شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

نگین زیبای ایران در مازندران

نگین زیبای ایران در مازندران

همانا مازندران نگین زیبای ایران، مناطق زیبا، خوش آب و هوای و صد البته ناشناخته بسیاری دارد. ما این بار به منطقه دلیر رفتیم، با ما همراه باشید...

دهکده دلیر از توابع شهرستان چالوس و منطقه کلارستاق یکی از به یاد ماندنی‌ترین مکان‌های دیدنی استان سرسبز مازندران است. دهکده دلیر در فاصله ۶۳ کیلومتری چالوس در میان رشته کوه‌های استوار البرز از شمال به کلاردشت، شمال غرب به حضار چال و قله ستبر علم کوه، از شرق به توابع مرزن‌آباد و جنوب به منطقه طالقان محصور است.

بلندترین کوه‌های البرز، سرزمین اهالی دلیر است، مکانی که گاه می‌‌پنداری همسایه فرشتگانی و با اهل خاک، کاری نداری.

شب‌ها دست که دراز می‌کنی، می‌توانی ستارگان را برچینی یا ستاره اقبال خود را هر جایی که دلت می‌خواهد قرار دهی، شب‌های دلیر آنچنان جادویی است که از حال و هوای دنیا بیرون می‌روی و افق‌های بلند را روبه‌روی خود حس می‌کنی، جغرافیای دلیر جنس دیگری است شاید اندکی توصیف مکانی، باور شما را برای سفر به آنجا برانگیزد.

● ۴۰ کیلومتر به چالوس مانده

تقریباً چهل کیلومتری که از جاده چالوس به سمت پایتخت ایران بیایید به دو راهی به نام دزدبن می‌رسید که تابلوی سبزی ناخودآگاه وادار به توقف‌تان می‌کند.

شگفتی‌تان گُر می‌گیرد و می‌خواهید به چشم ببینید. وقتی سرتان را بلند می‌کنید می‌خواهید تماس ابر با کوه را مشاهده کنید ترسی مبهم وجودتان را در بر می‌گیرد و آزارتان می‌دهد، اما دلتان رهایتان نمی‌کند و می‌خواهد پرواز کند، اگر به فتوای دل عمل کنید حتما به آنجا خواهید رفت. هنوز پیچ را رد نکردید که زمزمه اولین رود کوچک شما را دعوت می‌کند، به نظرتان خنک است اندکی به سر و صورت می‌زنید و دوباره به سمت بالا راهی می‌شوید، بعد از دو پیچ، چند خانه کاهگلی و یک مدرسه چند کلاسه شما را به خود می‌آورد. مقصد شما، قله‌های سر به فلک کشیده است که رشک کوه‌های جهان است، نه از این نظر که بلندترین است، از آن جهت که بلند همت‌ترین مردان، زنان و کودکان را در پناه خویش گرفته است.

به جاده‌ای پر از درخت بر می‌خورید، کناره این درخت‌ها را که بگیرید و بالا بروید به کمرکش کوه می‌رسید. کوهی پر از درخت که شکاف بین آن دره‌ای به وجود آورده که اندکی آب را در آن می‌بینید، آنجا به «دیوتنور» معروف است، چشمه‌ای زیبا که یکی از بی‌نظیرترین چشمه‌‌های دنیاست، این چشمه به یک رود برخورد می‌کند، اما شکافی بین آن است، در افسانه‌های قدیمی آمده، شاید به این خاطر شکاف در آنجا به چشم می‌خورد که دست دیو‌ها به این چشمه زلال نرسد...

«مازندران» تنها به کلاردشت، نوشهر، چالوس، بابلسر، زیباکنار، دریاکنار، جاده دو هزار و سه هزار و رامسر خلاصه نمی‌شود. مناطق زیبایی در این استان وجود دارد که کمتر شناخته شده است، اما آن عده معدودی هم که می‌شناسند، سفر به آنجا را فراموش نمی‌کنند، درست مثل دهکده دلیر که در ۴۰ کیلومتری چالوس است.

خوانندگان گرامی خانواده‌سبز، شما هم می‌توانید از اقصی نقاط ایران برای بخش «سرزمین من» زیبایی‌های ایران را به همراه عکس و مطلب ارسال نمایید. روی پاکت قید بفرمایید که مربوط به بخش «سرزمین من» از عزیزانی هم که تاکنون برای ما چنین گزارش‌هایی ارسال کردند، سپاسگزاریم، فراموش نکنید که تلفن تماس‌تان را حتما در نامه ذکر کنید.

از آن بالا چشمتان به یک دشت سرسبز می‌خورد که نامش «الیت» است. الیت همچون کودکی دست بر دامان مادر یعنی «دلیر» نمایان می‌شود، رشته افکارت می‌گسلد و زبان از این همه زیبایی بر کام دهان می‌چسبد و در شگفت می‌مانی...

در آن بالا هموطنان ما زندگی می‌کنند، خانه‌هایی گلی با سقفی که یادگار پدران است، خانه‌هایی که حاضر به پوشیدن لباس مدرن نشده‌اند، آنها به شما خوشامد می‌گویند. شادی وجودتان را فرا می‌گیرد و می‌خواهید فریاد بزنید... از دور که این دهکده را مشاهده می‌کنید، چهره این عروس دیرین را می‌بینید. شرشر رود چنان نیرویی به شما می‌دهد که تمام خستگی یک عمر را فراموش می‌کنید، از پل که می‌گذرید، به چهارراهی می‌رسید که دو خانه کشیده از دوران قدیم به شما تعظیم می‌کند، منطقه دلیر به دو بخش علیای محل و سفلی محل تقسیم می‌شود. مکان‌های دیدنی در این مناطق که شما می‌توانید به گشت و گذار بروید از این قرار است:

● آب گرم معدنی در فاصله ۲ کیلومتری محل

وجود دو رودخانه که منطقه بومی محل را در میان خود گرفته‌اند و از آن حفاظت می‌کنند و وجود ماهیان قزل‌آلای خال قرمز طراوت خاصی به آنها داده است.

قله علم کوه در منتهی‌الیه شمال غربی دلیر، که تاکنون کوهنوردان داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود خوانده است.

چشمه‌های بی‌شمار که معروف‌ترین آنها منشا رودخانه بزرگ محل یعنی (اودیزون) و هفت خانی(خانی به معنی چشمه) که با قرار گرفتن هفت چشمه در کنار هم شکلی بی‌نظیر به آن داده است، این چشمه‌ها سر منشا رودخانه بزرگ چالوس هستند.

چشمه «عارس زماک» که آب شرب محل را تامین می‌کند.

چشمه «لزیر» یا چاک سر که از نظر شکل زیباترین چشمه این سوی هستی یعنی کوهستان بزرگ محسوب می‌شود.

مسجد قدیمی محل که حیاط، ایوان و محیط آن برای نسل پیش سرشار از خاطرات دل‌انگیز بوده است

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.