شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

نگاهی به اقیانوس پارک هنگ کنگ

نگاهی به اقیانوس پارک هنگ کنگ

اقیانوس- پارک هنگ‌کنگ در منطقه جنوبی این کشور قرار گرفته است و یکی از محبوب‌ترین پارک‌های جهان محسوب می‌شود.

این پارک ویژه جانوران پستاندار دریایی، آکواریومی است که جانداران اقیانوسی بسیاری را در خود جای داده است و علاوه بر این می‌توان در این پارک به امکانات تفریحی بسیار جالبی نیز دسترسی پیدا کرد.

اقیانوس پارک هنگ‌کنگ در دهم ژانویه سال ۱۹۷۷ میلادی به وسیله فرماندار وقت هنگ‌کنگ احداث شد و تاکنون به ۷۰ بخش جاذبه‌های گوناگون و گردشگاه‌ سواری افزایش یافته است و در این راستا جایزه‌های مختلفی را نیز از آن خود کرده است که برای نمونه می‌توان به هفتمین رتبه در جمع محبوب‌ترین پارک‌های جهان و سی و سومین رتبه از نظر داشتن بیشترین بازدیدکننده در جاذبه‌های گردشگری جهان توسط سازمان معتبر فوربس، اشاره کرد.

این پارک تنها در سال ۲۰۰۸ ـ ۲۰۰۷ میلادی ۵.۰۳ میلیون بازدیدکننده داشته و رتبه‌ای که در فهرست بیشترین بازدیدکننده جاذبه‌های گردشگری سالانه در جهان به دست آورده، رتبه ۱۵ است که این رقم در نوع خود بسیار قابل تحسین است و نشانگر آن است که مدیران این مرکز نکات مهم جذب گردشگر را پیدا کرده و آنها را به مرحله اجرا درآورده‌اند.

قابل توجه است که محبوبیت این پارک در داخل هنگ‌کنگ نیز از دیزنی‌لند (سرزمین دیزنی) با ۴.۵ میلیون بازدیدکننده در سال که یکی از جاذبه‌های پربازدید‌کننده در هنگ‌کنگ است، بیشتر شده که خود نشانگر محبوبیت روزافزون این مکان است.

این اقیانوس پارک از ۸۷۰ هزار مترمربع زمین تشکیل شده و به وسیله کوهی بزرگ به دو بخش تقسیم می‌شود، یکی بخش بلند و قله کوه که پرتگاه مانند است و دیگری دشت و بخش پست کوه است که مثل اسکله بوده و البته هر دو بخش در نوع خود بسیار زیبا هستند.

از نکات مهمی که در این پارک اجرا شده است، کابل کشی نزدیک به ۱.۵ کیلومتر از پارک به وسیله تراموای برقی است تا دسترسی به بسیاری از نقاط این پارک برای گردشگران آسان شود و نیز قسمتی از این پارک به وسیله اتوبوس‌های شاتل قابل بازدید است و بخشی نیز راه‌آهن اقیانوس اکسپرس است، با وجود چنین سطحی از امکانات جابه‌جایی در این پارک آخرین نکته‌ای که برای یک مراجعه‌کننده مورد پرسش واقع خواهد شد موضوع حمل و نقل است.

بخش بلند و قله کوه این پارک دارای تعداد زیادی تپه است که بازدیدکنندگان می‌توانند در مسیر گردش خود، از دومین پله بزرگ رو باز بزرگ جهان استفاده کنند و هیجانی کم‌نظیر و احساسی شگفت‌آور از گردش در محیطی غیرمعمول و البته زیبا را تجربه کنند.

اقیانوس پارک هنگ‌کنگ دارای ۱۹ وسیله تفریحی است که دو نمونه آن ترن‌های هوایی در بخش اسکله مانند پارک است تا دوستداران هیجان و ترس از سوار شدن آن لذت ببرند و ‌زیبایی‌های اقیانوس را نیز مشاهده کنند؛ تنها کافی است مجسم کنید که در حال شتاب گرفتن و شبیه‌سازی سقوط از ارتفاع توسط یک ترن هوایی هستید و در مقابل چشمانتان منظره‌ای زیبا از آبی بیکران را مشاهده می‌کنید، مسلما این تجربه در زندگی روزمره ما چندان قابل تکرار نیست.

این اقیانوس پارک علاوه بر موارد یاد شده از ۱۱ نمایشگاه زیستگاه جانوران برخوردار است که مطرح‌ترین آنها زیستگاه پاندای غول‌پیکر، آکواریوم ماهی‌های ژله‌ای و ماهی‌های خاویاری چینی هستند؛ علاوه بر این آکواریومی عظیم در چهار طبقه در این مکان طراحی شده است که با توجه به حجم بسیار بالای خود بیش از ۲۰۰۰ ماهی را در خود جای داده و به نمایش گذاشته است.

گذشته از وجود این پارک تفریحی در اقیانوس پارک هنگ‌کنگ، رصدخانه‌ای در پارک دایر شده تا علاقه‌مندان آسمان و ستاره‌شناسی و... را نیز خشنود سازد و از گردش در این پارک نهایت لذت را ببرند.

وجود آزمایشگاه‌های بسیار پیشرفته، از دیگر امکانات این پارک است. سیستم و بخش آموزشی و پژوهشی جداگانه و سازمانی ویژه برای رسیدگی به تحقیقات تخصصی درباره دلفین‌ها و نهنگ‌هاست که در نوع خود بسیار مهم و باارزش است.

این اقیانوس پارک نخستین موسسه‌ای در جهان است که با موفقیت به طور مصنوعی گونه‌ای از دلفین‌های اقیانوسی با نام باتلنوز را آبستن کرد و تعداد گونه ماهی‌های طلایی را افزایش داد.

هزینه احداث این پارک نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار هنگ‌کنگ است که توسط باشگاه اسب‌سواری ژوکی تامین شد. البته باید ذکر شود که زمین به صورت رایگان از سوی فرماندار هنگ‌کنگ در اختیار آنها قرار گرفت.

این باشگاه اسب‌سواری بین سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۴، ۲۴۰ میلیون دلار هنگ‌کنگ برای پیشرفت امکانات تفریحی به‌این پارک اختصاص داد.

ابتدای سال ۱۹۷۸ این اقیانوس پارک از کار دست کشید تا این‌که تبدیل به یک شرکت تابعه باشگاه اسب‌سواران ژوکی شود و دیگر بار این شرکت ۲۰۰ میلیون دلار هنگ‌کنگ برای اطمینان از ادامه پیشرفت پارک به‌اقیانوس پارک کمک کرد. امروزه این اقیانوس پارک از نظر مالی مستقل بوده و وابسته به‌شرکت یا موسسه خاصی نیست.

اقیانوس پارک هنگ‌کنگ در اوایل دهه قبل برای چندمین بار توسعه داده شد و در‌‌ مارس ۲۰۰۵ از آخرین تغییرات این جاذبه گردشگری پرده‌برداری شد.

این طرح پیشرفت پارک با هدف احیای ویژگی‌های قدیمی در اقیانوس پارک، توسعه مناطق جدید و مهم و نیز دو برابر کردن جاذبه‌های گردشگری از ۳۵ تا بیش از ۷۰‌طرح اجرا شد.

در بازدید از بخش پایینی کوه که اسکله مانند است، گردشگران می‌توانند، سرمای قطب‌های شمال و جنوب یا سفر به جنگل‌های باران استوایی را تجربه کنند.

بخش‌های هیجانی وسایل سواری و تفریحی پارک همانند ترن‌های هوایی، بخش‌های شگفت‌انگیز کوه و نیز بخش ویژه تفریحی کودکان و نوجوانان با نام «جهان کودک»، موجب شده است تا تعداد طرفداران این پارک روز به روز افزایش یابد.

● گردشی مجازی در اقیانوس-پارک هنگ‌کنگ

مسلما تجربه واقعی محیطی اینچنین به هیچ عنوان قابل قیاس با تجربه گردشگری مجازی آن نخواهد بود با این حال در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی درباره این پارک کافی است تا به آدرس:http://www.oceanpark.com.hk/html/en/homeHYPERLINK‌ و http://www.oceanpark.com.hk/html/en/home مراجعه نمایید، لینک ارائه شده شما را به صورت مستقیم به صفحه انگلیسی زبان این پارک انتقال می‌دهد تا با زبان چینی قسمت اصلی سایت دچار سردرگمی نشوید.

صفحه اول این سایت اندکی سنگین بوده و ممکن است زمانی نزدیک به یک دقیقه برای بارگذاری کامل آن صرف شود که البته این زمان بسته به سرعت اینترنت مورد استفاده شما متغیر خواهد بود.

صفحه اصلی شامل یک منوی بالایی با ۶ گزینه است که به ترتیب شامل موارد زیر خواهند بود:

● تجربه پارک

۱ ـ جاذبه‌ها و نمایش‌ها: در این قسمت می‌توانید از معرفی مختصر امکانات موجود در پارک بهره‌مند شوید.

۲ ـ غذاخوری و خرید: همان‌طور که از نام این بخش قابل درک است امکانات فروشگاهی و مراکز غذایی این پارک به ما معرفی خواهند شد.

۳ ـ نگاه به آینده: در این بخش از پارک نیز اطلاعات جالبی درباره برنامه‌ریزی بلندمدت پارک و اهداف ویژه آن به دست می‌آورید.

● برنامه‌ریزی بازدید

ـ بررسی کلی: در این بخش از سایت می‌توانید به اطلاعات اولیه درباره نحوه بازدید از این پارک دست یابید.

ـ مسیر دسترسی: در این بخش اطلاعات موقعیتی پارک و مسیرهای دسترسی به شما معرفی شده است.

ـ نقشه پارک: در این بخش می‌توانید از نقشه کامل پارک استفاده کنید.

ـ تقویم و برنامه: در تقویم این سایت می‌توانید برنامه‌ریزی روزهای ویژه پارک را مشاهده کنید.

ـ خدمات مهمانان: در این بخش خدمات ویژه پارک برای بازدیدکنندگان و گردشگران به شما معرفی شده است.

ـ اطلاعات مفید: با مراجعه به این صفحه می‌توانید از سایر مواردی که برای شما مبهم باقی مانده‌اند مانند قوانین و مقررات و... اطلاع یابید.

ـ آموزش و تفریح: این قسمت از منو نیز به‌صورت کامل به موارد آموزشی این مجموعه اشاره دارد که براساس رده‌های مختلف سنی تقسیم‌بندی شده است.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.