شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جذابیت پیست های پربرف ایران برای گردشگران جهان

جذابیت پیست های پربرف ایران برای گردشگران جهان

هر وقت که صحبت از گردشگری ورزشی آن هم در زمستان می شود همه نگاه ها به سوی پیست اسکی دیزین می چرخد این درحالی است که۱۳پیست اسکی بین المللی در کشورمان وجود دارد که نگاهی گذرا بر این پیست های اسکی داشته ایم که در پی می آید

جذابیت پیست های پربرف ایران برای گردشگران جهان هر وقت که صحبت از گردشگری ورزشی آن هم در زمستان می شود همه نگاه ها به سوی پیست اسکی دیزین می چرخد این درحالی است که۱۳پیست اسکی بین المللی در کشورمان وجود دارد که نگاهی گذرا بر این پیست های اسکی داشته ایم که در پی می آید.

● پیست اسکی سهند

پیست اسکی سهند در ۳۹ کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز قرار دارد که فاصله زمانی آن از تبریز ۴۰ دقیقه است.تاکنون کارهای زیربنایی پیست مانند جاده دسترسی، برق، آب، تلفن و مجموعه مدیریتی انجام شده است. طرح توجیهی این مجموعه در دست اقدام است که شامل ۱۲دستگاه بالابر، هتل های پنج ستاره و سه ستاره، مجموعه های آپارتمانی، ویلایی و سایر اماکن ورزشی طراحی شده که به مرور زمان انجام می شود. تاکنون دو دستگاه بالابر تله اسکی به طول ۱۲۰۰ متر به صورت موازی و دو دستگاه مبتدی به طول یکصد متر نصب شده است. فصل اسکی شش ماه در سال و ارتفاع تقریبی برف چهارمتر است. مسیر جاده به پیست بهمن گیر نیست. فضای این پیست برای انجام

همه گونه ورزش های زمستانی مناسب و نوع برف آن پودری است.

● پیست اسکی بین المللی دیزین

پیست اسکی دیزین اولین پیست اسکی در ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی پیش از این برای برگزاری مسابقات رسمی تایید شده و عنوان بین المللی به خود گرفته بود. نکات فنی ای مانند شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی این مجموعه موجب شد تا آن را به عنوان پیست بین المللی برای اسکی به رسمیت بشناسند.دیزین در شمال کوه های تهران (منطقه گاجره) و به فاصله ۱۲۳ کیلومتر از مسیر جاده چالوس و ۷۱ کیلومتر از مسیر شمشک قرار دارد.

اولین دستگاه های بالابر دیزین در سال ۱۳۴۸ نصب شده و شامل سه تله کابین، دو تله سیژ، هفت تله اسکی بشقابی و یک تله اسکی چکشی است. فصل اسکی در دیزین از اوایل آذر تا اوایل خرداد و امکانات رفاهی آن شامل دو هتل، ۱۹ کلبه و پنج رستوران است.فعالیت مجموعه دیزین به فصل زمستان محدود نمی شود، در سال ۱۳۷۲ با نظر فدراسیون جهانی اسکی و همکاری متخصصان این رشته کلنگ احداث پیست اسکی چمن در این منطقه زده شد و تلاش یک ساله باعث شد تا در سال ۱۳۷۳ این پیست مورد بهره برداری قرار گیرد. در سال ۱۳۷۵ اولین دوره مسابقات بین المللی در این مکان برگزار شد و فدراسیون جهانی این امکانات را برای مسابقات جام قاره ای آسیا مناسب دانست و نمایندگی مسابقات اسکی چمن غرب آسیا را به ایران سپرد.زمان بهره برداری از این پیست در زمستان هر روز ایام هفته و در تابستان روزهای پنجشنبه، جمعه و ایام تعطیل است.مدرسه اسکی (برف، چمن) از جمله امکانات آموزشی این پیست است.

● پیست اسکی بین المللی شمشک

پیست اسکی شمشک در ۵۷ کیلومتری شمال شرقی تهران در روستای شمشک است. این پیست برای اولین بار در سال ۱۳۳۷ بهره برداری شد. این پیست دو تله سیژ، سه تله اسکی بشقابی و دو تله اسکی چکشی دارد.پیست اسکی شمشک بعد از پیست اسکی دیزین در شهریور ۱۳۷۵ و با تغییرات در شیب و مسیر پیست آن از طرف فدراسیون جهانی بین المللی شد. امکانات رفاهی این پیست دو هتل و چهار رستوران بوده که در فصل زمستان پذیرای ورزشکاران و طبیعت دوستان است.

ارتفاع بالاترین نقطه این پیست از سطح دریا ۳۰۵۰ و پایین ترین نقطه آن ۲۵۵۰ متر است. فصل اسکی در شمشک از اوایل آذر تا اواسط فروردین است. هوای مطلوب این منطقه در تابستان و نزدیکی آن به تهران باعث جلب توجه بسیاری از توریست های داخلی و خارجی می شود. هنگام زمستان نورافکن های زرد رنگ، محیطی را برای اسکی بازان فراهم می آورند تا بتوانند شب ها هم در شمشک اسکی کنند.این پیست هر روز هفته زمستان ها باز است و مدرسه اسکی هم در خدمت علاقه مندان.

● پیست اسکی دربندسر

جدیدترین پیست اسکی تهران در سال ۱۳۶۱با همکاری پیشکسوتان و علاقه مندان به ورزش اسکی در قالب یک شرکت خصوصی راه اندازی شد. این پیست در

۶۰ کیلومتری شمال شرقی تهران در روستای دربندسر قرار دارد.دستگاه های بالابر پیست دربندسر یک تله سیژ و دو تله اسکی چکشی است. ارتفاع پایین ترین نقطه این پیست از سطح دریا ۲۶۰۰ متر و بلندترین نقطه آن ۳۰۵۰ است. فصل اسکی در دربندسر از اواسط آذر تا اواخر فروردین است.

منطقه رودبار قصران (مناطق میگون، زاگون، فشم، اوشان، شمشک، دربندسر و...) آب و هوای متنوع و طبیعت زیبایی دارد. دره «تلتنگه» هم در شمال دربندسر است و در تیرماه هر سال می توان در آن اسکی کرد. این پیست هم هر روز هفته زمستان ها باز است و مدرسه اسکی هم در خدمت علاقه مندان. توچال؛ مرتفع ترین پیست اسکی کشورویژگی ارتفاعات توچال آن است که کوهنوردی و اسکی در آنجا با هم تلفیق شده اند در صورتی که در پیست های دیگر فقط کار تخصصی اسکی صورت می گیرد. ارتفاع پیست توچال نزدیک به ۳۶۰۰ متر است.بیشتر ورزشکارانی که برای اسکی به توچال می روند از یک تا سه شب آنجا می مانند. این پیست از سال ۱۳۵۲ فعال است.آموزش های مدرسه اسکی توچال بیشتر در دو رشته آلپاین و اسنوبورد است. این مدرسه لوازم اسکی را به علاقه مندان اجاره می دهد.هتل توچال بیش از پنج سال است که افتتاح شده، این هتل در ارتفاع ۳۵۴۵ متری قرار دارد و مرتفع ترین هتل در سطح خاورمیانه است. این هتل۳۰ اتاق دارد. در سالن هتل میز بیلیارد، دستگاه خودپرداز، رستوران، سلف سرویس، کافی شاپ، میز شطرنج، دارت و پینگ پنگ وجود دارد.

از زمان افتتاح هتل توچال اسکی هم رونق بیشتری پیدا کرده است. پیش از افتتاح هتل روزانه ۵۰ یا ۶۰ نفر برای اسکی می آمدند اما حالا این تعداد پنج برابر شده است. در این منطقه سه خط تله اسکی وجود دارد که طول آنها ۱۵۰۰ و ۲۲۰۰ متر است. پزشک رایگان در هتل مستقر و در خدمت مسافران هتل و اسکی بازان است. این هتل هشت ماه از سال به طور مداوم فعال است. کار این پیست از اواخر آبان شروع می شود و تا اواخر خرداد ادامه دارد.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.