شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

۲۰ پرسش و پاسخ برای صدور گذرنامه

۲۰ پرسش و پاسخ برای صدور گذرنامه

بسیاری از افرادی که-به هر دلیلی- می‌خواهند از کشور خارج شوند و یا این‌که به ایران بازگردند پرسش‌های بسیاری درخصوص چگونگی دریافت گذرنامه برای خود دارند که بخشی از این پرسش‌ها و پاسخ آن‌ها در پی می‌آید.

▪ ۱۰ سال قبل به صورت غیرقانونی از کشور خارج شده‌ام. در حال‌ حاضر دارای گذرنامه سوئدی و شناسنامهء قدیمی هستم. برای دریافت گذرنامه باید چه اقدامی انجام دهم؟

ـ نخست باید نسبت به تعویض شناسنامهء قدیم خود اقدام کنید. پس از دریافت شناسنامهء جدید مدارک لازم را براساس بند «الف» امور گذرنامه (ایرانیانی که فاقد گذرنامه هستند) تکمیل و ارسال کنید ضمنا جهت پرداخت جریمهء خروج غیرمجاز (غیرقانونی) درخواستنامه‌های ۱۰۹۹] و۱۱۰۰] را تکمیل و به همراه مدارک درخواست شده ارسال کنید.

▪ ۱۰ سال پیش به صورت قانونی با گذرنامهء قدیمی از ایران خارج شده‌ام. درحال‌حاضر دارای گذرنامهء سوئدی، شناسنامه جدید عکس‌دار و گذرنامهء قدیمی هستم. برای دریافت گذرنامهء جدید چه اقدامی باید انجام دهم؟

ـ به قسمت [صدور گذرنامه] مراجعه و مدارک لازم را براساس آن تکمیل و ارسال کنید.

▪ می‌خواهم برای فرزندانم که ۱۳ و ۱۶ ساله هستند و در گذرنامهء قدیمی همسرم همراه ایشان بوده و از کشور به صورت قانونی خارج شده‌اند درخواست گذرنامه کنم اما گذرنامهء قدیم همسرم موجود نیست. جهت درخواست برای آنان چه اقدامی انجام دهم؟

ـ ابتدا نسبت به عکسدار کردن شناسنامهء فرزند بالای ۱۵ سال اقدام و سپس به قسمت [صدور گذرنامه] مراجعه کنید.

▪ می‌خواهم برای فرزندانم که ۱۶ و ۱۹ سال دارند و همراه مادرشان چند سال قبل از ایران به صورت قانونی خارج و دارای شناسنامهء قدیمی و گذرنامهء سوئدی بوده و گذرنامهء قبلی مادرشان نیز موجود است تقاضای تفکیک گذرنامه کنم. چه اقدامی باید انجام دهم؟

ـ ابتدا درخصوص تعویض شناسنامهء آنان اقدام کنید. پس از دریافت شناسنامه به قسمت ۳ امور گذرنامه (تفکیک گذرنامه) مراجعه و نسبت به تکمیل و ارسال مدارک اقدام کنید. ضمنا فرزند بالای ۱۸ سال باید شخصا مدارک را تکمیل و امضا کند.

▪ تفکیک گذرنامه در چه مواردی انجام می‌گیرد؟

ـ در صورتی که یکی از والدین آن‌ها مقیم خارج از کشور باشد (محل اقامت در گذرنامه، به طور مثال سوئد درج شده باشد.)

▪ نام خانوادگی‌ام در گذرنامهء سوئدی‌ام با نام خانوادگی‌ام در گذرنامهء ایرانی‌ام مغایرت دارد و عازم ایران هستم. چه اقدامی باید انجام دهم؟

ـ به ادارهء مالیات ( Skattemyndigheten ) مراجعه و از آن‌ها بخواهید که نسبت به تصحیح گذرنامهء سوئدی شما برطبق گذرنامه ایرانی اقدام کنند. در غیر این صورت از آن اداره درخواست کنید در گواهی صادره برای شما توضیح دهند که نام مندرج متقاضی در گذرنامهء سوئدی‌اش همان نام اصلی اوست.

▪ نام و نام خانوادگی و تاریخ تولدم به استناد شناسنامهء ایرانی تغییر یافته است. برای تعویض گذرنامه باید چه اقدامی انجام دهم؟

ـ به قسمت امور گذرنامه (تجدید گذرنامه) مراجعه و باید نسبت به تکمیل و ارسال مدارک اقدام کنید.

▪ کسی که نامش در گذرنامه به عنوان همراه ثبت شده، آیا می‌تواند بدون صاحب اصلی گذرنامه و با گذرنامه وی مسافرت کند؟

ـ خیر.

▪ برای همراه در چه مواردی برگ عبور صادر می‌شود؟

ـ در مواردی که صاحب گذرنامه به مسافرت ادامه دهد و همراه به عللی قصد بازگشت به ایران را داشته باشد، با تکمیل فرم ۱۰۸۸) و ارسال مدارک برگ عبور صادر می‌شود.

▪ مدت یکسال است که گذرنامهء خود را گم کرده‌ام. برای دریافت گذرنامه باید چه اقدامی انجام دهم؟

به بخش امور گذرنامه (مفقود شدن گذرنامه ) مراجعه و مدارک لازم را تکمیل و ارسال کنید.

▪ فرزندانم در سوئد متولد شده‌اند و چون اصل شناسنامهء والدین جهت صدور شناسنامهء فرزند موجود نیست، بنابراین می‌خواهم نام او را در گذرنامهء مادرش درج کنم تا به ایران مسافرت کند. باید چه اقدامی انجام دهم؟

ـ اسامی فرزندان بدون شناسنامه در گذرنامهء والدین درج نمی‌شود. بنابراین باید اصل گواهی تولد فرزندان را در سفارت ترجمه و تایید کنید، سپس با درخواست پدر برای فرزند برگ عبور صادر می‌شود. برای اخذ شناسنامهء فرزند در ایران، اصل گواهی ولادت تایید شده توسط سفارت، به همراه اصل شناسنامهء والدین ضروری است.

▪ آیا درصورت ارسال تصویر فیش بانکی انجام امور گذرنامه امکان‌پذیر است؟

ـ خیر! اصل فیش بانکی لازم است.

▪ فرزندان تا چه سنی می‌توانند در گذرنامهء والدین همراه باشند؟

ـ تا ۱۸ سالگی.

▪ چنانچه کسی نامش در سوئد با آنچه در گذرنامهء وی قید شده تفاوت کند؟ چه باید انجام دهد تا در فرودگاه به مشکل برخورد نکند؟

ـ به ادارهء اسکات مراجعه و در گواهی ولادت توضیحات لازم در این‌باره درج شود.

▪ چنانچه فرزند کوچک شخصی بخواهد با شخص دیگری غیروالدین خود مثل پدر یا مادر بزرگ به ایران سفر کند می‌تواند در گذرنامهء آنان همراه شود؟ در صورتی که پاسخ مثبت است چگونه؟

ـ بله، با درخواست پدر در گذرنامهء آنان درج می‌شود.

▪ آیا فرزندان زیر ۱۸ سال می‌توانند هم در گذرنامهء پدر و هم در گذرنامهء مادر همراه باشند؟

ـ از آن‌جا که فرزندان به لحاظ مراقبت با مادر مسافرت می‌کنند. بنابراین در گذرنامهء مادر همراه می‌شوند ولی با توجه به تسهیلات سفارت بهتر است جهت این‌گونه افراد گذرنامهء مستقل درخواست شود.

▪ یکی از مدارکی که جهت صدور گذرنامه آمده است «درخواست کتبی مبنی بر باقی ماندن به تابعیت جمهوری اسلامی ایران» است. چنانچه شخصی رسما اقدام به ترک تابعیت نکرده است چه الزامی به درخواست فوق دارد؟

ـ سفارت اطلاعی از این‌که فرد رسما ترک تابعیت کرده است ندارد بنابراین تکمیل این درخواست جهت روشن شدن وضعیت نامبرده است.

▪ چنانچه فردی گذرنامه‌اش را در موعد مقرر تمدید نکند آیا امکان تمدید آن هست یا خیر و آیا شامل جریمه می‌شود؟

ـ بله و جریمه‌ای شامل او نمی‌شود.

▪ چنانچه فردی دارای شناسنامهء قدیمی بوده ولی فاقد گذرنامه است، می‌تواند همزمان نسبت به تعویض شناسنامه و درخواست گذرنامه اقدام کند؟

ـ بله.

 

 

منبع:‌http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.