شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

زیارت با چاشنی سیاحت

زیارت با چاشنی سیاحت

وقتی نام مشهد می‌آید، اولین چیزی که در ذهن تداعی می‌شود حرم مطهر امام رضا(ع) است و کسانی هم که این شهر را برای سفر انتخاب می‌کنند معمولا اولین و شاید تنها هدف آنها زیارت امام هشتم باشد.

سفر به مشهد بویژه در آغاز سال نو می‌تواند نویدبخش یک سال خوب و سرشار از برکت و معنویت باشد، برای همین همه ما ترجیح می‌دهیم در صورت امکان سال جدید را در آن مکان مقدس نو کنیم.

اما این شهر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوانی هم دارد که می‌تواند در کنار زیارت، اوقات فرح‌بخش خوبی را برای هر گردشگری رقم بزند.

● ییلاقات مشهد

مشهد ییلاقات متعددی دارد که هر کدام به تنهایی می‌تواند خستگی و کسالت یک‌ساله را از جسم و جانتان بیرون برده و خاطره یک سفر شیرین و گوارا را در ذهنتان به تصویر بکشاند.

طرقبه، زشک، نغندر، کنگ، شاندیز، جاغرق، چالی‌دره، پارک جنگلی وکیل‌آباد، آبشار اخلمد، آبشارهای اورتوکند، پارک جنگلی نه دره، منطقه دیدنی فریزی، سد ارداک، سد چالی دره، هفت حوض و چشمه گیلاس، از جمله مکان‌های تفریحی مشهد هستند که در بهار و تابستان با طبیعت دل‌انگیز خود، سخاوتمندانه آغوش سبز و پرطراوتشان را به رویتان می‌گشایند.

بیشتر گردشگران ، جاهای مشهور و دیدنی مشهد ازجمله پارک ملت، وکیل‌آباد، شاندیز، آرامگاه فردوسی، طرقبه و... را می‌شناسند. در این نوشتار به برخی مکان‌های ناشناخته مشهد می‌پردازیم.

روستای کوهپایه‌ای کنگ: بعد از پشت سرگذاشتن طرقبه به کنگ می‌رسید. نمای بیرونی این روستا شباهت زیادی به روستای تاریخی ماسوله در استان گیلان دارد، به همین دلیل آن را ماسوله دوم هم می‌نامند. این روستا به دلیل بافت مسکونی جذاب، آب و هوای معتدل و طبیعت سرسبز و خرم در میان مردم مشهد و زائران این شهر شناخته شده است.

کنگ یکی از مناطق ییلاقی و روستایی طرقبه است و در دامنه‌های شمال‌شرقی ارتفاعات بینالود، در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این منطقه در ۱۶ کیلومتری طرقبه قرار دارد و به دلیل وجود بلندی‌های چشم‌نواز همواره مورد توجه علاقه‌مندان و گردشگران است. پوشش گیاهی دره مجاور به این مکان زیبایی خاصی بخشیده و بیشتر باغات نیز در زمین‌های شیبدار این روستا ایجاد شده که با رودخانه‌ها و چشمه‌سارها سیراب می‌شود. ایجاد خانه‌های پلکانی از ویژگی‌های این روستای کوهپایه‌ای است.

▪ جاغرق: روستای ییلاقی جاغرق هم در فاصله هفت کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است. این روستای گردشگری دارای آب و هوای معتدل کوهستانی، باغ‌های میوه و دره‌های سرسبز و پرآب است. می‌توانید در اقامتگاه‌های موقت آن ساعاتی بیاسایید و از خوردن غذاهای لذیذ رستوران‌های سنتی آن لذت ببرید.

منطقه توریستی و تفریحی ییلاق زشک یکی از جمله روستاهای گردشگری ایرن است که در ۳۰کیلومتری مشهد قرار گرفته است . این منتطقه ییلاقی که در دره ای زیبا از رشته کووهای البرز شمالی قرار گرفته است با طبیعت بکر و زیبا ی خود با آب وهوایی خنک شرایط مناسبی را برای مردم شهر مشهد تامین کرده است . این منطقه از طریق یک بزرگراه و با عبور از کنار قلعه باستانی ویرانی و دهکده المپیک ثامن الائمه به مشهد دسترسی دارد . در این منطقه صنایع دستی و نانهای محلی مختلفی وجود دارد که می تواند برای هر توریست و ایرانگردی جالب باشد.

چشمه سارها و باغ های فراوان ، فضای سرسبز و رودخانه، چشم اندازی بدیع به این منطقه بخشیده است.

این ناحیه یکی از نواحی عمده تولیدات صنایع دستی و بومی نظیر پوشاک چرمی و پوستی، اشیاء چوبی و انواع بافته های گیاهی می باشد.

▪ زشک: این روستا نیز که در سرچشمه دره شاندیز و در محور گردشگری این مکان قرار دارد، به لحاظ طبیعی یکی از باصفاترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد است.

منطقه توریستی و تفریحی ییلاق زشک یکی از جمله روستاهای گردشگری ایرن است که در ۳۰کیلومتری مشهد قرار گرفته است . این منتطقه ییلاقی که در دره ای زیبا از رشته کووهای البرز شمالی قرار گرفته است با طبیعت بکر و زیبا ی خود با آب وهوایی خنک شرایط مناسبی را برای مردم شهر مشهد تامین کرده است . این منطقه از طریق یک بزرگراه و با عبور از کنار قلعه باستانی ویرانی و دهکده المپیک ثامن الائمه به مشهد دسترسی دارد . در این منطقه صنایع دستی و نانهای محلی مختلفی وجود دارد که می تواند برای هر توریست و ایرانگردی جالب باشد.

▪ عنبران: روستای عنبران هم در فاصله یک کیلومتری طرقبه واقع شده و به خاطر مناظر و چشم‌اندازهای زیبا و گیاهان خودروی خوش به آن عنبران می‌گویند. این منطقه ییلاقی رستوران‌های متعدد و اقامتگاه‌های مناسبی برای استراحت دارد.

▪ نغندر: در ۱۰ کیلومتری طرقبه

▪ روستای سرآسیاب: در پنج کیلومتری شاندیز

▪ روستای خادر :در یک کیلومتری شاندیز

▪ روستای ابرده پایین :در ۲۵ کیلومتری شمال‌غربی شهر طرقبه

▪ روستای ابرده بالا: در مسیر رودخانه زشک

▪ روستای ییلاقی حصار: در فاصله شش کیلومتری مشهد.

هزار مسجد، این رشته کوه از شمال غربی به سمت جنوب غربی و در ادامه آن رشته کوه مزداوند (مزدوران) به ارتفاع ۱۲۰۰ متر، قره داغ به ارتفاع ۱۶۵۰ متر، کپه داغ و بالخان ترکمنستان کشیده شده‌است. بخشی از کوه‌های هزارمسجد را کپه داغ می‌نامند. در امتداد جاده درگز – قوچان، رشته کوه به نام الله اکبر خوانده می‌شود.ارتفاع قله اصلی هزار مسجد ۳۰۰۰ متر است.

در دامنه شمالی این رشته کوه، منطقه کلات نادری قرار گرفته و در کوهپایه‌های این کوهستان، دشت قره قوم ترکمنستان و در شما شرق آن مشهد قرار دارد. امتدادرشته کوه هزار مسجد در جنوب منطقه سرخس، از تپه‌های تشکیل شده‌است که ارتفاع آن از ۸۰۰ متر تجاوز نمی‌کند. رودخانه هریرود که در اینجا تجن نام دارد و مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل می‌دهد، شکافی را در این تپه‌ها باز می‌کند و ارتفاع این تپه ها۲۵۰ متر است.

در جنوب‌غربی این شهر از دیگر مناطق ییلاقی مشهد است که با وجود چشم‌اندازهایی از طبیعت؛ نظیر جنگل و باغ و رودهای زلال و گوارا همه روزه پذیرای تعداد بسیاری از زائران، مجاوران و طبیعت دوستان است.

سد کارده در کیلومتر ۲۰جاده مشهد، بند طرق در ۲۵ کیلومتری جنوب‌شرقی مشهد، بند گلستان در مسیر طرقبه و سد چالیدره در مسیر گلستان هم جزو گردشگاه‌های آبی مشهد به شمار می‌رود که با مناظر طبیعی پیرامونشان تفرجگاه‌های زیبایی را به وجود آورده‌ است.

 

منبع: aftabir

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.