شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

اردک ERDEK

اردک ERDEK

یکی از شهرهای تابعه استان بالیکسیر می باشد که در خلیج اردک بروی شبه جزیره کاپی داغ در دریای مرمره و در منطقه مرمره واقع شده است . مرمره و نواحی شمالی و غربی آن همراه با شبه جزیره کاپی داغ که نام قبلی آن Arkonnesos بود از جزایر پاشا لیمانی ، ترک الی ( آوشا) و کینلیک تشکیل یافته است. ادرک با دارا بودن شهرهای باستانی ، موزه روباز ، دریای تمیز و سواحل شنی ، یکی از مراکز گردشگری منطقه است .

‌● تاریخ :

اردک در طول تاریخ با نام Artake مشهور شده است . با توجه به این اسامی می توان گفت که این شهر از سوی سیت ها ساخته شده است . هرودوت اولین مورخی است که از Artake صحبت کرده است . Artake کلنیزه شده و پیش از سال ۳۶۱ پیش از میلاد همراه با کاپی داغ تحت حاکمیت Kyzikos که در عصر Helenisti دائما"در حال پیشرفت و توسعه بود رفته رفته اهمیت Artake را کاهش داده و نهایتا" در دوران روم به صورت یک محله بیرونی Kyzikos در آمده است . همراه با دوره بیزانس و به موازات آن از بندرهای Kyzikos نیز غفلت شده و سنگ ساختمانهای تخریب شده آن بر اثر زلزله به تاراج رفته است و اگر چه با پسرفت Kyzikos پیشرفت نموده لیکن هیچگاه شهرت Kyzikos را نیافته است . هرودوت وضعیت اقتصادی آن را نیز بررسی و از انگور ، شراب ، زیتون و روغن زیتون آن به نیکی یاد کرده است . Artake در سال ۱۳۳۹ از سوی سلیمان پاشا فرزند اورهان قاضی فتح و تحت حاکمیت ترکان در آورده است. در سال ۱۸۰۷ نیز یکی از توابع حکومت کاده سی شده است .

● آب و هوا :

آب و هوای اردک در تابستانها گرم و خشک و در زمستانها معتدل و بارانی است .

● راههای ارتباطی :

▪ جاده های زمینی :

همه روزه از استانبول ، بستانچی و ینی کاپی سفرهای منظم اتوبوس های دریایی به مقصد باندیرما انجام میگیرد . فاصله ینی کاپی تا باندیرما ۴۵/۱ ساعت است . فاصله بین باندیرما تا اردک نیز ۱۵ دقیقه است . فاصله اردک تا استانبول ۲ ساعت است .

ـ تلفن ترمینال : ۸۳۵۲۳۰۱ (۰۰۹۰۲۶۶ ) علاوه بر آن از استانبول ، ازمیر ، بورسا و چاناک کاله سفرهایی منظم اتوبوسرانی به اردک برقرار می باشد.

▪ مسیر هوایی :

ازطریق بورسا ، چاناک کاله ، استانبول و ازمیر انجام میگیرد .

● اماکن دیدنی :

▪ Kyzikos :

این شهر باستانی که در ۹ کیلومتری اردک قرار دارد در نقطه اتصال شبه جزیره کاپی داغ به سواحل آناطولی واقع شده و از سوی Dolion ها ساخته شده است . این شهر که بخشی از پایه های آن هنوز پابرجاست به نام اولین پادشاه آنان Kyzikos نامیده شده است . آثار باقیمانده از شهر که در سواحل منطقه مشترک خلیج باندیرما و اردک تا شمال تا دامنه های کاپی داغ پراکنده شده است وسعتی در حدود ۱۱ کیلومتر مربع را شامل می شود . در میان این خرابه ها که امروزه فقط پایه ها و قطعات معماری به اطراف پراکنده شده آن حکایت از عظمت آن در دوره روم را دارد به پرستشگاه Hadrianus تعلق دارد .

▪ معبد کیرازلی :

مجموعه ای از معبد و کلیسا در دامنه کوهی به نام Didunus قرار داشته و متعلق به عصر آنتیک می باشد ، با توجه به سبک دیوار آن این بنا در قرن ۱۹ ( در سالهای ۱۸۰۰ )از سوی رومی ها بعنوان یک بنای دینی مورد استفاده قرار گرفته است .این مجموعه ۲ طبقه بوده و بروی بودروم ساخته شده است . امروزه قسمتی از دیوار جنوبی و دیوار Abs۳۰۵;s این کلیسا پابرجا و در سطح زمین قرار دارد. در جنوب غربی Kyzikos آثار معبد Hadrianus که از دوره رومی ها بعنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان نامیده می شد پیدا شده است.

▪ حصارهای شهر :

در صورت تردد از جاده آشاغی یاپیجی ، در منطقه دمیر کاپی نزدیک روستا قسمتی از خرابه های حصارهای شهر دیده میشود . این خرابه ها تا خلیج اردک ادامه می یابد.

▪ قلعه ها :

۸ قلعه در تپه سید قاضی وجود دارد. همچنین قلعه Muhla در ۵ کیلومتری شمال آن دیده می شود.

▪ پلاژها :

سواحل شنی و نرم سراسری اردک یکی از زیباترین پلاژهای طبیعی ترکیه است . پلاژ از قسمت پائین Edincik شروع و تا Cugra ادامه می یابد.در همه نقاط ساحل تاسیسات استراحتی و کمپ وجود دارد. از دیگر پلاژهای این منطقه که دارای سواحل شنی طبیعی است می توان روستای نارلی ، اجاقلار و ایلهان را نام برد.

▪ پیاده روی در طبیعت :

در طول سواحل شبه جزیره کاپی داغ می توان تورهای قایق سواری برگزار نمود. این تور را بوسیله دوچرخه نیز برگزار نمود. جنگلهای کاپی داغ محل بسیار ایده آلی برای پیاده روی می باشد.

● موزه ها

▪ موزه روباز :

در سال ۱۹۴۸ تاسیس یافته است . مجسمه آفرودیت و سایر مجسمه ها ، ستون D۳۰۵;k۳۰۵;l۳۰۵;tas، کتیبه ، سنگهای گور، حجاری ها ، لوح ها ، قطعات موزائیک ، ستون و سرستون متعلق به عبادتگاه Hadrianus که از آثار باقیمانده دوران روم و Helenisti بوده و در شهر باستانی Kyz۳۰۵;kos بدست آمده به نمایش گذاشته شده است .

▪ بدون دیدن برنگرد

- بدون دیدن موزه روباز اردک

- بدون دیدن شهر باستانی Kyzikos

- بدون قایق سواری در شبه جزیره کاپی داغ برنگردید.

▪ زنجیره ارتباطاتی

ـ اداره گردشگری استان بالیکسیر

ـ شهرداری اردک

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.