شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

استان اصفهان

استان اصفهان

اصفهان یكی از مهم ترین مناطق گردشگری ایران در جهان است كه در ردیف شهرهای درجه اول دنیا، مانند: پکن، پاریس، رم، ونیز، ...قرار داشته و به لحاظ دیرینه‌گی و ارزش های ویژه هنری، در مجموعه‌ی میراث فرهنگی بشریت، طی آیینی جهانی از سوی «یونسکو» پاس داشته می شود. شهرستان اصفهان دارای دو چشم انداز است‎؛ بلندی شهرستان اصفهان از سطح دریا ۱ هزار و ۵۷۵ متر است و بخش دشتی آن، از آبرفت رودخانه زاینده رود تشكیل یافته و در پای دامنه های خاوری بلندی های زاگرس قرار گرفته است.

از سوی جنوب باختری فاصله چندانی با دامنه كوه های زاگرس نداشته اما از شمال خاوری در فاصله دورتری از كوه های مركزی قرار گرفته است. صنایع اصفهان دارای قدمتی تاریخی است و صنعت كاران اصفهانی مشهورترین صنعت گران ایرانی به شمار می آیند.

صنایع دستی اصفهان از دیرباز به عنوان نماینده هنر اصیل مردم ایران، در جهان سرشناس شده است. از این رو، اگر اصفهان را گاهواره صنایع دستی ایران بنامیم، سخنی به گزاف نگفته ایم. نام اصفهان بی درنگ تصویر خاتم کاری، كاشی كاری، معرق، تابلوهای مینیاتور، قالی های نفیس ابریشمی و نقش های زیبای پارچه قلم كار را تداعی می كند.

قدمت طولانی و معماری با ارزش بناهای تاریخی اصفهان سبب شده که برخی آثار تاریخی منطقه مانند میدان بزرگ نقش جهان در فهرست آثار ثبت شده سازمان ملی یونسکو قرارگیرند. مجموع آثارطبیعی و تاریخی، اصفهان را در فهرست دیدنی ترین مناطق ایران قرار داده است. اصفهان نه تنها نماینده شایسته ای برای معرفی فرهنگ و تمدن غنی ایران به مهمانان خارجی است، بلکه بازدید از این خطه؛ خاطرات زیبا و حس غرورانگیزی را در ذهن گردشگران داخلی نیز بر جای می گذارد.

● مکان های دیدنی و تاریخی
قرن هاست که اصفهان را نصف جهان می نامند. اصفهان از شهرهای بسیار قدیمی ایران است که موجودیت تاریخی آن به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد. اصفهان منطقه ای به قدمت تاریخ تمدن و فرهنگ ایران است که آثار بدیعی ازهمه ادوار را با خود دارد.

موقعیت طبیعی و جغرافیایی آن در مرکز فلات ایران، خاک حاصل خیز و وجود زاینده رود به آن امکان داده که در دوره های مختلف از مراکز مهم فعالیت اقوام ساکن در این مرز و بوم باشد و یادگارهای با ارزش تاریخی زیادی از این اقوام را در دل خود داشته باشد.

به همین سبب اصفهان را موزه همیشه زنده دنیا می دانند که از مکان های دیدنی و آثار تاریخی بسیار با ارزشی برخوردار است. هر یک از آثار اصفهان در دوره ای ساخته شده و یاد آورعظمت آن دوره زمانی است.

قدمت طولانی و معماری با ارزش بناهای تاریخی اصفهان سبب شده که برخی آثار تاریخی منطقه مانند میدان بزرگ نقش جهان در فهرست آثار ثبت شده سازمان ملی یونسکو قرارگیرند. کاخ چهل ستون از جمله بناهایی است که اصفهان ملقب به نصف جهان بخش مهمی از شهرت خود را مدیون آن است و عمارت تاریخی هشت بهشت نمونه ‌ای از كاخ ‌های محل سكونت آخرین سلاطین دوره صفوی است.

کاخ عالی قاپو نمونه منحصر به فرد و یکی از عجایب معماری كاخ‌های عهد صفوی است. منارجنبان از جمله بناهایی است که ازمعماری شگفت انگیزی برخوردار می باشد. مسجد شیخ لطف الله از شاهكارهای معماری و كاشی كاری ایران در نیمه اول قرن یازدهم هجری است. بازار بزرگ اصفهان که یکی از زیباترین بازارهای شهرهای ایران و حتی جهان اسلام به شمار می رود و پل تاریخی ، زیبا و معروف سی و سه پل (الله وردی خان) به همراه ده ها مکان دیگر تنها گوشه ای از زیبایی های تاریخی اصفهان هستند.

اصفهان نه تنها دارای ده ها مسجد تاریخی، کاخ ها و عمارت های کم نظیر، پل ها و باغ های با ارزش، کتیبه ها وسنگ نبشته های تاریخی، کاروان سراها و... است، بلکه از جاذبه های طبیعی خوبی نیز برخوردار می باشد. بزرگ ترین رودخانه فلات مرکزی ایران" زاینده رود" که ازمیان زیباترین شهر ایران عبورمی کند، آبشارها، تالاب ها و باتلاق های مهمی چون باتلاق گاوخونی - که ازتالاب های با ارزش و نادر فلات مركزی ایران به شمار می آید- به همراه مناطق حفاظت شده غنی، سبب رونق جاذبه های طبیعی اصفهان شده اند.

مجموع آثار طبیعی وجاذبه های کم نظیر و متعدد تاریخی این شهرستان بر ارزش، اعتبار و شهرت جهانی اصفهان افزوده وسبب شده سفر به اصفهان در فهرست آرزوهای رویایی جهانگردان کشورهای مختلف جهان قرار گیرد.

● صنایع و معادن
صنایع اصفهان دارای قدمتی تاریخی است و صنعت كاران اصفهانی مشهورترین صنعت گران ایرانی به شمار می آیند. صنایع دستی استان اصفهان از دیر باز به عنوان نماینده هنر اصیل مردم ایران، در جهان سرشناس شده است. از این رو، اگر اصفهان را گاهواره صنایع دستی ایران بنامیم، سخنی به گزاف نگفته ایم.

نام اصفهان بی درنگ تصویر خاتم کاری، كاشی كاری، معرق، تابلوهای مینیاتور، قالی های نفیس ابریشمی و نقش های زیبای پارچه قلم كار را تداعی می كند. استان اصفهان از کانون های مهم صنعت ایران به شمار می آید. وجود مجتمع های صنعتی فولاد مبارکه، ذوب آهن، صنایع ریسندگی، پالایش گاه اصفهان، صنایع نظامی، صنایع خوراکی و. . . اهمیت صنعتی این استان را به خوبی نشان می دهد.

اصفهان دارای معادن متعددی نیز است كه در حال حاضر بخشی از این معادن فعال بوده و مورد بهره برداری قرار گرفته و به مصرف صنایع سبک و سنگین می رسد و برخی به گونه نیمه فعال و تعطیل است كه با بررسی و پژوهش های بیش تری در آینده، در راستای گسترش صنایع كشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مهم ترین معدن هایی كه در حال حاضر در این استان مورد بهره برداری قرار دارد، عبارتند از : - معدن های سرب و روی ایران كوه، كوه انجیر و روستای تیران که در باختر شهرستان اصفهان قرار دارند. معادن این شهرستان، عبارتند از : معدن سنگ ساختمانی، سرب، روی، مس، نمک، منگنز.

● کشاورزی و دام داری
مهم ترین فرآورده های كشاورزی این شهرستان عبارتند از: چغندرقند، پنبه، گندم، جو، ‌سبزی، و گونه های میوه مانند : زردآلو، گیلاس، هلو، گلابی، انگور، خربزه، هندوانه، ‌خیار، …. از جمله میوه هایی كه در شهرستان اصفهان سرشناس اند، گونه های زردآلو است. كه درمحل، آن را شكرپاره می نامند و گلابی كه گونه مرغوب آن را شاه میوه می گویند. كشت گندم، علوفه، پنبه، صیفی جات و … نیز بسیار رایج است. در شهر اصفهان و پیرامون آن، درختان میوه هسته دار و دانه دار نیز كشت می شود.

● مشخصات جغرافیایی
مرکزشهرستان اصفهان، در جنوب استان اصفهان، ‌در ۳۲ درجه و ۳۸ دقیقه پهنای شمالی و ۵۱ درجه و ۳۹ دقیقه درازای خاوری نسبت به نیمروز گرینویچ قرار دارد. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان های نایین، اردستان و برخوار و میمه، از خاور به استان یزد، ‌از باختر به شهرستان های خمینی شهر، فلاورجان، مباركه، شهرضا، ‌و از جنوب به استان فارس محدود است. بلندی شهرستان اصفهان از سطح دریا ۱ هزار و ۵۷۵ متر است و بخش دشتی آن، از آبرفت رودخانه زاینده رود تشكیل یافته و در پای دامنه های خاوری بلندی های زاگرس قرار گرفته است. از سوی جنوب باختری فاصله چندانی با دامنه كوه های زاگرس نداشته اما از شمال خاوری در فاصله دورتری از كوه های مركزی قرار گرفته است.

آب و هوای آن معتدل و فصل های چهارگانه آن منظم است. بادهای این شهرستان باختری است و در تابستان جهت خاوری و آرامی دارد. بیش ترین درجه حرارت در اصفهان ۴۲ و كم ترین درجه حرارت ۱۶ درجه سانتی گراد ثبت شده است.

این شهرستان از نظر پوشش گیاهی در ردیف نواحی فقیر ایران به شمار می رود، زیرا گذشته از دره زاینده رود كه به دلیل مساعد بودن شرایط لازم دارای پوشش گیاهی كافی است، ‌نقاط دیگر شهرستان به دلیل وجود آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی، كمی باران و تبخیر شدید، ‌دارای پوشش گیاهی ناچیز است. شهر اصفهان، در دشتی رسوبی، كه از حاصلخیزترین دشت های فلات مركزی ایران می باشد، بنا گردیده است. این دشت، در دوران چهارم زمین شناسی، در نتیجه رسوب گذاری رودخانه زاینده رود به وجود آمده است.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.