شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

دهکده گردشگری کویر, گردشگران را به کویر گردی فرا می خواند

دهکده گردشگری کویر, گردشگران را به کویر گردی فرا می خواند

یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری ایران کویرهای گسترده و زیبای آن است. امروزه کویر گردی از جمله زمینه های بسیار پر جاذبه برای طبیعت گردان جهان به شمار می آید و سرزمین ایران که پهنه ی وسیعی از آن را کویرهای«لوت» و «نمک» در برگرفته اند ،موقعیتی کم نظیر را از این حیث دارند.

دیدار از کویرهای ایران برای گردشگران هم از بعد آشنایی با طبیعت پر رمز و راز و تماشای شب های پر ستاره آن ، هم از زاویه ی برخورد با زندگی مردمان صبوری که شرایط سخت و طاقت فرسای طبیعت کویر را به بهترین اشکال ممکن در عرصه های زندگی (همچون فعالیت های اقتصادی و شهرسازی و معماری اقلیم و خشک) تعدیل کرده اند، فرصتی مغتنم محسوب می شود و این دیدار ، جلوه هایی به یاد ماندنی از طبیعت و فرهنگ مردم سختکوش و خلاق کویر را همراه دارد.

دریاچه نمک (دریاچه ی مسیله ) واقع در دل کویر پهناور نمک، به مثابه نگینی است که تماشای آن برای هر طبیعت گردی دلپذیر و خاطره انگیز خواهد بود. غنای گردشگری دریاچه نمک به ویژه از آن رو که دو نمونه از زیباترین شهرهای تاریخی حاشیه کویر، یعنی «کاشان» و «آران و بید گل» نیز در نزدیکی و مسیر دسترسی به همین دریاچه قرار دارند، کامل می شود.

دریاچه نمک در موقعیت ممتازی واقع شده که هر گردشگری با سفر به این منطقه می تواند یک تور پر بار و تمام عیار کویر گردی را برگزار کند.

اما در این میان ،جزیره سرگردان، به دلیل قرار گیری در دل دریاچه نمک ، موقعیتی دلپذیر و استثنایی را برای اقامت گردشگران و علاقمندان به طبیعت کویر فراهم ساخته است و می تواند به یک قطب گردشگری که مزایای طبیعت گردی و توریسم فرهنگی (دیدار از بافت ها و اماکن تاریخی کاشان) را دارا است ،تبدیل شود.

● سازمان مناطق گردشگری و دهکده کویر

«سازمان مناطق گردشگری» طرح ایجاد دهکده گردشگری کویردر جزیره سرگردان را در برنامه کار خود قرار داده و مقدمات لازم برای تامین ملزومات و امکانات را به انجام رسانیده است.

با ایجاد دهکده گردشگری در جزیره سرگردان، مجموعه امکانات مورد نیاز گردشگران داخلی و خارجی که از منطقه کاشان و نواحی کویری پیرامون آن بازدید دارند، مهیا خواهد شد و این دهکده، به منزله یک مجموعه اقامتی برخوردار از کلیه فضاها و تجهیزات اقامتی، پذیرایی، تفریحی و رفاهی فرصتی مناسب برای جذب گردشگران را که به دنبال یک کانون مستقل، امن و مجهز گردشگری در قلب ناحیه کویری ایران هستند، فراهم خواهد ساخت.

● اهداف تاسیس دهکده گردشگری کویر

هدف کلی طرح ایجاد دهکده گردشگری کویر، استفاده از پتانسیل های موجود در سطح منطقه کاشان به منظور تحرک در بخش صنعت گردشگری در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی این منطقه مستعد گردشگری در استان اصفهان است که در قالب اهداف مشخص ذیل انعکاس می یابد:

▪ افزایش شمار گردشگران استان اصفهان،

▪ افزایش در آمد و رفاه عمومی از محل توسعه گردشگری،

▪ افزایش فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری ،

▪ بالفعل کردن ظرفیت های بالقوه گردشگری منطقه،

▪ جذب مشارکت بیشتر بخش خصوصی در توسعه گردشگری،

▪ تسریع عمران و آبادانی استان ،در نتیجه جذب سرمایه گذاری،

▪ ارتقای سطح خدمات عمومی به گردشگران در منطقه،

▪ توسعه فرهنگی بومیان، از طریق گسترش ارتباطات حاصل از مراودت گردشگری.

در این زمینه، هدف عملیاتی پروژه را می توان ایجاد فضا و محیطی امن، مطلوب و مطمئن برای گردشگران در محدوده ای از اراضی مساعد برای این منظور محسوب کرد. تحقق این هدف، ریشه در ضروریات صنعت گردشگری کشور، طی دو دهه ی گذشته دارد.

وضعیت توسعه گردشگری در این دو دهه نشان داده است که به هر دلیل، امکان فراهم سازی کل فضاهای شهری استان ها برای پذیرش گردشگر و ایجاد شرایط محیطی برای امنیت و آسایش متناسب با گردشگران دستکم در دهه آینده ممکن نیست و به این دلیل، متمرکز ساختن گردشگران در یک منطقه که در آن تسهیلات و شرایط محیطی مناسب تری فراهم شده باشد، راهکاری واقع بینانه به نظر می رسد.

در دیگر نقاط دنیا نیز محدوده‌هایی تحت عنوان مناطق آزاد یا مناطق ویژه گردشگری با همین هدف ایجاد شده اندکه در آنها امکانات و تسهیلاتی فراتر از دیگر نقاط کشور فراهم شده است. طبیعتا در فصول مختلف سال، شبکه ای از این دهکده ها در ارتباط با یکدیگر با ارائه استانداردهای بین المللی و همگون خواهند توانست رضایت شهروندان و گردشگران را در تامین شرایط لازم، برای اقامتی آسوده تامین کنند.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.