین وجود دره‌های نسبتا کم عمق، شیرگاه دارای پل‌های متعدد قدیمی و جدید است و به همین سبب به شهر پل‌ها شهرت یافته است. تعدادی از پل‌های تاریخی شیرگاه؛ عبارتند از:

پل دختر(پل چالی ): پل شاه عباسی «آبدنگسر» رودخانه تلار: این پل در دوران صفوی و در مسیر تاریخی راه شاه عباسی ساخته شده است، کسانی که از شیرگاه به سمت قائم شهر می‌روند، می‌توانند دقایقی را بر روی این پل بگذارنند، البته تا چند سال پیش تردد وسایل نقلیه روی این پل مقدور بود، اما پس از ریزش و تخریب آن، تنها پذیرای عابران پیاده است. طول این پل ۵۷ متر و عرض آن پنج متر است.

پل شاهپور: بر روی رودخانه «اوتجون» پلی قرار گرفته که به نام شاهپور مشهور است. این پل نیز همانند پل شاه عباسی در مسیر قائم شهر قرار دارد و اطراف آن را اراضی چای باغ فرا گرفته است. چنان طبیعت اطراف این پل زیباست از آن به عنوان بهشت گم شده یاد می‌کنند.

پل‌های دیگر شهر شیرگاه در دوران معاصر ساخته شده‌اند، از جمله پل راه‌آهن که داخل شهر و در منطقه «سرتپه» واقع شده است. پل‌های راه‌آهن نیز در مسیر دره و رودخانه تلار قراره گرفته‌اند. همچنین در دوران صفوی در ایران جاده شوسه «شاه عباسی» احداث شده بود که بخشی از آن نیز از شیرگاه عبور کرده است. پل‌های این منطقه یادگاری از درخشش ایران در آن روزگار است.

از جمله نکات تاریخی جالب درباره منطقه می‌توان به نکات زیر نگاهی داشت:

شخصی با نام «هژبر باوند» در دوران رضا شاه سر به طغیان برداشت و با حکومت وقت وارد جنگ شد او برای تامین غذا و مهمات سپاهیانش به شیرگاه می‌آمد.

در جریان اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ارتش روسیه در منطقه‌ای نزدیک «کلیج خیل» شیرگاه ساکن شدند که امروزه به «روس آباد» معروف است. مردم محلی دوران حضور سپاهیان روسیه در شهر را «شوروی سال» می‌گفتند و هنوز هم در روایت‌ها و خاطرات گذشته از آن سال یاد می‌شود، شهر شیرگاه در سال ۱۳۴۱ رسما به عنوان شهر شناخته شد و شهرداری در آن ایجاد شد.

اگر به شهر شیرگاه سفر کردید، می‌توانید برای گذران زمان خود از مناطق گردشگری و جاذبه‌های دیدنی زیر استفاده کنید: آبشار شیرگاه که در نزدیکی تونل بین جاده زیراب- شیرگاه واقع شده است. چشم‌اندازهای لفور (خصوصا در فصل بهار)، زمین‌های کشاورزی برنج و باغ‌های مرکبات، جنگل‌اندرگلی، رودخانه کسیلان واقع شده در نارنج بن و جنگلی که در سمت جهاد کشاورزی قرار دارد از دیگر نقاط دیدنی این

شهر هستند.

دسترسی به شیرگاه از جاده فیروزکوه و خط راه‌آهن تهران شمال امکان‌پذیر است. پیشنهاد ما این است رفتن به شیرگاه را برای یک روز تعطیلات خود در نظر بگیرید.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.