شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

تو کنیا کجاها رو بگردیم؟

تو کنیا کجاها رو بگردیم؟

گردش و تفریح در کنیا دو شکل متفاوت دارد. اول مکانهایی است که مثل دیگر سفرهای گردشگری تان می توانید از آنها دیدن کنید. سالن تئاتر ملی ، گاری هنری Sorsbi، موزه طبیعی و سالن موسیقی Conservoire، موزه مردم شناسی Bomas of Kenya، از جمله مکان های دیدنی نایروبی هستند. اما دو تفریح ویژه آفریقایی را در این کشور نباید از دست بدهید: رفتن بین مردم یکی از قبایل آفریقایی و تجربه زندگی در یکی از پارک های ملی این کشور. گردشگران معتقد هستند مهم ترین جاذیه گردشگری کنیا پارک های ملی اش است. پارک های حفاظت شده ای که با وجود گردشگران زیادی که هر ساله از آنها بازدید می کنند به خوبی اکو سیستم های طبیعی شان را حفظ کرده اند و در آنها می توان گونه های جانوری خاصی را دید که نسل شان در اغلب کشورها منقرض شده است. شما در این پارک های بزرگ که هیچ شباهتی به تصور ما ایرانی ها از پارک ندارد، درست وسط زندگی طبیعی جیوانات وحشی قرار می گیرید و حتی می توانید صحنه هایی از شکار کردن شیر و پلنگ و زندگی بوفالو، فیل ، اسب آبی، کرگدن ، زرافه ، انواع آهو و گورخر را ببینید. پارک های حیات وحش کنیا همگی هزینه ورودی متفاوتی دارند و اگر بخواهید شب را هم در آنجا بمانید هزینه جداگانه ای بابت اقامت و غذا از شما می گیرند. مکان هایی که شما می توانید در این پارک ها شب را بگذارنید، بسته به امکانات و تجهیزاتی که در اختیار شما قرار می دهند قیمت های متفاوتی هم دارند. اقامتگاههای لوکس 4 و 5 ستاره ممکن است برای شما شبی چند صد دلار هزینه داشته باشد. اما برای کسانی که نمی توانند این هزینه را پرداخت کنند هم اقامتگاههای عمومی وجود دارد که از امکانات کمتری برخوردار است مثل چادرهای عمومی که فقط توالت و حمام عمومی دارد و هیج امکانات رفاهی هم در اختیار شما قرار نمی دهند. برای گردش در این پارک ها حتما به یک ماشین سافاری و راننده نیاز دارید.سقف بازشونده این ماشین ها به شما اجازه می دهد با ایمنی کامل شاهد زندگی حیوانات وحشی باشید.

جانور گردی! 

یکی از معروف ترین پارک های ملی کنیا ماسایی مارا (Maasai Mara National Reserve) است که در فاصله 224 کیلومتری نایروبی قرار گرفته ، هزاروپانصد وده کیلومتر وسعت دارد و پر بازدید کننده ترین پارک طبیعی حیات وحش کنیاست. شما در این پارک شانس مشاهده پنج حیوان بزرگ ، شیر، فیل،کرگدن، بوفالو وپلنگ و حیوانات دیگری مانند زرافه، انواع آهو، گورخر ، تمساح و ...را خواهید داشت. از آنجائی که فاصله این پارک تا نایروبی نسبتا زیاد است بهتر است حداقل یک شب را در این پارک بمانید. اگر بخواهید شب را در یکی از ارزان ترین اقامتگاه های این پارک بگذارنید به همراه  ورودیه 85 دلاری که برای هر روز ماندن در پارک می پردازید وهزینه کرایه ماشین سافاری که روزی 100 تا 150 دلار است ، تقریبا باید 350 دلار برای یک گردش دو روزه در پارک پرداخت کنید. البته این هزینه ها برای شرایطی است که شما تنهایی سفر می کنید اما اگر چند نفر همراه شما باشند از آنجائیکه هزینه ماشین بین همه تقسیم می شود مسلما برای شما ارزان تر خواهد بود. از نایروبی تا این پارک با ماشین پنج ساعت طول می کشد و البته مسیر 40 دقیقه ای پرواز با هواپیما هم برای شما وجوددارد. احتمالا اگر با هواپیما به این پارک می روید می توانید از اقامتگاه های مجلل ، اقامت کنید که در ازای چند صد دلاری که برای هر شب اقامت از شما می گیرند امکانات ویژه ای مثل باند فرودگاه، ایستگاه بالن ، برکه اسب های آبی ، استخر و ... را هم برایتان فراهم می کنند. 

دریاچه گردی

در برنامه ریزی  سفرتان حتما یک روز کامل را هم به بازدید از یکی از دریاچه های کنیا اختصاص دهید. دریاچه نای واشا در دره ریفت  پیشنهاد می گردد. این دریاچه که در چشم انداز کوه آتشفشانی لانگانات قرار گفته تنها 90 کیلومتر یعنی حدود دو ساعت با نایروبی فاصله دارد و شما می توانید شب را به همان اقامتگاه خودتان در نایروبی برگردید. ویژگی منحصر به فرد نای واشا این است که دو دریاچه آب شیرین و یک دریاچه آب شور در کنار هم زیستگاه گونه های مختلف جانوری را ایجاد کرده است. شما می توانید اسب های آبی را در دریاچه های شیرین و فلامینگو، پلیکان، عقاب ماهی خوار وشاه مرغ ماهی خوار را در دریاچه آب شور ببینید. اگر هم قصد تجربه یک شب اقامت متفاوت را دارید می توانید از هتل های لوکس، لژهای چوبی و حتی مکان هایی که برای کمپینگ آماده شده استفاده کنید. فقط باید مراقب میمون هایی که اطراف چادر شما کمین کرده اند، باشید. آنها دزد وسایل رها شده شما در طبیعت هستند. اگر هم اهل پیاده روی هستید می توانید تنها با سه ساعت راهپیمایی به قله آتشفشانی لانگانات برسید. امکان قایقرانی روی دریاچه و دیدن پرندگان مختلف و اسب های آبی هم برای شما فراهم شده است.

قبیله گردی

شما در کنیا امکان بازدید از قبایل مختلف را دارید. مسیری که برای گردش در پارک های ملی و دره های بی انتهای این کشور انتخاب می کنید شما را حتما  به نزدیکی یکی از قبایل آفریقایی می رساند. مثلا اگر به دیدن پارک ماسایی مارا می روید حتما می توانید از  قبایل ماسایی هم دیدن کنید. ماسایی ها که هنوز سنت اجداد و پیشینیان خود را حفظ کرده اند از راه گاوداری زندگی می کنند و هنوز با اسلحه هایی مثل نیزه و شمشیر می جنگند و حتی شیرها را هم به خاطر محافظت از گاوها  و استفاده از پوست شان شکار می کنند. زمانی که شما وارد یک قبیله ماسایی می شوید، پسرهای جوان قبیله به رسم خوش آمد گویی برایتان رقص محلی انجام می دهند. آنها شما را به خانه های محقر خود که حتی روزنه ای ازنور هم در آن وجود ندارد راه می دهند و شما می توانید برای کمک به آنها صنایع دستی شان که البته به قیمت های نسبتا گرانی می فروشند را بخرید. اگر به مسائل بهداشتی خیلی حساس هستید اصلا به دیدن این قبایل نروید چون تقریبا در تمام محوطه زندگی آنها مدفوع گاو و مگس های سمج کلافه تان می کنند اما اگر این مشکلات را تحمل کنید شانس دیدن رقص ماسایی دور آتش را خواهید داشت. آنها دور آتش می چرخند و صداهای عجیبی از خودشان در می آورند. 

چی بخریم؟

بعضی از مراکز خرید نایروبی که در محلات ثروتمندان ساخته شده بسیار مجهز و گران قیمت هستند. این مراکز معمولا شامل چندین فروشگاه زنجیره ای هستند که در کنارشان رستوران، فست فود، سینما، بانک ، سالن وزرشی و استخرهم ساخته شده است.وست گیت، ساریت سنتر، جانکشن، پرستیژ و ویلج مارکت مراکز خریدی هستند که شما می توانید ساعت ها در آنها وقت بگذرانید وتفریح کنید. به شما پیشنهاد می کنیم به عنوان سوغات چای سافاری، چای کریچو یا قهوه افریکا را برای دوستان بخرید. چای های معروف کنیا در بسته های نیم کیلویی به قیمت حدودا 180شلینگ فروخته می شود. قیمت قهوه هم کمی گران تر از چای و حدود 400 تا 500 شیلینگ برای هر نیم کیلو است.

چی بخوریم ؟

از آنجایی که کینا سال ها مستعمره کشور انگلستان بوده ، نه تنها زبان اداری این کشور انگلیسی است بلکه اغلب غذاهایی که در رستوران های این کشور سرو می شود هم شبیه غذاهای انگلیسی است. کنار همه غذاها معمولا مقداری چیپس قرار داردو قیمت هر پرس غذا بسته به کلاس رستوران از 50 شیلینگ به بالاست. رستوران های معمولی غذاهای 100 تا 500 شیلینگی و رستوران های مجلل بین 300 تا 3000 شلینگ برای هر پرس غذا از شما دریافت می کنند. غذای اصلی مردم کنیا اوگالی است که با آرد ذرت پخته می شود. این غذا را ثروتمندان با گوشت می خورند، فقرا با سبزی و کسانی که هیچ شغل و درآمدی ندارند خالی می خورند. اما شما در رستوران های نایروبی تقریبا هر نوع غذایی که بخواهید می توانید پیدا کنید. از سیب زمینی سرخ کرده خودمان بگیرید تا انواع کباب ، اوگالی، بریانی ، یاماچو، برنج و ماهی. برای قشر کم درآمد هم غذاهای کمتر از 50 شلینگ در نایروبی پیدا می شود. شما حتما به کیوسک هایی بر می خورید که به جواکالی معروف هستند و غذاهای بسیار ارزان قیمتی را می فروشند. سوکوماو  یکی از ارزان ترین غذای این کیوسک هاست. چای و نان چاپائی و کیک مندازی هم در کیوسک ها ارایه می شود. اما غیر از وعده های غذایی به شما پیشنهاد می کنیم انواع میوه های استوایی آفریقا را هم در نایروبی امتحان کیند.

نوشیدنی ها

شاید دلنشین تر از غذاهای نایروبی، نوشیدنی های این منطقه است. آب میوه های طبیعی خنک از نارگیل و انبه یا میوه های وحشی بومی که نظیرش در هیچ جای دیگر دنیا یافت نمی شود مانند پشن بسیار گوارا است. نوشیدنی گرم منطقه، چای سیاه است که از مزارع وسیع و حاصلخیز کنیا جمع آوری می شود. محلی ها چای را باشیر می نوشند وبا اینکه قهوه مرغوبی هم در مزارع کشت می شود اما قهوه نوشیدنی مطبوع کنیای ها نیست . 

1-منبع : معصومه ابوالحسنی، روزنامه همشهری، شماره 113، 19 دی ماه 1392، ص 6و7 

دسته ها: آفریقا - کنیا

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.