شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

کوچ فرصتی برای جذب گردشگر

کوچ فرصتی برای جذب گردشگر

از زندگی عشایر لذت ببرید

اسب سفید وحشی روی پاهای ستبرش ایستاده رو به وسعت سترگ دنا شیهه می‌کشد. دشت یکسره سبز است و سبز، چشمه است چشمه که در دل کوه می‌جوشد و فریادکنان به دامن دشت می‌ریزد. دنا کم‌کم رخت عروسی و پیراهن برفی‌اش را از تن درآورده و کوه عظمت سپید خود را با هیمنه سبز و شکوه بلوط عوض می‌کند. رود از کوه کنده شده در آغوش دره وحشی و طغیانگر در جلگه نعمت‌خیز خوزستان هروله‌کنان به خلیج همیشه فارس می‌پیوندد.

بهار برگشته و گل‌های وحشی و لاله‌های واژگون بر بلوط‌زاران دنا همراه چویل و ریواس زمین را می‌آرایند. ایل از قشلاق دل‌کنده و هوای سفر می‌کند. اسب سفید وحشی یاغی و سرکش تشنه تاخت و تاز در کوه و دشت عنان گسیخته تپه ماهورها را زیر سم کوبانده چالاکی خود را به رخ دشت می‌کشد. دختران ایل، دختران هزارستون شعله به طاق بلند دود در دشت مه زده، می‌برندت به ماقبل تاریخ، به روزها‌ی شکوه و شوکت دنا و کیخسرو. همه چیزی در بدویتی بی‌مرز نشان از زندگی دارد. زاگرس سرسبز است و زیبا، زیبا برای آنکه دلش هوس هوای تازه کرده و دیدن مردان و زنان ایل و صدای زنگوله گوسفندان در تنگه‌ها و دشت‌ها یادآور نوستالژی غریب پیوند انسان با طبیعت و غربت کنونی اوست.

عشایر صدها کیلومتر راه را پیموده و با شور و اشتیاق گوسفندانش را در پهن دشت دامنه‌های زاگرس به میهمانی چشمه‌ساران و علف‌های تازه می‌برد. چشمه‌های زاگرس خنک و جوشان اسبان ایل را سیراب کرده و سرمست و وحشی به هر سویی می‌تازند. چوپان مست و سرخوش صبحگاهان با شیر تازه و داغ در سرمای صبحدم کوهستان، هوای ناب را استنشاق کرده و نوای کبکان و بلبلان انیس خلوت او می‌شوند. عشایر از استان‌های خوزستان، فارس و بخش گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد در اطراف یاسوج، کاکان و ساورز اتراق کرده و سیاه‌چادر‌ها با همت زنان و مردان ایل بر پا می‌شوند. عشایر و نحوه زندگی آنان همیشه فرصتی مغتنم برای گردشگرانی بوده که علاقه‌مند به بازدید از کوچ و آشنایی با نحوه زندگی آنها می‌باشند. ایران سرزمینی بسیار زیبا با پتانسیل‌های فراوان گردشگری برای طبیعت گردان و گردشگران در تمامی حوزه‌ها از جمله تاریخی، بیابان‌گردی، کوهنوردی و... است.

در کهگیلویه و بویراحمد عشایر سابقه‌ای به درازای تاریخ دارند و هنوز هم در اکثر نقاط استان مخصوصا در فصل بهار و تابستان می‌توان سیاه‌چادرهایی را دید که نشانه زیست‌بوم عشایری‌اند. جغرافیای بی‌بدیل این استان از شاه‌راه‌های کوچ عشایر است، بخش عمده مسیر قشلاق و ییلاق ایل قشقایی، بزرگ‌ترین ایل کوچ‌رو ایران و عشایر بویراحمد از بلوط‌زاران و کوهپایه‌های زاگرس در کهگیلویه و بویراحمد می‌گذرد. کوچی که هنوز به همان سبک و سیاق چندین هزار ساله از اوایل اردیبهشت به سمت ییلاقات آغاز می‌شود و کمی مانده به پاییز به همان سبک و سیاق رو سوی قشلاق و گرمسیر می‌گیرد، بی‌تردید این عشایر با ریشه می‌توانند نمونه بسیار مناسبی برای گردشگران و توریست‌هایی باشند که در حسرت دیدار و آشنایی با زندگی عشایری و کوچ‌روها هستند.

مسیرهای کوچ عشایر در استان از قشلاق استان‌های خوزستان، فارس (ممسنی) و شهرستان‌های گچساران، کهگیلویه (بخش گرمسیری) شروع می‌شود و هر ساله با مجوز دولت، آنها از ۲۵ اردیبهشت اجازه ورود به ییلاق می‌گیرند و به سرحدات خود کوچ می‌کنند. ییلاقات عشایر قشقایی و بویراحمد نیز کاکان، دشت روم، پادنا، چنار، زنگوا و... را شامل می‌شود. هر کدام از این مناطق هم به لحاظ زیبایی‌های منحصربه‌فرد طبیعی و هم هوای خنک بهاری تابستانی هر رهگذر و گردشگری را جذب و مسحور خود می‌کند. گردشگران مشتاق عشایر و کوچ در این تور تنها از طبیعت و هوا بهره نمی‌گیرند، چه آنکه فرهنگ و نحوه زندگی عشایر نیز خود سرشار از جذابیت و زیبایی است. از مهم‌ترین خصوصیات عشایر که می‌تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد بافت اجتماعی زندگی آنهاست که به صورت ایلات که خود به زیرمجموعه طوایف، تیره‌ها و دسته‌ها تقسیم‌بندی می‌شود. پوشش مردان و به خصوص زنان عشایر المان‌ها و خصوصیات منحصربه‌‌فرد خود را دارد. مینا، چارقد، لچک، دلگ و تمبان قری وقتی که بر تن زن عشایر می‌نشیند و بازی رنگ که نشات گرفته از طبیعت بکر آنهاست، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. در زندگی عشایر لبنیات پایه و اساس موادغذایی را تشکیل می‌دهد.

کره، ماست، دوغ، پنیر، کشک، قره‌قروت، سرشیر (خامه) و گوشت همه و همه نشان از استقلال اقتصادی و عدم وابستگی عشایر به شهر دارد. عشایر حتی از لحاظ پوشش و لوازم خانه مثل فرش و گلیم و جاجیم و گبه نیز مستقل بوده و همه را خود بافته و تهیه می‌کنند. گردشگران کوچ می‌توانند محصولات و هنر دست عشایر را مستقیم و بی‌واسطه همان‌جا در دل طبیعت و از دست بافنده و طراح آن از سیاه‌چادر عشایر خریده و یادگاری خاطره‌انگیزی تا همیشه برای خود مهیا کنند. این صنایع دستی می‌تواند خود به عنوان بسته‌های فرهنگی حتی در صادرات هم استفاده شود.

خصوصیت دیگر زندگی عشایر این است که همیشه و در طول تاریخ مردمانی خونگرم، میهمان‌نواز و خوش‌خو بودند. بازدید از زندگی عشایر به رغم همه بکری و تازگی‌اش کمترین هزینه را برای گردشگران دارد. علاوه بر این همراهی با عشایر و همنشینی با آنان منجر به خوشحالی آنان و امیدواری به این مهم می‌شود که هنوز فراموش نشده‌اند و زندگی و مقاومت‌شان در برابر سختی‌های طبیعت و جهان مدرن به محلی برای کسب درآمدشان نیز بدل شده است.

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.