شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

شهر تورنتو, پـایتخت ملیت هـای مختلف جهــان

شهر تورنتو, پـایتخت ملیت هـای مختلف جهــان

تورنتو مركز استان انتاریو بزرگترین شهر كشور كانادا محسوب می‌شود. قدمت این سرزمین به دوران عصر یخبندان می‌رسد. در واقع فسیل‌ها و آثار بجا مانده از انسان‌های نخستین آن دوران نشان می‌دهد كه قدمت زندگی در این سرزمین پهناور چقدر كهن و طولانی بوده است. البته مهاجرت و درهای تجارت بشری از قرن شانزدهم به سوی تورنتو باز و در سال ۱۷۶۳ پای انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها به این خاك گذاشته شد و این شهر را شهر یور(Town of York) نام نهادند. بعدها گروهی دیگر این سرزمین را دود بزرگ (Big smoke) نیز نامیدند.البته این نام ریشه سرخپوستی دارد زیرا قبائل سرخپوستان ساكنان اولیه این مكان بوده‌اند.

در سال ۱۸۳۴ سرزمین كانادا به یك مركز تجاری مناسب تبدیل شد. در آن زمان جمعیتش به ۹۲۵۰ می‌رسید. كم‌كم (شهر تورنتو) با شكل تقریبا امروزی پدیدار شد كه هم‌اكنون جمعیتش بالغ بر سه میلیون نفر است. البته اكثر مردم ساكن تورنتو مهاجر هستند.

تورنتو قسمتی از ناحیه نعل اسب طلایی در انتاریو می‌باشد كه ۲۳ درصد از جمعیت كل كانادا را در برگرفته است. تورنتو از چند قرن گذشته محل تجارت و موقعیت‌های شغلی خوب بوده و هست. به این ترتیب عنوان (ماشین اقتصاد كانادا) را گرفته است و به دلیل تنوع نژادهای مختلف نام دیگرش پایتخت ملیت‌های مختلف می‌باشد.

علیرغم وجود مهاجران زیاد، در این شهر امنیت و آرامش حكمفرماست. به گفته مردم ساكن این شهر و توریست‌ها، بهترین جای تورنتو برای گردش و تفریح بندرگاهی واقع در جنوب تورنتو در كنار دریاچه انتاریو است. مردم تورنتو در روزهای تعطیل و اوقات فراغت به دوچرخه‌سواری خانوادگی می‌پردازند. آنان دوچرخه‌های چهارنفره سوار می‌شوند و به همراه اعضای خانواده به تفریح و ورزش می‌پردازند و ناهار و شام را به رستوان‌های متعدد موجود در گوشه ‌و كنار شهر می‌روند. برج سی‌ان تاور در تورنتو یكی از جاذبه‌های توریستی شهر تورنتو محسوب می‌شود. ارتفاع این برج ۵۵۵ متر و ۳۳ سانتی‌متر می‌باشد و سالانه بیش از ۲ میلیون توریست از سراسر جهان برای تماشای این برج به تورنتو سفر می‌كنند، زیرا بلندترین برج جهان است. هر چند كانادا دارای دو زبان رسمی فرانسه و انگلیسی است اما زبان روزمره مردم تورنتو انگلیسی است. البته باید زبان‌های مختلف مهاجرین را هم به آن افزود. شهر تورنتو همچون شهرهای ساحلی كانادا در آمریكای شمالی زمستان‌های سرد و طولانی دارد. گاهی دمای هوا به ۴۰ درجه زیر صفر هم می‌رسد. تابستان‌هایش نیز شرجی و با دمای ۳۰ - ۲۵ درجه می‌باشد. بهار كوتاهی دارد و به سرعت تابستان آغاز می‌شود. به‌طور كلی تورنتو گرمتر از اتاوا، مونترال و سردتر از ونكوور است. سیستم حمل و نقل شهری شامل ۴ خط مترو، تراموا و اتوبوس است كه تمام شهر را پوشش می‌دهد.در تورنتو به دلیل ساكن بودن مسلمانان مهاجر از سراسر جهان، گوشت و مرغ حلال و ذبح اسلامی به وفور یافت می‌شود. برجهای مسكونی در تورنتو شركتی و شخصی است. در مورد شركتی باید متذكر شد كه برجها توسط شركت‌های املاك اجاره داده می‌شود و هزینه آب و گاز به عهده مستاجر است درضمن همه آپارتمان‌ها مبله می‌باشد و هر ساختمان یك واحد شستشوی لباس دارد.

با توجه به این‌كه دو دانشگاه معروف تورنتو و رابرسون در مركز شهر واقع است، منازل نزدیك به این دانشگاه‌ها و همچنین مراكز خرید گران‌تر است تورنتو دارای چند موزه مشهور است. از جمله موزه سلطنتی انتاریو و موزه خانه گیبسون كه در آنها آثار زیبای هنری و باستانی باارزشی از فرهنگ‌های مختلف نژادی نگه‌داری می‌شود.

● مجمع مسلمانان در تورنتو
مسلمانان زیادی از سراسر جهان به تورنتو مهاجرت كرده‌اند و این سرزمین را برای زندگی برگزیده‌اند، لذا اقدام به تاسیس مجمع مسلمانان كرده‌اند. موسسه احیای روح اسلام كه هر ساله گردهمایی بزرگ مسلمانان آمریكای شمالی را در ماه دسامبر در شهر تورنتو ترتیب می‌دهد به اشاعه و توصیف اسلام برای مردم به‌ویژه جوانان می‌پردازد. لذا ساختمانی به مساحت یك صدهزار متر مربع برای این مجمع در نظر گرفته شده است و همه ساله بیش از دوازده هزار مسلمان از سراسر آمریكا و كانادا به این مجمع می‌آیند و به تبادل نظر می‌پردازند. شركت‌كنندگان در این مجمع معتقدند برای رفع هر گونه تبعیض و همچنین دستیابی به حقوق واقعی جامعه مسلمانان آمریكای شمالی باید همایش‌ها مستحكم‌تر برگزار شود و اتحاد مسلمانان به نمایش درآید.

▪ كانادا، دومین كشور وسیع جهان در آمریكای شمالی است و تورنتو بزرگ‌ترین شهر آن است، اما پایتخت سیاسی این كشور شهر كوچكی به نام (اتاوا) است.

▪ این كشور از نظر صنعتی كشور بسیار پیشرفته‌ای است، اما منشا و انتشار گازهای سمی كارخانه‌های كانادا و آمریكا، غالبا به ریزش باران‌های اسیدی و آلایش آب دریاچه‌ها و رودخانه‌های این كشور منجر شده و احداث پروژه‌های برق.آبی كبك تهدیدكننده حیات وحش و محیط زیست است.

▪ انگلیسی و فرانسوی، زبان‌های رسمی این كشور است، ۱۳ درصد مردم كانادا با هر دو زبان آشنایی دارند و ۶۹ درصدشان تنها به زبان انگلیسی و ۱۸ درصد تنها به زبان فرانسه گفتگو می‌‌كنند.

▪ مردم شهر تورنتو، از هر مللی هستند، از چینی و ژاپنی تا اروپایی، اسپانیایی و آمریكای لاتین و آفریقایی...

پس از شهر تورنتو كه جمعیتی نزدیك به شش میلیون نفر دارد، شهرهای مونترال، ونكوور، كالگاری، ادمونتون، كبك و هالیفاكس از شهرهای مهم كشور كانادا هستند.

▪ این كشور از لحاظ ورزشی، ورزشكاران خوبی را تاكنون به دنیا معرفی كرده است، اما این ورزشكاران بیشتر در رشته‌های دومیدانی، شنا و كشتی مقام آوردهاند، ضمن این‌كه، هاكی روی یخ این كشور از قدرت‌های اصلی این ورزش در جهان است.

▪ مناطق شمالی كانادا، جای زندگی كردن نیست، چرا كه پوشیده از برف است و در واقع به نوعی ادامه قطب شمال است، از این‌رو محل‌‌های زندگی در منطقه جنوبی كشور و هم مرز با آمریكاست...

▪ جمعیت كانادا با این‌كه وسعتی نزدیك به ده میلیون كیلومتر مربع دارد، هنوز به ۲۵ میلیون نفر نرسیده است، از این‌رو از ۳۵ سال پیش دولت كانادا، اجازه داد كه مردم كشورهای مختلف به آن‌جا كوچ كنند و با امكانات دولت برای خود شغل‌هایی را به راه بیندازند، شاید زاد و ولد مهاجران بتواند جمعیت كانادا را اضافه كند، با این حال از ۳۵ سال پیش تاكنون، به جمعیت این كشور ۱۲ میلیون نفر افزوده شده است.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.