شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

جزيره كیش ویلاهایی برای هزار نورچشمی

جزيره كیش ویلاهایی برای هزار نورچشمی

علم در یادداشت های دو هفته بین یكم تا پانزدهم فروردین ۱۳۵۴ از لذتی كه طی دو هفته اقامت در جزیره كیش برده است, سطوری نوشته است كنستانتین پادشاه بركنار شده یونان و همسرش در این پانزده روز در كیش به سر می برد

● بخش خدماتی
بخش خدماتی طرح توسعه (سابق) كیش شامل پست‌های برق، نیروگاه و خطوط انتقال نیرو، تاسیسات آب، فاضلاب، دستگاه‌های آب شیرین كن، مخابرات، رادیو و تلویزیون، بخشداری، ژاندارمری، گمرك، بندر و اسكله، تاسیسات شركت نفت (دپوی مخازن و اسكله مخصوص)، سردخانه، رختشویخانه، نانوایی، شیرینی‌پزی، بهداری، درمانگاه، آتش‌نشانی و موسسات دیگر است. برای نمونه به چند باب از تاسیسات اشاره می‌كنیم : ساختمان تلویزیون یا مركز استودیو در دوطبقه بنا شده، تمام دیوارهای آن با قطعات عایق صوتی پوشیده شده و دارای دستگاه تهویه است. سه دستگاه فرستنده كیلوواتی چهار كاناله تلویزیونی و یك دستگاه HF و یك خط تله پرینتر در این مركز نصب شده است. گذشته از ساختمان تلویزیون، در ساختمان دیگری فرستنده اف . ام رادیو نصب شده است. بندرگاه كیش در كرانه شمالی جزیره به منظور بارگیری و تخلیه‌ كشتی‌های حداكثر دوهزار تنی كه آبخور آن‌ها از پنج متر مربع تجاوز نمی‌كند با حوضچه‌ای به مساحت ۱۶۰ هزار متر مربع به ابعاد ۴۰۰?۴۰۰ متر مربع ساخته شده است.

بندرگاه از طریق جاده‌ای آسفالته به عرض ۷ متر و به طول ۴۵۰ متر از محل انشعاب تا در ورودی به جاده اصلی ارتباطی موجود در جزیره مرتبط می‌شود و به بقیه ساختمان‌ها و مستحدثات موجود در جزیره راه می‌یابد. تاسیسات آب‌شیرین كن در غرب بندرگاه و نیروگاه وانبارها و سردخانه‌ها در نزدیكی آن قرار دارند.

بندرگاه دارای دو موج‌شكن به طول‌های ۳۳۷ و ۷۲۴ متر است. در این بندر تجهیزاتی برای تخلیه مواد سوختی (مایعات) و پهلوگیری كشتی‌های مسافربری در نظر گرفته شده است. تشكیلات آتش‌نشانی نیز پیش‌بینی شده بود. در این اسلكه دستگاه‌های سوخت‌رسانی، آب‌رسانی، تلفن سراسری ساختمان بندری، انبار و یك دستگاه پمپ خانه نیز پیش‌بینی شده بود.

▪ سردخانه :
دو سردخانه ۳۰۰۰ و ۸۰۰ تنی با هشت سالن بزرگ در جزیره احداث شده بود كه در سال‌های بعد مورد بهره‌برداری قرا رگرفته است.

نیروگاه :
نیروگاهی بزرگ در جزیره نصب شده بود كه پست‌های ترانسفورماتور آن در هتل بزرگ، منازل، كاخ زمستانی، بازار، منازل سه طبقه، كاخ شماره ۲، كلبه‌های هتل بزرگ، مهمانسرا، مركز آب، نیروگاه، كمپ مركوری، دهكده سفین، فرودگاه ساختمان‌های معروف به ششصد دستگاه و كمپ كیش مستقر شده بود.

در نظر بود ژنراتور عظیم بیست و پنج هزار كیلوواتی (كه قرار بود نصب شود) و چند موتور دیگر، روشنایی جزیره را تامین كند.

▪ فاضلاب :
لوله‌های فاضلاب كمتر به طول ده كیلومتر بین ایستگاه‌های مختلف پمپاژ كشیده می‌شد.

▪ نفت :
یازده مخزن بزرگ، مواد نفتی را در خود جای می‌داد. بعضی از این مخازن به نگهداری بنزین هواپیما اختصاص داشت.

▪ بخش تجاری :
بخش تجاری ومركزی شهری در بخش میانی تأسیسات ایجاد شده در جزیره شكل‌ گرفته و پاره‌ای اماكن شهری و خدماتی و فروشگاه‌های تجاری در آن مستقر شده بود. بازار و بانك در این منطقه، در كنار هم برای داد و ستد كالاها و مبادله ارز دایر شده بود.

خاكی بر سرتان كنید!
به رغم گزارش های درخشان، زمانی فرا می‌رسد كه مدیرعامل، عجز خود را از پیش بردن یكی از طرح‌های ضروری اعلام می دارد و اعتراف می‌كند كه پیمانكار در تخصص‌ ناشی است، مهندس مشاور هم برای اولین بار چنین طرحی را در این قسمت دنیا طراحی كرده ومشكلات بسیاری را پیش‌بینی نكرده است و بدتر آن كه صاحب كار هم اطلاعات فنی در این خصوص ندارد.

"مدیرعامل در مورد عدم پیشرفت كار بندرسازی به عرض رسانید كه پیمانكار دراین كار تخصصی ناشی می‌باشد و مهندس مشاور هم برای اولین بار چنین طرحی را در این قسمت دنیا طراحی نموده و مشكلات بسیاری را پیش‌بینی ننموده است و صاحب كار هم متاسفانه چون اطلاعات فنی در این خصوص ندارد مثل سازمان عمران كیش نتوانسته است اظهارنظر بنماید.

شاهنشاه امر فرمودند "در هر صورت یك خاكی بر سرتان بكنید و این كار را هم هر چه زودتر بكنید.?

احداث نشود! درباره احداث تأسیسات شیلات در جزیره كیش، مدیرعامل كسب تكلیف كرد. جناب آقای علم فرمودند به شرف عرض رسید، امر فرمودند احداث نشود.

● شاه و فرح وخانواده سلطنتی در كیش
مرحوم منصور كرمی ملایری یكی دیگر از كاركنان قدیمی سازمان عمران كیش سابق در مصاحبه‌ای با نویسنده گفت : سازمان عمران كیش در تاریخ ۱۶/۱/۵۱ به دستور شاه و پس از پایان كارهای شركت مركوری، به مدیریت محمود منصف پیرامون عمران جزیره كیش تاسیس شد. هیات مدیره، محمود منصف مدیرعامل و عضو هیات مدیره، جعفر بهبهانیان عضو هیات مدیره، ارتشبد نعمت‌اله نصیری عضو هیات مدیره، هوشنگ رام عضو هیات مدیره. اینجانب منصور كلامی ملایر در آن دوران در شركت مركوری كار می‌كردم كه پس از تأسیس سازمان عمران كیش در ۲۷/۷/۵۷ به آن سازمان منتقل شدم. شركت مركوری شركتی خصوصی بود كه شركای آن عبارت بودند از محمود منصف، پرویز خوجوی، علی فرزانه، دكتر احمد فرزانه وهوشنگ چنگیزی. این شركت تا سال ۱۳۴۷ فعالیت می‌كرد.

وقتی به سازمان عمران كیش منتقل شدم در آن سازمان كارهای دفتری به من ارجاع شد و چون از روز دوم فروردین هر سال خانواده شاه برای گذراندن ایام تعطیلات عید به جزیره كیش می‌آمدند، اینجانب همه ساله برای پذیرایی تهیه تداركات سفر آنان به جزیره فرستاده شدم.

در آن دوران فقط كاخ شاه و كاخ علم به اضافه دو باب كلبه در جزیره احداث شده بود. مدت شش سال ما برنامه مزبور را داشتیم و از دربار می‌آمدند و در آنجا اقامت می‌گزیدند. جزیره در آن دوران فقط جنبه استراحتگاه بهاری خانواده سلطنت و مهمانان آنان را داشت كه در بهار و زمستان به جزیره می‌آمدند و جزیره بسیار مورد توجه قرار گرفته بود. سپس شاه دستور داد كه جزیره به صورت منطقه جهانگردی برای خارجیان درآید.

متعاقب صدور این دستور و تاسیس سازمان عمران كیش، نسبت به احداث هتل اقدام شد. پس از هتل، كاخ نخست‌وزیری ساخته شد كه اكنون آكواریوم شده است. سپس كازینو ساخته شد و در جوار همین هتل و كازینو تعدادی ویلای یك طبقه ساخته شد كه احداث این طرح‌ها همزمان با هم آغاز شد و به پایان رسید. ویلاها بیش‌تر برای متقاضیانی بود كه آن‌ها را خریداری كرده بودند.

هر سال روز دوم فروردین، ابتدا فرح و فرزندان او و سپس شاه به جزیره می‌آمدند و تعطیلات نوروز را به شنا و اسب‌سواری و اسكی روی آب و قایقرانی و بازی گلف و تنیس می‌گذراندند و تا چهاردهم در جزیره می‌ماندند. هنگامی كه كاخ ولیعهد ساخته شد، به دستور شاه قرار شد خانواده سلطنتی زمستان‌ها از رفتن به سوییس و اقامت در سن مورتیز (كه خطراتی برای آن‌ها داشت) خودداری كنند و هر سال در زمستان، فرزندان شاه به جزیره می‌آمدند و پانزده روز در جزیره كیش اقامت اختیار می‌كردند و این دوره اقامت، سواری اقامت دوران نوروزی آنان بود.

ولیعهد و برادر و خواهران او در حدود پانزده روز، زمستان را در كیش می‌ماندند كه این ایام مصادف با دی ماه یا بهمن ماه بود.

بنابراین خانواده سلطنتی فقط در زمستان و بهار از كیش استفاده می‌كردند و مخصوصاً زمانی كه مهمانانی از خارج برای شاه می‌آمدند آن‌ها را هم برای مدت دو یا سه روز به جزیره می‌آوردند. اداره مركزی سازمان عمران كیش در سه راه تخت طاووس محل كنونی سازمان اوقاف قرار داشت. در آن دوران،‌مدیرعامل سازمان محمود منصف بود كه خانم آمریكایی ایشان به نام ویرجینیا منصف هم در امور گرافیك سازمان كار می‌كرد.

رییس پلیس جزیره هم سرهنگ دیویس انگلیسی بود و عده‌ای از ایرانیان را از تهران و شیراز استخدام كرده بود كه به عنوان مامور انتظامات وكنترل ترافیك خدمت می‌كردند. مناسبات منصف با بیگانگان بسیار گرم بود و او را به نام كوچك استانلی می‌خواندند! همسر او نیز یك زن قد بلند آمریكایی بود. علم،‌منصف را كه خواهرزاده‌اش بود، بسیار دوست می‌داشت و منصف اغلب با پای بدون كفش در اتاق‌های سازمان راه می‌رفت و سر و وضع هیپی‌ها را داشت.

سازمان دارای قسمت كشتی‌سازی و امور بازرگانی بود كه در كنار اداره اصلی فعالیت می‌كرد پس از مراسم افتتاح در پاییز سال ۱۳۵۶، برای اولین بار گروه مهمانان خارجی و بلند پایگان ایرانی كه در هتل و ویلاهای كیش پذیرفته‌ شدند در پانزدهم اسفند ماه پنجاه و شش بود كه در آن زمان تعدادی از ویلاها آماده شده بود تا به خریداران آن تحویل گردد. تعدادی از ویلاهای دوطبقه و سه طبقه هنوز آماده نشده بودو نیمه آماده بود. اما وسایل و تزیینات آن‌ها آماده شده بود كه پس از به پایان رسیدن و احداث در ویلاها نصب شود. هتل نیز برای پذیرایی مهیا شده بود.

منظره‌ای كه در اداره هتل جلب توجه می‌كرد این بود كه كاركنان هتل شایان در آن زمان همگی فرانسوی بودند. از كاركنان آشپزخانه، سرآشپز و گارسون (میزبان) تا پیشخدمت و اتاقدار و رفتگر همه فرانسوی بودند و گویا مسوولان وقت این توانایی و استعداد را در ایرانی‌ها ندیده بودند كه ظرفشوی و خدمتكار و حتی جاروكش را از فرانسه آورده بودند.

سرپرست هتل آقای پال هم از كازینوداران هتل داران معروف فرانسه بود. شایع بود این‌ها آمده‌اند به طور رایگان سه ماه هتل كیش را بگردانند و طرز كار و میزان مشتری و امكان جذب جهانگرد را شناسایی و بررسی كنند و در صورت مطلوب بودن، هتل را از سامزان اجاره و خودشان هتل و كازینو را اداره كنند. بعد از هاردهم فروردین ۵۷ فرانسوی‌ها كلیه وسایل را جمع كردند و در روغن خواباندند. حتی اشیای آشپرخانه را در روغن گذاردند و بسته‌بندی كردند تا در اسفند ماه ۱۳۵۷ بازگردند و دوباره شروع به كار كنند.

در آن روزها دستور داده می‌شد كلیه كاركنان و كارگران ساختمانی تعطیل كنند كه جزیره خلوت شود و كسی مزاحم مهمانان نباشد و اصل بر این بود كه هیچ كسی از ایرانی‌ها را به جزیره راه نمی‌دادند، مگر افراد بسیار بلندپایه و شناخته شده را. در نوروز سال ۵۶ خانم‌های فرانسوی نیمه‌برهنه مینی ژوب‌پوش اداره هتل و كازینو را به عهده داشتنند و اداره میزهای انواع بازی‌های قمار با آنان بود.

میزهای قمار راه افتاد و پشت هر میز یك خانم ایستاد و مقدار ژتون و كارت جلویش قرار داشت. در آن روزها بازار فرش ویلاها گرم شده بود. به یاد دارم ولیعهد ابوظبی و پسر پادشاه عمان هر یك تقاضای خرید ویلا كرده بودند. تصور می‌رفت شیوخ خلیج فارس به علت این كه پرواز از سواحل جنوبی خیلج فارس تا جزیره كیش فقط یك ربع ساعت به طول می‌انجامید مسافرت به كیش و حضور در جلسات كازینو را بپسندند و از سفر به اروپا و تركیه خودداری كنند. البته عده‌ای می‌آمند و تفریح می كردند و بازمی‌گشتند.

آشپزها و گارسون وظرفشوی و مامور آسانسور و همه كاركنان هتل فرانسوی بودند. در میان مهمانان ایرانی به یاد می‌آورم وهاب‌زاده صاحب بی‌ . ام. و همچنین آقای كشكولی و عده‌ای از رجال و تیمساران می‌آمدند و مدتی اقامت می‌كردند وبازمی‌گشتند. خاطره‌ای كه به یاد می‌آورم میزان اختصاصی بودن جزیره كیش را نشان می‌دهد. روز سوم عید سال ۵۷ غلامرضا نیكِ‌پی شهردار وقت تهران با هواپیما به جزیره سفر كرد،‌ اما اجازه پیاده شدن به وی ندادند و او را از فرودگاه بازگرداندند. گفتند چون جزیره جا ندارد و در هتل، اتاقی به نام شما رزرو نشده است و ویلا هم نخریده‌اید، بی‌خود به جزیره آمده‌اید و باید به تهران بازگردید. وی ناچار شد برگردد و هرچه خواهش كرد موفق نشد وارد جزیره شود.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.