شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

پاییز طلایی را در چهار گوشه ایران ببینید

پاییز طلایی را در چهار گوشه ایران ببینید

کجای ایران به دیدار پاییز برویم

پاییز، فصل عاشقان است. این را می‌شود از تمام شعرهای شاعرانی فهمید که پاییز را بهانه می‌کردند و به معشوق دل می‌سپردند یا از واژه‌واژه داستان‌هایی متوجه شد که قدم زدن روی برگ‌های خشک روایت عشق راویانش بوده است، اما دل‌سپردگان بیشتری دارد این فصل. دیگر پاییز را تنها نمی‌توان از شعرها، داستان‌ها و ترانه‌ها جستجو کرد.

رد پاییز را حتی می‌توان در دعای مادر جست، در ذوق پدر، از جنب و جوش شهر و مهربانی آدم‌ها. اما شیفتگان دیگر این فصل بدون شک طبیعت دوستانند. ایران‌زمین، مملو از جاذبه‌های طبیعی، بهشت آنهاست. پاییز بهانه‌ای است برای دیدار دوباره با همان همیشگی‌های طبیعت ایران. حالا سوال اینجاست که این پادشاه فصل‌ها را بهتر است در کجا دیدار کنیم. بهانه مطلب این صفحه همین است.

● رویای رنگین گلستان پاییز

پاییز به زردی برگ‌هایش معروف است. نه‌تنها به این دلیل، اما شاید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این فصل همان قدم زدن روی برگ خشک درختان باشد، بنابراین اولین آدرس ما برای دیدار با این فصل جای پربرگ است! استان گلستان در پاییز جای دیگری است. به این معنا که اگر شما در فصل‌های دیگر روانه این شهر و استان شده باشید تمام تصویرهای این سفر را فراموش کنید، چون در پاییز این شهر و استان شکل دیگری به خود می‌گیرد. وجود جنگل‌های بی‌نظیر، ‌راه‌ها و جاده‌های منتهی به روستاهای زیبا در دل این پاییز هزار‌رنگ، تابلویی از رنگ‌ها را پیش چشمان‌تان می‌گشاید. مقصد همیشگی عکاسان ایرانی در پاییز این استان است. چراکه آنقدر زیبایی این شهر و روستاهای اطرافش شگفت‌انگیز است که تحمل زیبایی آن به تنهایی میسر نیست. حتما باید این زیبایی را با دیگران تقسیم کرد و چه راهی بهتر از عکاسی برای شریک شدن از زیبایی‌های این استان؟!

● منطقه جنگلی ناهارخوران را به خاطر بسپارید

منطقه جنگلی ناهارخوران یکی از کانون‌های مورد علاقه برای استفاده شهروندان گرگانی، گردشگران بین‌راهی و دوستداران طبیعت است.این ناحیه اردوگاه جهانگردی مجهزی دارد. امکانات تفرجگاهی این ناحیه جنگلی مشتمل بر میز، نیمکت، ‌آب‌آشامیدنی، سرویس بهداشتی و نمازخانه است که در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌گیرد. همچنین هتل، رستوران و کمپینگ نیز دارد.

پارک جنگلی قرق: این پارک در ۲۴ کیلومتری شرق گرگان و در مسیر جاده اصلی گرگان - مشهد قرار دارد و مشتمل بر پارک‌وحش، تاسیسات رفاهی و پارک بازی است. پارک‌جنگلی قرق از تفرجگاه‌های مهم گرگان است که طی سال مورد بهره‌برداری وسیع قرار می‌گیرد.

پارک جنگلی دلند: این پارک در ۱۱ کیلومتری غرب آزادشهر و در کنار جاده اصلی گرگان ـ مشهد واقع شده است. این پارک پوشیده از درختان باارزش جنگل‌های شمال مانند بلوط، آزاد، افرا و انجیلی است و از امکانات تفرجگاهی مانند آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و کمپ چوبی برخوردار است.

● با پاییز در بازفت

بازفت چهارمحال و بختیاری را بسیاری از ایرانیان یا به بهارش می‌شناسند یا به انباشت برف‌های زمستانی‌اش، اما وصف پاییز دل‌انگیز این خطه را کمتر کسی دیده یا شنیده است. بازفت شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد، سرچشمه رودهای فلات مرکزی و جنوبی ایران است.‌ بسیاری از مردم و هنرمندان، بیشتر با بهار و زمستان بازفت‌ آشنایی دارند، در حالی که پاییز بازفت، نقطه شاعرانه گردشگری در ایران است.‌ پاییز در فصل گردشگری بازفت کوهرنگ یک گردشگری روزانه است، چراکه هر روز این منطقه در فصل پاییز به رنگی زیبا آراسته می‌شود و ممکن‌ است روز بعد رنگ‌هایی که پیشتر دیده‌ای، دیگر در طبعیت روز بعد نبینی.‌ البته پاییز در این منطقه جز زیبایی‌های طبیعی موعد کوچ عشایر این منطقه نیز است. چهار فصل سال، کوچ عشایر و زندگی عشایری و مناطق بکر این منطقه می‌تواند به عنوان گنجینه طبیعی ایران قلمداد شود.

گوناگونی زیبایی‌های طبیعی منطقه به شکلی است که بخش بازفت را به عنوان یک منطقه چهار فصل گردشگری معرفی کرده و در این منطقه از شهرستان کوهرنگ، گیاهان در حاشیه‌هایی از انبوهی برف رشد می‌کنند و تابلوهای زیبایی از خلقت خداوند را به نمایش می‌گذارند. وجود چند چشمه‌سار خنک و خروشان، رودخانه‌های جاری بازفت و زاینده رود و کارون، رنگ طبیعی بهار و کوچ‌عشایر و زندگی عشیره‌ای نیز به این زیبایی خدادادی افزوده است.‌ مسیر جاده بازفت دارای پتانسیل بسیار زیاد و منحصربه‌فردی برای جذب گردشگر است و گردشگران اصفهان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری را به سمت خود کشانده است. بازفت در شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری در مسیر خوزستان از دیرباز محل کوچ ییلاق و قشلاق و ایل‌راه‌های عشایر بوده و همواره توجه گردشگران بویژه گردشگران خارجی را برانگیخته است.

● مهر پرمهر ابیانه

ابیانه از آن روستاهایی است که تعداد گردشگرانش شاید به پای گردشگران شهرهای بزرگ هم برسد. شهرت این روستا آنقدر است که در اغلب کشورها این روستای جهانی به عنوان شناسه گردشگری ایران محسوب می‌شود و این روستاست که پنجره‌ای می‌شود برای ورود و وسوسه دیدن ایران. اما ابیانه هم در فصل پاییز رنگ و بوی دیگری دارد. بافت رنگین و سرخ خاک این روستا همراه لباس‌های محلی اهالی‌اش که بسیار رنگین و چشمنواز است، وقتی همراه می‌شود با دگرگونی طبیعت هوش از سر مسافرانش می‌برد. همین است که نام این روستا را معمولا میان فهرست شهرهای مقصد تورها و آژانس‌های مسافرتی می‌توان دید. ابیانه در ۵۰ کیلومتری شهر کاشان است، اما پیشنهاد جدی برای دیدن این روستا که توصیه می‌کنیم آن را جدی بگیرید تنها به ابیانه محدود نمی‌شود. دو روستای کناری آن مختصات همان ابیانه را دارد با این تفاوت که هنوز دست‌نخورده و بکر باقی‌مانده است و شاید کمتر بتوان ردی از گردشگران ناآگاه را در آن دید ، به این مفهوم که نشانی از زباله در این دو روستا نمی‌بینید و هنوز ساکنان مهربانش پذیرای گردشگران مختلف هستند. روستاهای چیمه و هنجن که در چهار کیلومتری ابیانه قرار دارند می‌تواند مقصد شگفت‌انگیزی برای پاییز باشد، اما پیشنهاد اصلی این است که ابتدا به روستای چیمه بروید و از میان دشت‌هایش وارد روستای هنجن شوید و همین‌طور پرسه زنان به ابیانه بروید.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.