شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آبگرم فلکده آبگرمی جنگلی

آبگرم فلکده آبگرمی جنگلی

موقعیت: استان مازندران-تنکابن- جاده دوهزار-روستای لیره سر

فاصله از تهران: مسافت ۲۷۰کیلومتر

امکانات منطقه: آلاچیق و کلبه اجاره‌ای

فصل پاییز رسیده است. فصل رنگ‌ها، فصل غرور طبیعت، فصلی که با وجود تغییر آب و هوا می‌توان یک سفر مفرح و شاد را در دل جنگل‌های شمال برنامه‌ریزی کرد. شاید بتوان گفت بهترین فصل سفر به شمال فصل پاییز است. فصلی که تنوع رنگ‌ها را در برگ درختان می‌توان به نظاره نشست. در این برنامه تجربه‌ای متفاوت خواهیم داشت و به یکی از جاذبه‌های شمال ایران سفر خواهیم کرد: «آبگرم فلکده» شاید این نام برای شما غریب باشد، ولی در دل جنگل‌های انبوه دوهزار و در زیر یک سنگ بزرگ، حوضچه‌ای از آب گرم وجود دارد که با دیدن آن تصورش را هم نمی‌کنید که در میان درختان انبوه آبی از دل زمین جوشیده و تبدیل به حوضچه‌ای شده که سرشار از املاح و مواد معدنی غنی است.

از تهران سفر را به سمت شمال آغاز می‌کنیم، ولی نه به نیت دریا بلکه به نیت بازدید یکی از بکرترین جاذبه‌های توریستی جنگل‌های تنکابن.

سفرمان را از تهران به سمت چالوس و تنکابن آغاز می‌کنیم و پس از تنکابن با توجه به تابلوهای راهنما به سمت جنگل‌های دوهزار تغییر جهت می‌دهیم. جاده‌ای که برای اکثر مردم آشناست، مسیر بعدی ما روستای لیره‌سر در کیلومتر۱۲جاده دو هزار است. بعد از طی این مسافت در سمت چپ جاده پل فلزی ماشین رویی وجود دارد که ما را به سمت این روستا راهنمایی می‌کند، از جاده اصلی جدا می‌شویم و جاده فرعی به سمت لیره سر را پی می‌گیریم. از خروجی جاده اصلی تا لیره سر تقریبا ۳ کیلومتر است که شما در این مسیر از کنار شالیزارها و زمین‌های زراعی با صفای این منطقه عبور می‌کنید. تا اینجای مسیر آسفالته و خوب است.

به روستای لیره‌سر که رسیدیم و با توجه به اینکه آبگرم در فاصله ۸ کیلومتری شرق روستا و در داخل جنگل قرار دارد، دو گزینه پیش روی ماست:

گزینه اول: پارک خودرو در روستا و جنگل نوردی بسیار مفرح ۲ساعته تا آبگرم.

گزینه دوم: ادامه مسیر با خودرو و ۸ کیلومتر جاده خاکی معمولی از روستا تا آبگرم (قسمتی از مسیر با شیب تندی همراه است.)

ما گزینه اول را انتخاب می‌کنیم و پیاده مسیر را پیش می‌گیریم. جاده‌ای است که از ابتدا جنگلی با درختان بلوط و افرا و گیاهان سرسبز که تنها صدای پرندگان و رودخانه «دو سه هزار» که ما را تا انتهای جاده همراهی می‌کند که آرامش جنگل را می‌شکند. بعد از حدود ۲ ساعت پیاده‌روی، در میان درختان انبوه و به امید دیدن این جاذبه دل فریب به انتهای جاده می‌رسیم، پایان جاده خاکی، به استخر پرورش ماهی ختم می‌شود و همچنین به چند کلبه چوبی با سقف شیروانی. کلبه و آلاچیق‌هایی که برای اقامت موقت ساخته شده است. با چند متر فاصله از کلبه‌ها، دره‌ای سرسبز وجود دارد که آبگرم در ضلع غربی و در پایین‌ترین نقطه دره مشرف به کلبه‌ها قرار دارد.

به سمت دره می‌رویم و مسیری پاکوب را با شیبی نسبتا تند و کوتاه که به طرف پایین می‌رود ادامه می‌دهیم. بعد از چند قدم پایین رفتن، در سمت چپ شما و زیر یک سنگ نسبتا بزرگ، یک پارچه آبی رنگی خودنمایی می‌کند. بله، درست حدس زدید به آبگرم فلکده رسیده‌اید.

احتمالا در ذهنتان قبل از رسیدن، آبگرمی را تصور می‌کنید مشابه دیگر آبگرم‌های کشورمان، ولی اشتباه کرده‌اید. این آبگرم هیچ گونه امکاناتی ندارد و کاملا در یک محیط جنگلی واقع شده است. استخر و حوضچه‌ای چهار در چهار متر و دیواری سفالی که محلی‌ها برای تعویض لباس ساخته‌اند و با گونی آبی رنگ و عریضی دورتادور آن پوشانده شده است.

حوضچه‌ای به عمق یک متر که ورودی آب آن از کف زمین است که این آب دارای املاح معدنی بوده و برای دردهای مفصلی، روماتیسمی و افراد مسن بسیار مفید است.

● پیشنهاد ما

سعی کنید پیاده از روستا تا آبگرم را بپیمایید تا از فضای رویایی و جنگلی این منطقه کمال لذت را ببرید، مطمئن باشید پشیمان نمی‌شوید.

به دلیل خارج نشدن از مسیر و جلوگیری از اتلاف وقت، بهتر است از محلی‌ها موقعیت خود را جویا شوید.

برای امنیت بیشتر گروهی، به این سفر بروید.

اگر وسایل شنا به همراه ببرید، به جزء بازدید، می‌توانید تنی به آب زده و تجربه‌ای متفاوت داشته باشید.

دوربین عکاسی یکی از لوازم مورد نیاز این سفر است، فراموش نکنید.

برای بازدید از این برنامه، یک روز کامل از وقتتان را به آن اختصاص دهید.

بیایید با پاکیزه نگه داشتن مناطق گردشگری‌مان، آن‌را به دیگران هدیه دهیم

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.