شماره تلفن تماس با ما

051-34225776

 

My title

شهری متفاوت در شرق آسیا

شهری متفاوت در شرق آسیا

سئول، پایتخت کره‌جنوبی در شمال غربی این کشور و بر رودخانه هان، واقع شده است. این شهر در ۳۱‌کیلومتری بندر دریای زرد و حدود ۴۰کیلومتری مرز کره‌شمالی قرار دارد. سئول بزرگ‌ترین شهر و مرکز مهم تجاری، تولیدی، اداری و فرهنگی کره‌جنوبی است.

واژه سئول اصطلاحی کره‌ای و به معنای شهر پایتخت است. این شهر از بدو شکل‌گیری با عنوان هانسانگ شناخته می‌شد ولی در سال ۱۹۱۱ به کیونسان تغییر نام پیدا کرد. این شهر به طور رسمی از سال ۱۹۴۵، هنگامی‌که کره پس از ۳۵ سال از حکومت مستعمراتی ژاپن آزاد شد، سئول نامیده می‌شود. سئول دارای آب و هوایی قاره‌ای با چهار فصل مجزاست که شامل تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد و نسبتا خشک هستند. میانگین درجه بالای حرارت برابر یک‌درجه سانتی‌گراد در ماه ژوئن و ۲۹ درجه سانتی‌گراد در جولای است. میزان متوسط بارندگی سالانه‌ای که سئول دریافت می‌کند، برابر با ۳۷۰/۱ میلی‌متر است که ۷۰‌درصد آن به طور معمول بین ماه‌های جولای و سپتامبر می‌بارد. سئول پهنه‌ای با مساحت ۶۰۵ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد که ۳۷ کیلومتر آن از شرق به غرب و ۳۰ کیلومتر آن از شمال به جنوب امتداد می‌یابد. شهر توسط کوه‌هایی احاطه شده که بلندترین آنها کوه بوکنسان با ارتفاعی برابر ۸۳۶ متر از سطح دریاست.

با شروع پادشاهی چوسان در سال ۱۹۳۲، سئول با دیوار مستحکمی که دور تا دور آن را فرامی‌گرفت ساخته شد. این دیوار شامل چهار دروازه اصلی و چهار دروازه فرعی بود: دروازه اصلی در مسیرهای مهم تعبیه شده بود و دروازه فرعی در میانه این مسیرها قرار داشت. بخش اندکی از این دیوار سنگی هنوز هم وجود دارد و تنها دو دروازه اصلی و یکی از دروازه‌های فرعی باقی مانده‌اند. همچنین برج ناقوس‌داری در پارک نامسان قرار گرفته که شامل ناقوس برنزی بزرگی است که در سال ۱۴۶۸ ساخته شده است. سئول توسط رودخانه هان که از شرق به غرب و به سمت دریای زرد جریان دارد، به دو بخش تقسیم شده است. شهر به لحاظ اداری شامل ۲۲ بخش است که به ۵۲۶ ناحیه زیرمجموعه تقسیم شده‌اند. مراکز تجاری و بازرگانی در نواحی مرکزی و به گونه‌ای فزاینده در بخش جنوبی رودخانه هان، واقع شده‌اند. کارخانه‌ها در قسمت غربی شهر و به ویژه در ناحیه یانگ دِنگ پو تمرکز یافته‌اند. فقیرترین نواحی مسکونی شهر اغلب در قسمت شرقی شهر قرار دارند. ضلع شمالی شهر کوهستانی است و پارک‌های زیادی دارد. از سال ۱۹۶۰ تا میانه سال‌های ۱۹۹۰ بخش جنوبی رودخانه هان شاهد رشد بی‌سابقه در ساخت و ساز فروشگاه‌ها و آپارتمان‌هایی برای قشر متوسط رو به بالا بود.

ساختمان‌های مهم کشوری از جمله تالار شهر سئول و دادگاه عالی در بخش مرکزی شهر مستقر هستند و ساختمان مجلس ملی نیز در جزیره یوییده در جنوب غربی رودخانه هان، واقع شده است. ساختمان سنگی با ابهتی مقابل کاخ جونگ بوک در سال ۱۹۲۶ توسط ژاپنی‌ها ساخته شد تا جایگاهی برای حکومت مستعمراتی همگانی باشد. این ساختمان پس از سال ۱۹۴۵ توسط دولت کره‌جنوبی اشغال و در سال ۱۹۸۵ به موزه ملی بدل شد. در ۱۵ آگوست ۱۹۹۵برابر با پنجاهمین سالگرد استقلال از ژاپن، دولت کره‌جنوبی شروع به ایجاد تغییراتی در شیوه ساخت و ساز کرد تا به این ترتیب یکی از قابل رویت‌ترین بقایای برجای‌مانده از حکومت مستعمراتی ژاپنی‌ها را بزداید.

سئول مرکز حکومتی، تجاری، مالی و تولیدی کره‌جنوبی است. بخش‌های حکومتی شهری و فدرالی کارفرمایان اصلی شهر هستند. کارخانجات تولیدی عمده شامل نساجی، پوشاک، تولیدات فلزی، محصولات شیمیایی، غذای آماده‌شده، تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی، ماشین‌آلات و مواد چاپی هستند. بورس سهام تجاری کره نیز در جزیره یوییدو واقع است.

رشد سریع جمعیت در سئول فشارهای فراوانی را بر زیرساخت‌ها و محیط وارد کرد که از جمله شامل تراکم ترافیک، کمبود مسکن و آلودگی آب و هوا هستند. سئول ۶۵/۱ میلیون وسیله نقلیه ثبت‌شده دارد که حدود ۷۰درصد از آنها ماشین‌های مسافرتی هستند. سامانه مترو ابتدا در سال ۱۹۷۴ ساخته شد و در سال ۱۹۸۰ گسترش زیادی یافت و همه‌روزه ۳۲/۵ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کرد. برنامه توسعه خطوط مترو هنوز هم کمتر نشانگر حل مشکلاتی همچون تراکم ترافیک است؛ مشکلی که علت آلودگی هوایی و صوتی، تصادفات جدی و ناسازگاری‌های بسیاری در شهر به شمار می‌رود.

برای تخفیف مشکلات ناشی از تراکم جمعیت در سئول، در اوایل سال‌ ۱۹۷۰ آپارتمان‌هایی برای ساکنان شهری ساخته شد. ساختمان‌های آپارتمانی چند‌طبقه اکنون در سرتاسر سئول گسترش یافته و به آرامی دامنه کوه‌های مجاور را دربر‌می‌گیرند. بیش از نیمی از ۷/۱ میلیون خانواده در سئول ساکن مجموعه‌های آپارتمانی هستند.

 

منبع: aftabir

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.