شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

اکوتوریسم و گردشگری علمی در جهت حفظ محیط زیست

اکوتوریسم و گردشگری علمی در جهت حفظ محیط زیست

در حال حاضر توریسم و گردشگری در جهان تبدیل به یک صنعت با مزیت نسبی بالا شده است که توجه مدیران را به برنامه ریزی و مدیریت بهینه برای طرح جامع گردشگری به خود جلب کرده است که این صنعت در رونق اقتصادی می تواند نقش بسیار ارزنده ای را ایفا نماید.با رویکرد گسترش توریسم،حفاظت از منابع طبیعی طبیعی و اشتغال زائی و توسعه اقتصادی اجتماعی از طرف دیگر ارتقاء سطح فرهنگ و دانش طبیعت گردی، مدیریت اکوتوریسم ارائه خواهد شد.

با توجه به اینکه ایران یکی از کشورهای دارای قدیمیترین تمدنهای جهان و میراث فرهنگی و اسلامی است،بطور بالقوه از جمله مهمترین کشورهای دارای جذابیتهای توریستی است.علاوه بر میراث فرهنگی،کشور ایران به لحاظ طبیعی نیز دارای آب و هوا و طبیعتی فوق العاده است.همزمان کویر،بیابان،کوه و دریا،دشت و جنگل در این کشور پهناور گسترده شده است.تنوع زیستی نیز به همین میزان وسیع است.

لازم به ذکر است کشور ایران دارای ۱۶۷ گونه پستاندار و ۵۱۷ گونه پرنده می باشد که در عرصه های تحت حفاظت سازمان محیط زیست تحت حفاظت واقع شده است.

● مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست :

▪ پارک ملی National park

▪ آثار طبیعی ملی National Natural Monuments

▪ پناهگاه حیات وحش Wildlife Refuges

▪ مناطق حفاظت شده Protected Areas

که هر کدام تعریفی خواص خود و بحمدالله مملو از گونه های حیات وحش می باشد،اما متاسفانه بهره کشور ایران از این موهبت الهی بسیار اندک می باشد.

● طبق گزارش سازمان جهانی توریسم WTO) World Tourism Organization)

تا سال ۲۰۱۰ پیش بینی می گردد تعداد جهانگردان بین المللی به یک میلیارد نفر برسد که از این تعداد حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد گردشگر طبیعی و ماجراجویانه بین المللی را شامل می شود.

طبق گزارش انجمن بین المللی اکوتوریسم Ties) The International Ecotourism Society)

هدف از ارائه این مقاله مدیریت در اکوتوریسم و صنعت گردشگری طبیعی در کشور ایران می باشد.

 

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.