شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

هرمزگان

هرمزگان

در آغوش امواج آبی خلیج فارس

تاریخ‌ استان‌ هرمزگان‌ با تاریخ‌ و جغرافیای‌ خلیج‌ فارس‌ در هم‌ آمیخته‌ است‌. تاریخ‌ مکتوب‌ بندر هرمز اززمان‌ اردشیر بابکان‌ آغاز می‌شود. گروهی‌ معتقدند که‌ آبادانی‌ بندر هرمز بین‌ سال‌های‌ ۲۴۱-۲۱۱ میلادی‌ روی‌داده‌ و به عنوان‌ یکی‌ از مهم‌ترین‌ مراکز داد و ستد شرق‌ معروف‌ شده‌ است‌. در سال‌ ۷۵۰-۶۶۱ میلادی‌ منطقه‌خلیج‌ فارس‌ جزو خلافت‌ امویه‌ و سپس‌ جزو خلافت‌ عباسی (میلادی ۱۲۸۵ – ۷۵۰) بود.

در اواخر قرن‌ هشتم‌ میلادی‌ که‌ داد و ستدهای‌ دریایی‌ رونق‌ زیادی داشت‌، گروهی‌ از مورخین‌، راه‌ دریایی‌خلیج‌ فارس‌ را با اهمیت‌تر از جاده‌ معروف‌ ابریشم‌ و یا یک‌ مسیر مهمی‌ از آن‌ می‌دانستند.

در سال‌ ۱۴۹۷ میلادی‌،برای‌ اولین‌ بار استعمارگران‌ غربی‌ به‌ فرمانروایی‌ «واسکودوگاما» در بنادر خلیج‌ فارس‌ پیاده‌ شدند. در سال‌ ۱۵۰۶میلادی‌، پرتغالی‌ها به عنوان‌ حفاظت‌ منافع‌ پرتغال‌ در برابر تجار مصری‌ و ونیزی‌، جزیره‌ هرمز را محاصره‌ کردند.بندر هرمز در این‌ زمان‌ کلید تجاری‌ خلیج‌ فارس‌ محسوب‌ می‌شد و راه‌ ادویه‌ از کنار همین‌ بندر در تنگه‌ هرمزعبور می‌کرد.

خلیج‌ فارس‌ بعد از جنگ‌ جهانی‌ اول‌ به‌ عنوان‌ مهم‌ترین‌ کانون‌ نفت‌ و منبع‌ مهم‌ رشد صنایع‌، اهمیت‌اقتصادی‌ و استراتژیکی‌ مهمی‌ یافت‌. موقعیت‌ استراتژیکی‌ استان‌ هرمزگان‌ موجبات‌ توجه‌ ویژه‌ به‌ این‌ منطقه‌ را برای‌ دولت‌ها و کشورهای‌ خارجی‌ الزامی‌ ساخت.

استان هرمزگان با توجه به وضعیت و پتانسیل های گردشگری به عنوان مقصد گردشگری کشور محسوب می شود.این استان با داشتن ۱۷ جزیره در خلیج فارس که ۱۴ جزیره آن در استان هرمزگان است از اهمیت خاصی برخوردار است.

مساحت کلی نوار ساحلی استان با احتساب جزایر، هزارو ۳۵۰ کیلومتر است که این خود باعث می شود برنامه ریزی برای ورود مسافر و گردشگر به استان فراهم شود.برخی از نقاط گردشگری این استان معرفی می شود.

● ارتفاعات کوه گنو

وجود ارتفاعات کوه گنو که اختلافات دما را در ۳۵کیلومتری بندرعباس به بیش از ۱۵ درجه می رساند و پوشش گیاهی سردسیری آن، استان را در ردیف استان هایی قرار داده است که با تعویض مکان درنیم ساعت، تنوع آب و هوایی کشور را می شود احساس کرد.

● منطقه سیخوران

وجود رودخانه های بسیار زیبا مانند منطقه سیخوران که در محور گردشگری حاجی آباد - بندرعباس و همین طور آبشارتزرج در همین محور و شمال استان، وجود بناهای زیباو منحصر به‌فرد با بادگیرهای تاریخی بندرکنگ و لنگه در غرب استان هرمزگان، جنگل های انبوه، درختان خرما و میوه های جنوب در شرق استان توانسته است نقش بی بدیلی را برای هرمزگان دربحث گردشگری و تاریخی داشته باشد.

● موزه مردم شناسی خلیج فارس

موزه جذاب و دیدنی مردم شناسی خلیج فارس در بندرعباس، آیینه تمام نمای ظرفیت تاریخی و گردشگری هرمزگان به شمار می رود که می توان آن را در زمره اماکن مورد بازدید این شهر زیبای بندری قرار داد.

● مجتمع آب درمانی گنو

وجود بیش از ۳۲ چشمه آبگرم بخصوص مجتمع آب درمانی گنو که از نقاط دیدنی و جذاب استان هرمزگان به شمار می رود سالانه گردشگران بی شماری را درون خود می پذیرد که ازخواص درمانی ویژه ای برخوردار است.

● جنگل های زیبای حرا

آنهایی که به دریا سفر کرده اند جنگل های زیبای حرای خمیر،لافت قشم، بندرتیاب میناب و خور آذینی سیریک که از عجایب طبیعت خلقت است رامشاهده کرده اند. این منطقه محیطی روح بخش و دیدنی را در دل آب های خلیج فارس به وجود آورده است که یکی از نقاط دیدنی و گردشگری هرمزگان به شمار می رود.

● قلعه هزاره (بی بی مینو)، میناب

تنها بنای‌ تاریخی‌ شهر میناب‌، قلعه‌ هزاره‌ است‌. مردم‌ معتقدند که‌ در گذشته‌ دوخواهر به‌ نام‌های‌ بی‌بی مینو و بی‌بی‌ نازنین‌ این‌ شهر را بنا کرده‌اند. گویا در گذشته‌ دو قلعه‌ وجود داشت‌ که‌ یکی‌از قلاع‌ ویران‌ شده‌ و تنها قلعه‌ باقی‌ مانده‌، به‌نام‌ قلعه‌ بی‌بی‌ مینو شهرت‌ یافته‌ است‌. این‌ قلعه‌ تا اواخر دوره‌ قاجارمرکز حکومت‌ محلی‌ بود.

● قلعه هرمز، جزیره هرمز، بندرعباس

این‌ قلعه‌ که‌ درضلع‌ شمالی‌ جزیره‌ هرمزقرار دارد، مهم‌ترین‌ قلعه‌ باقی‌ مانده‌ از روزگار تسلط‌ پرتغالی‌ها برسواحل‌ و جزایر خلیج‌ فارس‌ است‌. این‌ قلعه‌ به‌ فرمان‌»آلفونسوآلبوکرک» دریانورد پرتغالی‌ درسال‌ ۱۵۰۷ میلادی‌ در محلی‌ موسوم‌ به‌ مورنا احداث‌ شد. قلعه‌ به‌ شکل‌ چند ضلعی‌ نامنظم‌ است‌ و دیوارهایی به‌قطر۵/۳ متر با چند برج‌ به‌ ارتفاع‌ ۱۲متر دارد.

● قلعه خمیر، بندر خمیر

این‌ قلعه‌ در نزدیکی‌ بندر خمیر قرار دارد. سردر شمالی‌ قلعه‌ ازسنگ‌ و گچ‌ و به‌ سبک‌ قلعه‌های‌ اروپایی‌ ساخته‌ شده‌ است‌. در چهار گوشه‌ قلعه‌ چهار برج‌ مدور بنا شده‌ و بین‌ هردو، برجی‌ کوتاه‌ ساخته‌ شده‌ است‌. از عمر این‌ قلعه‌ حدود یک‌ قرن‌ می‌گذرد.

● قلعه پرتغالی ها، قشم

این‌ قلعه‌ را در سال‌ ۱۰۳۰ هجری‌ قمری‌ به‌ دستور پادشاه‌ اسپانیا، در انتهای‌ شمال‌شرقی‌ جزیره‌ قشم‌ ساخته‌اند. قلعه‌ مذکور دو حصار و برج‌هایی‌ در چهارگوشه‌ دارد. در داخل‌ قلعه‌ هنوز هم‌ تعدادی‌ لوله‌ زنگ زده‌ توپ‌ وجود دارد.

● جزیره ابوموسی، بندر لنگه

این‌ جزیره‌ در ۲۲۲ کیلومتری بندرعباس‌ وهمچنین‌ در ۷۵ کیلومتری‌ بندر لنگه‌ واقع‌ شده‌ است‌.طول‌ و عرض‌ آن‌ در حدود ۵/۴ کیلومتر است‌ و ارتفاع‌ آن‌ از سطح‌ دریا ۴۶ متر و مساحت‌ آن‌ ۲/۲ کیلومتر مربع‌است‌. شهر ابوموسی‌ مرکز شهرستان‌ ابوموسی‌ است. این‌ جزیره‌ آب‌ و هوای‌ مرطوب‌ و گرم‌تری‌ دارد.

● جزیره هرمز، بندرعباس

این‌ جزیره‌ مانند صدفی‌ با ۹/۴۱ کیلومتر مربع‌ وسعت‌ در فاصله‌ ۱۰ میلی‌ جنوب‌ شرقی‌ بندرعباس‌و در میان‌ آب های‌ خلیج‌ فارس‌ قرار گرفته‌ است‌. بلندترین‌ نقطه‌ آن‌ ۱۸۶ متر از سطح‌ دریا ارتفاع‌ دارد و بزرگترین‌قطر آن‌ ۸ کیلومتر است‌

● جزیره کیش، بندرعباس

این‌ جزیره‌ درجنوب‌ غربی‌ بندرعباس‌ و در میان‌ آب‌های‌ خلیج‌ فارس‌ واقع‌ شده‌ است‌. از جمله‌ نقاط‌ دیدنی‌ جزیره‌، مرکزپرورش‌ و کشت‌ مروارید و آکواریم‌ بزرگ‌ آن‌ است‌ که‌ در گوشه‌ شرقی‌ جزیره‌، با معماری‌ زیبا قرار دارد.

در اسکله‌تفریحی‌ جزیره‌ سرگرمی‌هایی‌ از قبیل‌ گردش‌ در روی‌ آب‌ با قایق‌ کف‌ شیشه‌ای‌، اسکی‌ روی‌ آب‌ و تفریح‌ غواصی‌همراه‌ راهنمایان‌ مجرب‌ امکان‌پذیر است‌. در این‌ مجموعه‌ (اسکله‌ تفریحی‌) امکان‌ بازدید از هتل‌ بزرگ‌ کیش‌ وجود دارد. از دیگر نقاط‌ دیدنی‌ این‌ جزیره‌، مجموعه‌ تفریحی‌ درخت‌ سبزاست‌ که‌ مسافران‌ بسیاری‌ را به‌ سوی‌ خود جذب‌ می‌کند.

● جزیره قشم

این‌ جزیره‌ در شمال‌ غربی‌ تنگه‌ هرمز قرار دارد. شهر قشم‌ - مرکز این‌ جزیره‌ - در شمال‌ شرقی‌ جزیره‌ واقع‌ شده‌ است‌. صخره‌های‌ سواحل‌ بندر قشم‌ که‌ محل‌ تجمع‌ خرچنگ‌های‌ دریایی‌اند، از نقاط‌ بسیار دیدنی‌ آن‌به‌ شمار می‌رود. جنگل‌های‌ حرا نیز که‌ بین‌ شمال‌ جزیره‌ تا بندرخمیر را فرا گرفته‌، منظره‌ بسیار جالبی‌ را در میان‌دریا پدید آورده‌ است‌.

 

 

منبع: aftabir

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.