شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

معبد جوخانگ در لهاسا

معبد جوخانگ در لهاسا

2015-08-02- Tibet - Lhasa - Barkhor - Jokhang Temple -3

 

معبد جوخانگ ( Temple Jokhang  )در سال ۶۴۷ پس از میلاد درست در مرکز لهاسا ساخته شد و گفته می شود فضا و مکان ساخت آن را همسر امپراتور “گامپو” تعیین کرده است. این بنا را صنعتکاران ماهر نپال، چین و تبت با معماری متفاوتی ساخته اند. این معبد، مرکز عرفان و مقصدی مقدس برای زائران بودایی، تبت به شمار  می آید. در سالن بزرگ آن، اشیایی متعلق به دوران کودکی بودا ساکیامونی وجود دارد که در سال ۷۰۰ پس از میلاد به تبت آورده شده است.
ادیان زیادی در دنیا هستند که مردمی با فرهنگ و عقاید مختلف از آن پیروی می کنند. دین بودا یکی از این دین ها است و بودیسم نیز یک دین بزرگ جهانی و فلسفی در شمال شرقی هند است که در قرن ۵ قبل از میلاد تاسیس شد. معبد جوخانگ در لهاسا (Lhasa) یکی از مهمترین مکان‌های مقدس در بودیسم تبتی (Tibetan Buddhism) است که هر ساله هزاران زائر را جذب می‌کند. این معبد توسط پادشاه سونگتسان گامپو در قرن ۷ ساخته شد. مغولها چندین بار معبد را ویران کردند امّا ساختمان سالم ماند. امروزه مجموعه معبد حدود ۲۵۰۰۰ متر مربع را پوشش میدهد. 
در تصویر زیر نیایش عجیب مردم لهاسا دیده می شود که به گونه ای عجیب در مقابل معبد جوخانگ عبادت می کنند. آنها در حالی که روی شکم هایشان می خوابند دعا می کنند و بعد از آن می‌ایستند و دوباره بر روی شکم خود می خوابند. 

در گوشه دیگر تصویر مردمی را می بینید که در حال نوش جان کردن میان وعده هستند  آنها این نوع عبادت را نیایش دسته جمعی می دانند در حالی که نظمی خاص در آن دیده نمی شود.از نظر دیگر مردم دنیا این نوع نیایش، شکل عجیب و غیر معقولی دارد!

دسته ها: چین و تبّت

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.