شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جاذبه های گردشگری مالدیو

جاذبه های گردشگری مالدیو

معمولا در کشور ما با شنیدن نام کشور مالدیو ذهن‌ها بیشتر به فوتبال منعطف می‌شود ولی افراد اهل طبیعت و سفر بخوبی می‌دانند که این مجمع‌الجزایر به عنوان یکی از زیباترین نقاط کره زمین به حساب می‌آید.

کشور مالدیو در حقیقت از ۱۹۲ جزیره اصلی و تعداد زیادی جزیره کوچک تشکیل شده است که در این میان تعداد ۸۰ جزیره دارای خدمات اقامتی برای گردشگران است.

جالب اینجاست که مساحت کلی تمامی این جزایر روی هم به ۳۰۰ کیلومترمربع می‌رسد و در این فضای محدود تنها می‌توان به جمعیتی ۳۵۹ هزار نفری دست یافت که عموما افرادی آرام و شاد هستند، این کشور در جنوب غربی هندوستان و به عنوان یکی از کشورهای آسیای جنوبی نقش مهمی در گردشگری منطقه دارد، پایتخت این کشور جزیره‌ای به نام ماله است که بزرگ‌ترین جزیره مالدیو به حساب می‌آید و مساحت آن نزدیک به شش کیلومتر‌مربع است.

همچنین ۱۰۳ هزار شهروند مالدیوی در این شهر زندگی می‌کنند، بیشتر ادارات و مراکز دولتی مالدیو نیز در این جزیره واقع شده‌اند تا ماله را به مهم‌ترین و به عبارتی قلب سیاسی مالدیو تبدیل کنند.

دومین شهر بزرگ این کشور نیز آدوسیتی نام دارد که مدت کوتاهی به عنوان پایتخت مالدیو نیز شناخته می‌شده است.

این کشور سال‌های زیادی را زیر سایه استعمار هلند و بریتانیا سپری کرد ولی سرانجام توانست به استقلال خود دست یابد و در حال حاضر توسط یک رژیم جمهوری اداره می‌شود.

بزرگ‌ترین سطح درآمد دولت مالدیو از صنعت گردشگری است که بیش از ۶۰ درصد کل درآمد این کشور را تشکیل می‌دهد و پس از آن نیز صنعت ماهیگیری به عنوان صنعت دوم چرخه اقتصادی مالدیو شناخته می‌شود.

بیشتر جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند و به همین دلیل نیز قوانین اسلامی از ورود موارد حرامی مانند گوشت خوک و مشروبات الکلی به این کشور ممانعت می‌کند.

از نکات جالب این کشور تفکیک جزایر به سه بخش اقامتی، اداری و گردشگری است تا صنعت گردشگری و سیستم کاری در این کشور با روال زندگی دینی و خانوادگی ساکنان آن تداخلی نداشته باشد و شاید به همین جهت نیز مردم مالدیو ازجمله آرام‌ترین مردمان کره زمین محسوب می‌شوند.

آب و هوای این کشور نیز با توجه به نزدیکی به استوا، حاره‌ای بوده و به صورت عمومی در بیشتر زمان سال دمای هوا بالای ۳۰ درجه است که با بارندگی‌های فراوان همراه است.

ورود و خروج به مالدیو از طریق زمینی عملا غیرممکن است زیرا این کشور مرز زمینی با هیچ کشوری ندارد و تنها از طریق دریا و هوا می‌توان به خاک مالدیو پا نهاد.

مالدیو دارای چند بندر و دو فرودگاه اصلی است که این دو فرودگاه در دو شهر اصلی این کشور قرار گرفته‌اند، ازجمله موارد جالب درباره این بنادر و فرودگاه‌ها بررسی مسافران با اشعه ایکس است که به علت ممنوعیت خروج اجسام خاص از این کشور انجام می‌شود.

این ممنوعیت‌ها شامل خروج شن و ماسه ساحلی، مرجان و صدف است که به علت یگانه بودن این موارد در مالدیو چنین تصمیمی از سوی دولت اتخاذ شده است البته یادگار‌های بسیاری از ساخته‌های دستی بومیان این کشور وجود دارند که برای فروش به گردشگران تهیه می‌شوند و بدون مشکل می‌توانید آنها را به همراه خود از این کشور خارج کنید.

از نکات جالب این کشور وجود تاکسی‌های هوایی! در این مجمع‌الجزایر است که گردشگران را از جزیره‌ای به جزیره دیگر انتقال می‌دهد و همچنین امکان استفاده از مناظر بسیار زیبای این کشور از ارتفاع نیز با استفاده از این تاکسی‌های هوایی فراهم خواهد بود، البته هزینه استفاده از این پروازها چندان ارزان نیست و به همین دلیل بسیاری از گردشگران به سراغ این روش جابه‌جایی نمی‌روند و با اجاره کردن قایق‌های پارویی یا موتوری بین جزایر رفت و آمد می‌کنند.

ازجمله مزایای این نوع رفت و آمد این است که بسیاری از بومیان‌ کشور از این روش استفاده می‌کنند و همین تداخل موجب دیدن فرهنگ بومیان کشور در قایق‌سواری خواهد بود که برای گردشگران کشورهای مختلف بسیار جذاب به نظر می‌رسد.‌

با توجه به ساختار خاص و وجود جزایر متعدد در این کشور، طبیعی است ‌ورزش‌های دریایی در راس هرم گردشگری مالدیو قرار داشته باشد.

غواصی در دریای‌های مالدیو به عنوان یکی از منحصربه‌فرد‌ترین تجربه‌های غواصی در جهان شناخته می‌شود زیرا جریان آب‌های گرم بین این جزایر موجب شده گونه‌های بسیاری از جانوران و گیاهان آبزی، این منطقه را به عنوان خانه اصلی خود انتخاب کنند و وجود این گونه‌های متنوع در اعماق آب می‌تواند هر گردشگری را برای ساعت‌ها غرق در لذت تماشا کند.

از دیگر ورزش‌های آبی در مالدیو می‌توان به موج‌سواری اشاره کرد که با توجه به تعدد جزایر و تغییر جریانات آبی در این منطقه امواجی بلند در تعدادی از جزایر به وجود می‌آید که این جزایر را به عنوان میعادگاهی برای موج‌سواران حرفه‌ای در سطح جهان تبدیل کرده است.

از دیگر نکات جالب سفر به مالدیو می‌توان به هزینه اندک اقامت و لذت از آب و هوا در این کشور اشاره کرد به نحوی که اقامت و خورد و خوراک در این منطقه در یک هفته و برای دو نفر معادل ۱۰۰۰ دلار برآورد می‌شود که با توجه به امکانات این منطقه رقم بسیار مناسبی به‌حساب می‌آید، البته باید به این مقادیر هزینه رفت و آمد به مالدیو را نیز افزود.

در مالدیو چه بخوریم؟

یکی از لذتبخش‌ترین تجربه‌های سفر به مالدیو استفاده از غذاهای متنوع این منطقه است، به نحوی که بسیاری از جمعیت گردشگر در این کشور سراغ غذاهای بومی می‌روند و همین موضوع نیز موجب ایجاد رستوران‌های متعدد در سطح جزایر شده است. از مشهورترین غذاهای مالدیوی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماس هونی: مشهورترین صبحانه مالدیو غذای ماس هونی است که مواد اصلی آن را ماهی دودی، پیاز و نارگیل تشکیل می‌دهد. این مواد به کمک ادویه‌های خاصی پخته شده و به عنوان یکی از محبوب‌ترین غذاها در میان گردشگران شناخته می‌شود.

فیهونوماس: این غذا از ماهی‌های دریایی کباب شده تشکیل می‌شود که البته پیش از کباب شدن در سس ویژه‌ای که ماده اصلی آن فلفل قرمز است، خوابانده می‌شود.

بامبوکی لو هیتی: این مورد بیشتر به یک میان‌وعده شباهت دارد زیرا در حقیقت می‌توان آن را یک نوع نان به حساب آورد، این نان ویژه با ادویه کاری و میوه‌های تازه فرآوری شده و در ماهیتابه‌های مخصوصی سرخ می‌شود. محبوبیت این غذا به حدی است که تقریبا در تمامی رستوران‌های مالدیو می‌توان به آن دسترسی داشت.

باجیا: باجیا یک نوع شیرینی محلی مالدیو است که با ماهی پخته و نارگیل تهیه می‌شود و بین بومیان و گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار است.

گولا: دیگر شیرینی مشهور این کشور گولا نام دارد که در واقع بیشتر به کوفته‌های ماهی شباهت دارد.

کیمیا: این غذا به صورت رولت‌های ماهی سرو می‌شود که البته این رولت‌ها باید تا حد امکان سرخ شده و برشته باشند.

کولی بورکیبا: این مورد شاید برای ما ایرانیان بسیار عجیب باشد ولی در کشور مالدیو به عنوان یکی از مشهورترین غذا‌ها شناخته می‌شود، کولی بورکیبا یک نوع کیک است که ماده اصلی آن را ماهی و ادویه تند تشکیل می‌دهد.

ماسروشی: ماس هونی در نان‌های ویژه‌ای به نام روشی پیچیده شده و در فر قرار می‌گیرند تا این غذای محبوب تهیه گردد.

شما در این کشور می‌توانید ساحل را اجاره کنید که در نوع خود تجربه منحصر به فردی محسوب می‌شود و البته هزینه آن بسیار بالاست.

کافی است مجسم کنید که در یک ساحل با شن‌هایی که به سفیدی می‌زند قرار دارید و دریایی را در مقابل خود مشاهده می‌کنید که با تمام توان رنگ آبی روشن را به شما عرضه می‌کند.

زیبایی این کشور به حدی است که می‌توان آن را به عنوان نمادی از بهشت روی کره زمین دانست. با توجه به مسلمان بودن این کشور و میهمان‌نوازی ساکنان آن، هزینه مناسب اقتصادی برای سفر و همچنین زیبایی شگفت‌انگیز این مجمع‌الجزایر می‌توان آن را به عنوان یک گزینه ایده‌آل برای هموطنانی که قصد سفر به خارج از کشور و استراحت دارند، دانست.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.