شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

آغاز سفرهای تابستانی

آغاز سفرهای تابستانی

تعطیلات تابستان برای خیلی از خانواده ها فصل سفر و گردشگری است کارشناسان معتقدند که سفر کردن به نقاط زیبا, زندگی را از یکنواختی خارج کرده و فرصتی را برای بازیابی توان روحی و جسمی در اختیار انسان می گذارد

- بابا! خسته شدم، پس کی می‌ریم سفر؟

- دخترم! وقت ندارم، سرم شلوغ است.

- آخه حوصله‌ام سر رفته.

پدر تلویزیون را روشن می‌کند. تلویزیون برنامه‌ای درباره جاذبه‌های گردشگری ایران پخش می‌کند و کارشناس برنامه به آثار مثبت سفر اشاره می‌کند: «ایران به قدری زیبا و فوق‌العاده است که هر جای آن به طور قطع ارزش یک بار سفر رفتن را دارد. مردم و خانواده‌ها در تعطیلات تابستانی که بهترین فرصت برای سفری به یادماندنی است، باید از کار و شلوغی دست بکشند و آرامش و راحتی را در سفر احساس کنند.»

تعطیلات تابستان برای خیلی از خانواده‌ها فصل سفر و گردشگری است. کارشناسان معتقدند که سفر کردن به نقاط زیبا، زندگی را از یکنواختی خارج کرده و فرصتی را برای بازیابی توان روحی و جسمی‌در اختیار انسان می‌گذارد.

● آرامش، ارمغان سفر

سفر اکنون به یکی از مهم‌ترین برنامه‌های زندگی جهانی بدل شده است. در بسیاری از کشورها گردش و تفریح هدفمند جزیی جدایی‌ناپذیر از زندگی خانواده‌ها است و بدون آن احساس کمبود می‌شود. میلیون‌ها انسان در دنیا به هوس لذت بردن از روزهای بی‌دغدغه و چشیدن طعم فراغت از کار و زندگی روزمره، سفر می‌کنند. در کنار درآمد نسبتا چشم‌گیری که در این فرآیند میان طبقات گوناگون در کشور جابه‌جا می‌شود، آثار شگرفی بر زندگی انسان‌ها نمایان می‌شود که احساس آرامش و تسکین روحی یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های این پدیده جهانی به شمار می‌آید.

امیرحسین اربابان، کارشناس گردشگری در این باره می‌گوید: «مردم باید به جاهای زیبای پیرامون خود سفر کنند و از این فضای دور از خانه و کار لذت ببرند. خانواده‌ها باید اهل سفر باشند، بار و بنه سفر ببندند و هر جا که دلشان می‌خواهد، بروند و به اعضای خود آرامش هدیه کنند. سفر مهم‌ترین رکن برای ایجاد هم‌بستگی میان اعضای خانواده و تقویت روح مشترک و نزدیکی میان آنان است.» وی می‌افزاید: «سفر، آرامش و سلامت را به فضای خانواده می‌آورد و کسالت‌ها را برطرف می‌کند. قرار دادن سفر در برنامه زندگی، به احیای ذهنی پدر و مادر کمک و آینده و سلامت کودکان را تضمین می‌کند. سفر، نیاز یک خانواده سالم است.» به گفته وی، زندگی شلوغ و سریع کنونی، فرصتی برای تفکر و تسکین نیاز دارد که گردشگری سالم این مجال را فراهم می‌کند.

● مشکلات سفر را مدیریت کنید

متاسفانه مشکلاتی وجود دارد که همواره علاقه‌مندان به سفر را آزار داده است. کمبود و گرانی بلیت وسایل نقلیه، به ویژه قطار و هواپیما و هتل‌ها و مراکز اقامتی مهم‌ترین موانعی هستند که خانواده‌ها را آزار می‌دهند. هر سال با شروع تعطیلات تابستانی و فراغت خانواده‌ها برای سفر، بلیت‌های قطار کمیاب می‌شود و برخی آژانس‌های مسافرتی با چارتر کردن هواپیماها، تهیه بلیت هواپیما را تنها برای برخی افراد با درآمدهای بالا ممکن می‌سازند. با این وجود، در سال‌های گذشته امکاناتی فراهم شده تا خانواده‌های کم‌درآمد هم بتوانند سفر کنند. طرح ارزان‌سازی سفر که یکی دو سالی است از سوی سازمان گردشگری در قالب تورهای گروهی به اجرا درآمده، فرصتی را فراهم آورده تا علاقه‌مندان به این حوزه بتوانند خانواده‌های خود را به دیدن نقاط دیدنی کشور ببرند. همچنین انتشار بن سفر توسط برخی سایت‌های و مراکز گردشگری کشور به افراد کمک می‌کند با صرفه‌جویی در هزینه‌ها به این مناطق سفر کنند. برای مثال، سال گذشته منطقه آزاد قشم با انتشار این بن‌ها توانست سفر به این جزیره زیبا را برای بسیاری از اقشار کم درآمد میسر کند. البته با وجود گرانی هزینه‌های سفر در ایران بهترین راه، سفرهای گروهی و آسان گرفتن شرایط سفر است. امیرحسین اربابان، رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی در این‌باره می‌گوید: «برگزاری سفرهای گروهی به ویژه طبیعت‌گردی در کنار آثار روحی و ذهنی بسیار مفید می‌تواند هزینه‌ها را بسیار پایین آورد. گروهی سفر کردن در قالب تورهای ارزان قیمت امکانات مناسبی همچون اتوبوس و راهنما در اختیار گردشگران می‌گذارد. چنین تجربه‌ای با هزینه‌ای اندک، آنها را از نظر روانی برای زندگی سالم آماده‌تر خواهد کرد.»

● سفر هم سایت دارد

بر اساس آمار کنونی ستاد تسهیلات سفر، بیش از ۲۰۰ آژانس خدمات مسافرتی و گردشگری، تورهای ارزان‌قیمت سفر برگزار می‌کنند که با رفتن به سایت www.stsi.ir می‌توان از جزییات برنامه کاری آنان آگاه شد. همچنین استانداردهای سفر سالم در کشور نسبت به گذشته بهبود یافته و خانواده‌ها با آرامش می‌توانند به گردشگری در ایران بپردازند. ارایه امکانات بهداشتی و تسهیلاتی همچون پزشک قطار و مراکز خدمات بین راهی در جاده‌های کشور، بخشی از موارد یاد شده‌اند.

زندگی شما و خانواده‌تان به تنوع نیاز دارد که با سفری سالم به مراکز دیدنی و طبیعت می‌توانید آن را پدید آورید. ایران هم آن‌قدر زیبا و فوق‌العاده است که هر جای آن به طور قطع ارزش یک بار سفر رفتن را دارد.

برنامه‌ریزی برای سفر به نوع سفر بستگی دارد. در تور و سفرهای گروهی به‌طور معمول مکان اقامت و مسیر بازدیدها مشخص است و آنچه برای هر فرد اهمیت دارد، حس همکاری گروهی و هم‌بستگی است. در این گونه سفرها همراه داشتن وسایل شخصی لازم است. وضعیت برنامه‌ریزی در سفرهای فردی و خانوادگی متفاوت است. هرگاه خواستید تنها یا با خانواده سفر کنید، گزینش شیوه اقامت بسیار مهم است. اگر قصد اقامت در هتل و مراکز اقامتی را دارید حتما پیش از حرکت، اتاق یا سوییت خود را رزرو کنید تا مجبور نشوید با قیمت‌های بالا به هر مرکزی بروید. برای اقامت در این مراکز حتما از امکانات آنها آگاه شوید. با مراجعه به سایت‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به ویژه ستاد تسهیلات سفر می‌توانید با ویژگی‌ها و امکانات این مراکز آشنا شوید. در مناطق ساحلی و ییلاقی تا جایی که می‌توانید، از مراجعه به مراکز بی نام و نشانی که اتاق و ویلا اجاره می‌دهند، بپرهیزید زیرا هیچ تضمینی برای ارایه امکانات استاندارد در این مراکز وجود ندارد. اگر مشکل کمبود جا پیدا کردید، اداره‌های گردشگری نمایندگی‌هایی دارند که کمک‌تان خواهند کرد. اما اگر خواستید طبیعت‌گرد باشید و دور از فضای شهری به دل طبیعت بزنید حتما از ویژگی‌های منطقه آگاه شوید. مراجعه به‌اینترنت، کتاب‌ها و نقشه‌ها می‌تواند کمک خوبی برایتان باشد.

طبیعت گردی در مناطق ناآشنا بدون راهنما و آگاهی لازم می‌تواند خطرناک باشد. حتما نقشه همراه‌تان ببرید. توجه به طبیعت در این گونه سفرها ضروری است. بر اساس استاندارد جهانی طبیعت‌گردی، هرگاه به طبیعت سفر کردید، نه چیزی اضافه ببرید و نه چیزی در پایان سفر بردارید. طبیعت‌گردی هنگامی‌لذت بخش است و به انسان آرامش و امنیت ذهنی را هدیه می‌دهد که با احترام به قانون طبیعت همراه باشد. همچنین وسایل کمک‌های اولیه را از یاد نبرید. در یک سفر استاندارد و حرفه‌ای، گردشگر می‌داند کجا و چگونه می‌رود،‌ از چه امکانات و حقوقی برخوردار است و چه اهدافی برای خود اندیشیده است.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.