شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

پنج پیشنهاد خوردنی برای مسافران شیراز

پنج پیشنهاد خوردنی برای مسافران شیراز

پنج پیشنهاد خوردنی برای مسافران شیراز
شیرازی ها ذاتا آدم های صاحب سبک و ایده و البته خوش گذرانی هستند و طبیعتا اگر به شیراز بروید, از نظر غذایی به شما بد نخواهد گذشت

شیرازی ها ذاتا آدم های صاحب سبک و ایده و البته خوش گذرانی هستند و طبیعتا اگر به شیراز بروید، از نظر غذایی به شما بد نخواهد گذشت.

● آش برق

آش و هلیم

خیابان باریک برق

صبح اگر در شیراز باشی و هوس صبحانه کنی تقریبا تمام چهارگوشه شهر جا‌هایی هستند که‌ آش و حلیم می‌فروشند البته آش و حلیم شیراز از لحاظ طعم با‌ آش و حلیم شهرهای دیگر کمی متفاوت است.

خیابان باریک برق که به احترام حضور ساختمان شرکت برق در میان عوام به خیابان برق مرسوم است، میزبان آش معروفی است که صبح‌های تمام ایام و عصرهای ماه رمضان صفی طولانی در مقابل آن بسته شده است. شهرت آش برق به پخت ویژه آن است. پرفروش‌ترین محصول این مغازه، آش سبزی است که همیشه خوب عمل آورده شده و مزه فوق‌العاده‌ای دارد. شیرازی‌ها هر جای دنیا که زندگی کنند، نوستالژی آش برق دارند.کنار این مغازه یک نانوایی سنگکی و یک کله پزی و یک کبابی هم وجود دارد و جنس آدم‌های شکمو کاملا جور است.

قیمت:

هر کیلو هلیم و آش این مغازه قدیمی شیرازی ۱۴۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

ساعت کار:

ماه رمضان، ماه ویژه این مغازه است. آش برق از افطار تا سحر یکسره مشتری‌ها را رفع و رجوع می‌کند.

اصولا آش در شیراز مقوله مهمی است و شیرازی ها مخصوصا در روزهای سرد سال، آش مورد علاقه‌شان را که شامل سبزی و گوشت و حبوبات است، با روغن و آبلیمو سر صبح میل می‌کنند.

● بابا بستنی

بستنی

تپه تلویزیون

اصلا امکان ندارد به شیراز بیایی ولی بستنی‌های بابا بستنی رو نخوری... از محالات است که وارد شیراز بشی و از کسی سراغ بستنی و فالوده بگیری و کسی نگه برو بابا بستنی...

این برند اصیلی است که یکی از دلایل محبوبیتش را می شود در سادگی نامش جست وجو کرد. شیرازی ها اصولا به نام بابا به عنوان یک پیشوند روی مغازه‌های فروش اغذیه علاقه دارند.

گرمای شیراز همواره به شهرت بابابستنی کمک کرده است. شما هم سعی کنید جمعی و بعد از افطار سری به اینجا بزنید و بستنی سنتی را با آبلیمو امتحان کنید.

منوی این مغازه بستنی‌فروشی به‌صورت فصلی تغییر می‌کند. البته بابابستنی همیشه بستنی در طعم‌های مختلف دارد. بابا بستنی به‌رغم داشتن مشتری‌های زیاد سر ساعت ۱۲ مغازه خود را تعطیل می‌کند.

قیمت:

نکته قابل توجه اینکه وجود و راه‌اندازی بستنی‌فروشی‌های زنجیره‌ای مختلف نتوانسته ذره‌ای از محبوبیت بابابستنی کم کند.در این مغازه بستنی خامه ای را کیلویی ۳ هزار تومان تهیه کنید.

ساعت کار

در روزهای عادی ساعت کاری به این شرح است: ۱۰ صبح تا ۱ بعدازظهر ۵ بعدازظهر تا ۱۲ شب. اما در ماه رمضان بعد از افطار به این بستنی‌فروشی سر بزنید.

قیمتش زیاد گرون نیست اگرچه به دلیل نبود صندلی برای نشستن جوان‌ها بیشتر به این محل مراجعه می‌کنند. جالب اینکه به‌رغم قرار گرفتن بابابستنی در یکی از نقاط خوش آب و هوا و پولدارنشین شیراز قیمت بستنی در این مغازه ارزان‌تر از جا‌های دیگر است.

● فالوده شیرازی

فالوده

پشت ارگ کریم‌خان

طعم فالوده شیرازی با آبلیمو طعمی متفاوت از طعم تمام فالوده‌های دنیاست...اگر دنبال طعم کلاسیک فالوده شیرازی هستید، به این مکان سر بزنید. جایی که شما را به هیجان خواهد آورد.

از آنجا که شیرازی ها اهل صبر و طمانینه هستند، فالوده آنها که با نهایت دقت تولید می شود، طعم اسثتنایی و خاصی دارد. این فالوده‌فروشی در بافت قدیمی شیراز واقع است و سر زدن به آنجا، علاوه بر امتیاز شکمی، امتیاز فرهنگی هم دارد.

اگر شانس‌تان بزند و فصل، فصل لیموی تازه باشد، کنار یک کاسه فالوده تر و تمیز، یک عدد لیموی درجه یک نیز نصیبتان خواهد شد.بعضی‌ها فالوده را با عرقی‌جات سنتی مصرف می کنند و بعضی‌ها با آبلیمو و عده‌ای هم با آب آلبالو. شما هم هر طعمی که دوست داشتید، سفارش بدهید.

قیمت :

نرخ فالوده در شیراز معمولا مثل نرخ ارز و طلا نیست و خوشبختانه قیمت این دسر خوشمزه آنقدر است که هرکس با هر جیبی بتواند روزانه حداقل یک لیوان با آبلیمو یا گلاب نوش جان کند آن هم در روزهای گرم تابستانی.

ساعات کار:

فالوده‌فروشی‌های شیراز ساعت خاصی ندارند، حتی می‌شود گفت ۲۴ ساعته...

شیراز را اگر با حافظ و سعدی نشناسند به فالوده شیرازی خوب می‌شناسند... فالوده‌ای که البته شهرهای دیگه هم تابلو آن را دارند و هم با عزت و احترام در کافه‌های زیبا می‌فروشند.

● صوفی

رستوران

بلوار ستارخان، رو به روی مسکن و شهرسازی

رستوران صوفی بیش از ۲۰ سال است که در شیراز فعالیت می‌کند و حسابی در بین شیرازی‌ها و البته توریست های این شهر، معروف است. رستورانی که در یک زیرزمین بزرگ در خیابان ستارخان واقع شدهاست. صوفی طراحی سنتی دارد و دکوراسیون داخلی‌اش براساس آجرهای زرد سه سانتی و طاقدیس‌های سنتی بنا شده است. بیشتر مشتریان صوفی آدم‌هایی هستند که دستشان به دهانشان می‌رسد.

در رستوران صوفی از میز اردور استفاده کنید و کشک و بادمجان و سالاد شیرازی‌اش را نخورده نگذارید. از میان غذاها هم شاتوبریان با میگوپلو می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. صاحبان این رستوران در تبلیغات اینترنتی آن را جای مناسب برای مهمان‌های خارجی معرفی کرده‌اند که این نشان از اعتماد به نفس آنها دارد...

قیمت:

صوفی رستوران ارزان قیمتی نیست و اگر شما یک جمع ۴ نفره باشید، ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان هزینه یک وعده غذای اساسی در این رستوران خواهد شد. البته همیشه راه‌شهایی برای کم کردن هزینه هست!

ساعات کار:

طبیعتا در ماه رمضان بعد از افطار تا حوالی ساعت ۱۲ به شما سرویس خواهند داد. در روزهای شلوغ حتما قبل از حضور، تماس بگیرید. تمام غذاهای سنتی شهر مثل کلم‌پلو، شکرپلو، آش سبزی، نان یوخه و نان شیری در همین رستوران صوفی پیدا می‌شود.

● هفت خوان

رستوران

بلوار جدید قرآن، نبش کوچه هفدهم

هفت خوان یک مجموعه بزرگ و مشهور در شیراز است که به دلیل شکل تازه پذیرایی، حسابی اسم در کرده است. هفت خوان جایی است که با یک ورودی هر چقدر بخواهید می توانید غذا میل کنید.

هفت خوان رستوران های مختلفی را براساس اسامی شاهنامه، نامگذای کرده که هر بخش یک نوع غذا را سرو می کنند. از فست فود گرفته تا چلوکباب و دل و جگر و غیره...

در این رستوران با خیالت راحت می‌توانی پشت میز بنشینی، غذا میل کنی و هر وقت خواستی می‌توانی گارسون را صدا بزنی. رستوران آنقدر بزرگ است که عذاب وجدان نداری غذایت را زود بخوری و بلند شوی تا نوبت بقیه شود.

مشکل پارک ماشین جلوی این رستوران وجود ندارد و جای پارک زیاد است.

قیمت :

ورودی هفت خوان ۳۲ هزار تومان است. بنابراین اگر خواستید به این رستوران سر بزنید، از قبل، یکی دو روزی به معده خود استراحت بدهید تا آنجا عوضش در بیاید!

ساعات کار :

در روزهای عادی از طلوع تا غروب خورشید، اما در روزهای ماه رمضان از افطار تا سحر می توانیدبه هفت‌خوان بروید.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.