شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

اقلید گنجی در اقلیم فارس

اقلید گنجی در اقلیم فارس

با خواندن این تیتر و دیدن نام استان فارس شاید احساس گرما و هوای دل به دریا زدن کنید اما این بار این نام برای شما یادآور ییلاق و خنکای هوای تابستانی شهر اقلید در این استان است، اگرچه از دریا خبری نیست و شما خیلی بالاتر از سطح دریا هستید اما امکان آبتنی و آب بازی کردن در همه جای این شهر کوهستانی و سرسبز که همانند زمردی در دل کویر می‌درخشد، فراهم است.

اگرچه مهم‌ترین جاذبه مذهبی گردشگری این شهر مراسم عید نیمه شعبان است و از این عید بزرگ چند هفته‌ای است گذشته اما خالی از لطف نیست که از این شهر تاریخی چند سطری بخوانیم تا سال آینده یا همین امسال به سمت شهر اقلید بار سفر ببندیم، البته سفری ارزان قیمت و ماجراجویانه.

اگر از تاریخچه این شهر بپرسید پاسخ این است که قدمت اقلید با توجه به یافته‌های باستانی در آن به حدود یکهزار سال قبل از میلاد نسبت داده شده است و به دلیل موقعیت جغرافیایی استثنایی آن از قدیم اهمیت ویژه‌ای برای حاکمان و حکمرانان ایران زمین داشته که در عصر حاضر هم با توجه به همان موقعیت و البته ویژگی‌های بسیار ممتاز شهر از نظر راه‌های مواصلاتی ترانزیتی و اقتصادی نیز دارای اهمیت زیادی است.

شهر اقلید با فاصله ۲۷۵ کیلومتری از شیراز، ۲۳۰ کیلومتری از اصفهان، ۲۱۰ کیلومتری از یزد و ۱۸۰ کیلومتری از یاسوج به عنوان چهارراهی بسیار مهم در ارتقای سطح اقتصادی شرق و غرب و البته شمال و جنوب کشور و دستیابی شهرهای مهم صنعتی و اقتصادی کشور به بازارهای داخلی و بین‌المللی شناخته شده است که با این وصف امکان ایجاد منطقه آزاد تجاری در اقلید نیز مهیاست.

هرچند درنگاه اول این شهر منطقه ای کور یا بن‌بست دیده می‌شود، اما از منظر گردشگری با توجه به طبیعت و تاریخ این شهر می‌توان اقلید را به یکی از بزرگ‌ترین مراکز گردشگری ایران زمین تبدیل کرد و با سرمایه‌گذاری هدفمند در این صنعت رونق اقتصادی مناسبی را به اقلید هدیه داد.

با توجه به پشتوانه جاذبه‌های طبیعی و نام این شهر که به معنی «کلید سرزمین پارس»، است می‌توان اقلید را کلید گنج زمردی فارس دانست و با رونق گردشگری این شهر کمی از بار بی‌توجهی‌های گذشته را فراموش کرد بنابراین امروزه و با توجه به اهمیت ترویج سفرهای ارزان قیمت در کشور می‌توان سفری بسیار خاطره‌انگیز را به اقلید تدارک دید به طوری که تجربه زندگی و اقامت در چادرهای عشایر در دل طبیعت شهر می‌تواند خاطره‌ای به یاد ماندنی را برای افرادی که از هیاهوی شهر فراری هستند، ایجاد کند.

سنت قالیبافی در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی اقلید می‌تواند به عنوان جاذبه‌ای بسیار مناسب برای اقامت چند روزه گردشگران داخلی و خارجی در منطقه باشد که پس از حضور آنها در این کارگاه‌های سنتی می‌توان شاهد رشد صادرات محصولات گلیم وگبه تولید شده این شهر در بازارهای بین‌المللی باشیم اگر چه هم اکنون هم این دو محصول در جهان خواستار فراوانی دارد، اما با حضور گردشگران در کارگاه‌های قالیبافی و گلیم‌بافی می‌توان این صنعت اقلید را جهانی کرد.

همان‌گونه که بسیاری از کشورها حتی از مراسم و طرز تهیه غذاهای سنتی خودشان در جهت رونق صنعت گردشگری منطقه استفاده می‌کنند.

گردشگران و ماجراجویان طبیعت اقلید می‌توانند با استفاده از اتوبوس و قطار به این منطقه برسند و با اقامت در کنار عشایر و تجربه زندگی آنها در ارتفاعات جنگل و سواحل رودخانه‌ها و دریاچه کافتر تجربه‌ای به یادماندنی و البته ارزان‌قیمتی از سفر به گنج زمردی فارس داشته باشند اگرچه مهمان‌نوازی و خونگرمی عشایر و مردم این شهر زبانزد خاص و عام است، اما باز هم لزوم توسعه زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه لازم است و هرگز از اهمیت آن کاسته نخواهد شد، به خصوص که توجه به جنبه اکوتوریسم در این دیار کاملا واضع و مشهود است.

رودخانه‌های گاوگدار، سفید، شادکام، کر و چشمه‌های جوتو، گوربهرام آسپاس، بالنگان حاجی‌آباد، آبشار تنگ براق و دریاچه کافتر را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین جاذبه‌های طبیعی اقلید دانست که امکان جذب تعداد زیادی از گردشگران داخلی و حتی خارجی را دارد، اما به طور کلی اقلید از نظر صنعت اکوتوریسم اگرچه تاکنون زیاد مورد توجه قرار نگرفته اما ظرفیت مناسب آن هنوز هم جای سرمایه‌گذاری دارد و می‌تواند تعداد زیادی ماجراجو را به خود جلب کند.

اما از نظر مکان‌های تاریخی در اقلید می‌توان به حوضچه دختر گبر، کتیبه تنگ براق، کوشک زر، کتیبه کوه بل، تل باکون (باکان) اشاره کرد که می‌تواند سفر هر گردشگری به این منطقه را کامل کند.

بسیاری معتقدند که حضور گردشگران داخلی و خارجی در این شهر و منطقه می‌تواند باعث حفظ و نگهداری مناسب آثار باستانی این شهر شود چون با توجه به اشتغال و درآمدزایی حاصل از این امر آنها متوجه می‌شوند چه گنج گرانبهایی در اختیار دارند و برای حفظ آنها تلاشی دوچندان می‌کنند، بنابراین می‌توان با ایجاد انگیزه و رشد صنعت گردشگری منطقه اقلید هم برای حفظ و حراست از آثار باستانی بسیار ارزشمند آن گام برداشت و هم رونق اقتصادی مردم این دیار را که از قدیم مالک کلید سرزمین پارس بودند فراهم کرد.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.