شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

میلاس

میلاس

میلاس یکی از شهرهای استان موغلا می باشد. این شهر با پلاژها ، دریاچه ها ، شهرهای آنتیک و با اثار اسلامی - ترک یکی از مراکز گردشگری است. میلاس یکی از بزرگترین و مهمترین مراکز کاریای غربی است . شهر که بین دامنه کوه سررا و تپه های مقابل آن ساخته شده بود در طول زمان بطرف دشت توسعه یافته است . وجود معبد زئوس کارلوس و نزدیکی معبد زئوس لابراندا نیز میلاس را مرکز دینی کاریا در آورده بود .

● تاریخ :

میلاس آنتیک که یکی از مهمترین شهرهای کاریا بود بر اساس میتولوژی نام خود را از میلاس که از نوادگان Aiolos خدای بادها بود و در جزیره Aiolia واقع در دریای مدیترانه سکونت داشت گرفته است. و این بیانگر آن است که میلاس در زمانهای بسیار دوری ساخته شده است . ( ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ). اسکندر کبیر که در سال ۳۳۴ پیش از میلاد سفر آسیایی خود را آغاز نموده بود جنوب غربی آناطولی و میلاس را نیز گرفت و سپس همه سرزمینهای فتح کرده را به ملکه کاریا بنام آدا داده است. میلاس در سال ۱۴۳ پیش از میلاد بنا به درخواست ماکمیلیوس Macmilius امپراتور روم در مورد یک اختلاف طبقاتی داوری نموده و پس از این تاریخ مرکز دادگاههایی به ریاست استانداران رومی شده است . میلاس که در دوره بیزانس مرکز اسقف های اعظم شده بود بعدها تحت حاکمیت سلجوقیان ، خاندان منتشرها و عثمانی ها قرار گرفته است.

● اقلیم :

میلاس در جنوب غربی ترکیه قرار دارد در محدوده خلیج بودروم - ماندالیا ، دریاچه بافرا و خلیج گوک اوا قرار دارد. در نتیجه دارای یک نوار ساحل طولانی است . در میلاس که دارای تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای معتدل و پر بارش است دمای هوا خیلی کم زیر صفر می رسد.

● راه ارتباطی :

جاده زمینی : میلاس ، بدلیل وضعیت خود ، یکی از نقاط توقف اتوبوسهای بین شهری به مقصد بودروم میباشد. همچنین بین میلاس و گوللوک ، بودروم ، یاتاغان و موغلا نیز سرویس تاکسی برقرار می باشد. برای رفتن به ترمینال نیز از سرویس و تاکسی استفاده می شود .

▪ مسیر هوایی :

نزدیکترین فرودگاه به میلاس فرودگاه بودروم می باشد. برای رسیدن به فرودگاه می توان از سرویس هواپیمایی ترکیه استفاده نمود. همچنین می توان از فرودگاه عدنان مندرس ازمیر ( ۲۰۳ کیلومتر) و فرودگاه دالامان (۱۵۰ کیلومتر) استفاده نمود.

▪ مسیر دریایی :

از طریق بندر بودروم که در فاصله ۴۸ کیلومتری قرار دارد می توان از مسیر دریایی نیز به میلاس رفت و آمد نمود.

● اماکن دیدنی :

▪ شهرهای آنتیک :

Iassos :

به روی یک شبه جزیره در خلیج ماندالیا ، روبروی گولک قرار دارد. در این شهر که قدمت آن به سالهای ۳۰۰۰ پیش از میلاد می رسد حصارهای بزرگ ، کانال آب ، تئاتر وجود دارد . پس از ۱۸ کیلومتر از تقاطع روستای کوشک که بروی جاده میلاس - سوکه قرار دارد به شهر و دریا می رسیم . همچنین می توان از گولک نیز یک سفر دریایی بسیار خاطره انگیز و فراموش نشدنی انجام داد . بندر تاریخی شهر نیز مورد توجه و توقفگاه کشتی های تفریحی است.

▪ لابراندا Labranda :

در ۱۸ کیلومتری شمال شرقی میلاس قرار داشته و بروی یک تراس در کوه چوماک ساخته شده است . راه ارتباطی آن با میلاس ، یک جاده سنگلاخی است . آثار سنگهای مفروش را در جای جای این جاده که از میلاس آغاز می شود و عرض آن ۸ متر بوده است دیده میشود. در لابراندا که خرابه های آن در سطح وسیعی حفاظت شده اولین حفاریها در سال ۱۹۴۰ آغاز شده است . این شهر با پرستشگاه زئوس لابراندا که در قرن چهارم پیش از میلاد و در دوره ساتراپلاس ساخته شده نیز شهرت یافته است .

▪ کراموس Keramos :

در ساحل شمالی خلیج گوک اوا و در محل ناحیه اورن امروزی قرار داشته و در ۵۰ کیلومتری میلاس قرار دارد. در این شهر که نام خود را از کلمه یونانی کراموس به معنی خاک رس و یا سرامیک گرفته ، دیوارهای حفاظتی ، گور سنگهای دامنه کوه ، .و گورهای مقدس امروزه نیز بصورت خرابه های بسیار ارزشمندی دیده میشود. این منطقه از جمله مناطقی است که گردشگران شرکت کننده در تور آبی تمایل شدیدی برای دیدن آن دارند.

▪ Euromos

در کیلومتر ۱۳ جاده میلاس - سلیمیه قرار داشته و خرابه های آن آن در سمت راست جاده مشاهده میشود.

▪ Herakleia هراک لئیا

این شهر در دامنه جنوبی کوههای بش بارماک و در ساحل دریاچه بافرا با حصاری بطول ۵/۶ کیلومتر با ۶۵ برج بر سنگها و زمین بسیار ناهموار ساخته شده است . در این شهر که در عصر هلینیستی بنا گردیده پرستشگاه آتنا Athena ، آگورا Agora ، ساختمان مجلس شهری ، تئاتر و یک حمام وجود دارد.

▪ Bargylia بارگیلیا

در یک اراضی واقع در خلیج ماندالیا و در جنوب بندر گولک ساخته شده است . این شهر که در کیلومتر ۳۰ جاده میلاس - بادروم قرار دارد از سوی Bellere Phon از قهرمانان میتولوژی یونان ساخته شده است . در راس تپه و در قسمت شمالی آن آثار روم و یونان ، در جنوب وسایر محوطه ها نیز آثاری از دوران بیزانس دیده میشود.

▪ Bechin

در ۵ کیلومتری جنوب میلاس و بروی یک ناحیه سنگلاخی مرتفع ۲۰۰ متری ساخته شده است. نام شهر در منابع ایتالیایی قرون وسطی پزونا Pezona و در منابع اسلامی - ترک نیز با نامهای برچین ، پچسین و بچین دیده می شود. آثار باقیمانده از این شهر در نواحی سیگمن و کنز و حصارها و قلعه خارجی که با حصار قلعه داخلی محصور گردیده است قرار دارد.

● پرستشگاه زئوس کاریوس :

در محله حصار باشی قرار دارد و بروی یک محوطه مرتفع ۵/۳ متری در شرق تپه حصار باشی ساخته شده و امروزه فقط یک ستون از آن باقی مانده است.

● گورستان گوموش کسن :

این گورستان که احتمالا" به قرن دوم میلادی تعلق دارد شامل یک اتاق مربعی شکل و یک سقف هرمی شکل روی ستونها می باشد.

● معبد سینوری :

در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی میلاس بروی تپه ای در محل روستای کالین آغیل امروزی و بنام یکی از خدایان بنام سینوری ساخته شده است. راهب خانه سینوری در قرن چهارم پیش از میلاد تحت مالکیت یک خانواده مانده است. همه ساله یک عید بزرگ برگزار و گاوهایی قربانی می شد. اگر چه مشخص نشده است که خدا چگونه تصویر شده است لیکن در دست خود یک تبر دو سر دیده می شود. معبد سینوری در دوران مسیحیت به کلیسا تبدیل شده است .

● مساجد و آرامگاهها

▪ مسجد فیروز بی :

در محله فیروز پاشا قرار داشته و از سوی استاد فیروز استاندار منتشر در سال ۱۳۴۹ ساخته شده است.

▪ مسجد بلن :

احتمالا" در قرن ۱۴ ساخته شده و در تپه حصار باشی واقع در منطقه مرکزی شهر واقع شده است مناره آن در سال ۱۸۱۱ از سوی عمر آقا فرزند عبدالفتاح ساخته شده است .

▪ مسجد جامع :

در محله هوجابدرالدین بوده و در سال ۱۳۷۶ ساخته شده است و بزرگترین مسجد میلاس می باشد. بغیر از آن در میلاس مساجد حاجی ایلیاس ، آقا ، اورهان بی ، مسجد یللی و مسجد عبدالفتاح آقا نیز وجود دارد.

● آرامگاهها :

آرامگاه عبدالعزیز آقالار ، آرامگاه احمد قاضی ، آرامگاه بدرالدین بخارایی و آرامگاه شیخ دده از آرامگاههای شهر میلاس می باشد.

▪ مدرسه احمد قاضی :

بر طبق مندرجات در سال ۱۳۷۵ از سوی تاج الدین احمد قاضی فرماندار منتشر ساخته شده است . ایوان اصلی منتشر بعنوان یک زیارتگاه مقدس برای اهالی بومی به شمار میرود.

حمام ها و کاروانسرای ها : در میلاس سرای چوللو اوغلو ، سرای کیزیل ، سرای عبدافتاح آقا ، حمام بزرگ و حمام بی از اماکن دیدنی میلاس می باشد.

● خانه های سنتی میلاس :

اکثر خانه های میلاس متعلق به قرن ۱۹ می باشد. در هر خانه یک حیاط کوچک و یا بزرگ غیر منظم وجود دارد. در طبقه بالای این خانه ها که در دوطبقه می باشند ، بالکنهایی بطرف بیرون وجود دارد. در همه خانه های میلاس یک تنور وجود دارد. معماری دودکش ها نیز بسیار جالب است . دیوارهای بیرونی خانه ، دیوارهای حیاط با رنگ سفید رنگ آمیزی شده است . در مسیر میلاس به ازمیر و در محله بورگاز کاخ عبدالعزیز آقالار هنوز هم پابرجاست و حجاری های آن هنوز هم جالب توجه می باشد.

● دریاچه ها و پلاژها :

▪ دریاچه بافرا :

بروی جاده سوکه - میلاس و در میان باغات زیتون قرار دارد که بعنوان آئینه خدای ماه آتنا Athena مشهور است . سواحل کوچک و شنی و اماکن اقامتی نزدیک دریاچه ، در واقع نیز همانند آئینه ای است که شبهای تابستان ماه را در میان خود قرار می دهد . در این دریاچه ماهی کفال و مار ماهی صید میشود.

▪ گولک :

در ۲۵ کیلومتری میلاس و در داخل زیتون کاریها قرار داشته و علاوه بر پلاژهای طبیعی و تخم ماهی خود امکانات قایقهای بادبانی نیز مشهور است.

▪ اورن :

در ۴۹ کیلومتری میلاس و در میان جنگلهای مرتفع قرار دارد . در محلی که کوههای مرتفع شمال خلیج بناگهان وارد دریا میشود یک مرکز مسکونی بسیار قدیمی با باغات مرکبات است.

▪ چشمه بی :

در میان جنگلهای کاج جاده میلاس - یاتاغان و در محل قهوه خانه های مسافری قرار دارد. با آب بسیار خنکی که از زیر درختان بیرون می آید و نیز با قورمه مرغ شهرت یافته است و در ساحل خلیج گولک و خلیج کازیکلی قرار دارد.

● موزه ها :

▪ موزه میلاس :

این موزه که در سال ۱۹۸۷ افتتاح گردیده آثار باستانی را که در حفاریهای انجام یافته در محدوده شهر را به نمایش گذاشته است . همچنین آثار شیشه ای بسیار زیبایی که خریداری شده و نیز ظروف گلی متعلق به عصر برنج دیده میشود. در محوطه بیرونی موزه نیز آثار سنگی به نمایش گذاشته شده است . در روستای کییکیشلاجیک که تحت نظارت موزه میلاس می باشد یک موزه روباز که در iassos بازار ماهی فروشان نامیده میشد وجود دارد. آثار سنگی بدست آمده از Fassos نیز به نمایش در آمده است.

● خوردنی ها :

مار ماهی یکی از غذاهای سنتی میلاس به شمار می رود.

● خریدنی ها :

قالی و صنایع دستی از کالاهای کادوئی میلاس است. خورجین ، گونی ، کیسه و نمد دستباف ، سنگ کاری، صنایع چوب و تزیینات معماری آن بسیار مشهور است .

▪ بدون دیدن برنگرد

- بدون دیدن موزه میلاس ، معبد زئوس و گورهای گوموش کسن

- بدون دیدن سرای چوللو اوغلو

- بدون خریدن قالی میلاس

- بدون رفتن به iassos - بدون خوردن ماهی در توزلا ( بارگیلیا ) ، آب لابراندا و مارماهی در iassos برنگردید.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.