شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

یك جهان زیبایی در جزایر ایران 2

یك جهان زیبایی در جزایر ایران 2

اقلیم پهناور ایران تنها محدود به ۳۰ استان به هم چسبیده كه در نقشه ها آن را به شكل گربه ای می بینیم نیست دهها جزیره كوچك و بزرگ نیز در میان آب های خلیج همیشه فارس , متعلق به این فرهنگ و دیار است

مولودی خوانی نیز از دیگر مراسم مذهبی و شادمانی است كه در این اعیاد و همچنین در مناسبت های دیگر برگزارشده و سرودهایی در مدح رسول اكرم(ص) به صورت دسته جمعی در مساجد خوانده می شود. آنچه می توان به عنوان شاخص فرهنگی مردم لافت به شمار آورد این است كه برای جشن و شادمانی معنوی در فرهنگ خود جایگاه ویژه ای قائل هستند. در بندر تاریخی لافت و در جوار قلعه نادری، حلقه های چاه آب فراوانی - حدود ۶۰ حلقه - به چشم می خورد كه مردم سختكوش این منطقه با زحمت زیاد در دل سنگ ها كفه انتهای محوطه حفر كرده اند. تل مشرف بر این چاه ها با سطح سنگی مرجانی، آب باران را به گودال محل چاه ها هدایت می كند و چون كفه چاه ها به لایه های گچی ختم شده است، آب برای مدتی طولانی، سالم و خنك در آن باقی می ماند.

می گویند: تعداد این چاه ها به تعداد ایام سال كبیسه ۳۶۶ حلقه بوده و مردم در هر روز از سال دهانه یكی از آنها را باز و از آن استفاده می كرده اند. بعضی به غلط و به دلیل ارزش بسیار آب در جزیره این واژه را طلا می نویسند و می گویند. درحالی كه صحیح آن« تل آو » یا « تل آب» ، به معنی آب برگرفته از شیب تل است. گذشته از چاه های طلا، یك آب انبار سنتی بزرگ، مسجدهای زیبا، خانه های قدیمی، درخت نیاز (معروف به خواجه كریم) و بازمانده قلعه نادری، همچنین بافت قدیمی لافت، با انبوه بادگیرها و كارگاه های لنج سازی ازجمله جاذبه های لافت است.

● هرمز (با مردمانی مهربان تر از دریا)
جزیره هرمز با مساحت ۴۱ كیلومتر مربع به شكل تقریبی یك بیضی است كه با شهر میناب ۶۵ كیلومتر، بندر عباس ۱۸ كیلومتر، قشم ۱۷ كیلومتر، جزیره لارك ۱۶ كیلومتر، بندر تیاب ۳۵ كیلومتر و جزیره السلامه در كشور عمان ۶۰ كیلومتر فاصله دارد. تنها نقطه مسكونی و تمركز انسانی در جزیره هرمز ، شهر هرمزاست كه در شمال آن قرار گرفته است.

جزیره هرمز بخشی از مناطق دریایی میان خلیج فارس و دریای عمان است كه در آب های حوزه استحفاظی استان هرمزگان و در آبراه بین المللی تنگه هرمز واقع شده است. جمعیت این شهر بیش از ۶ هزارنفر اعلام شده است. در فاصله تقریبی ۷۰۰ تا ۵۰۰ متری از شهر هرمز، محل كارگاه های قایق سازی ودیگر تأسیسات و در جنوب شرقی جزیره هرمز و به فاصله ۸‎/۵ كیلومتری شهر ، ایستگاه تحقیقاتی محیط زیست دریایی قرار گرفته است.

از جمله مراكز اقتصادی جزیره هرمز بندرگاه صیادی، كارگاه های بلوك زنی، كارگاه های قایق سازی، كارگاه های تولید شن و ماسه وسنگن شكن و معدن خاك سرخ است. جزیره هرمز جزو اقلیم نیمه گرمسیری خلیج فارس است كه بنا به گزارشات موجود میزان رطوبت و دمای هوای آن ، از بندر عباس ملایم تر است.

رطوبت نسبی در تابستان زیاد و طول دوره خشكی حدود ۶ تا۸ ماه است. در گذشته تنها منبع تأمین آب جزیره را نزولات آسمانی تشكیل می داد و آب ناشی از بارش به وسیله ۲۴ آب انبار و ۳ حلقه چاه در منطقه چاه موتور (محل كنونی ایستگاه تحقیقاتی محیط زیست دریایی) جمع آوری و استفاده می شد كه با احشام و یا به وسیله افراد به صورت پیاده و یا به كمك دیوارهایی كه از ساروج تهیه شده بود به شناورها انتقال داده می شد و قرار گرفت. در ضمن آب مورد نیاز مردم از طریق شناورها از بندر عباس نیز تأمین می شد. در سال۱۳۶۷ با ساخت تأسیسات آب شیرین كن در جزیره، آب دریا شیرین شده و به مصرف عموم می رسد.

ازتیرماه۱۳۷۵ با ساخت یك خط لوله زیردریایی آب شیرین از منطقه بندر عباس (از طریق سد استقلال میناب) آب آشامیدنی به منطقه انتقال و مورد استفاده قرار می گیرد. آب مورد نیاز گیاهان و جانوران منطقه نیز از طریق نزولات آسمانی تأمین می شود. جزیره هرمز یك موزه طبیعی كانی شناسی است. در این جزیره انواع مختلف كانی های رسوبی و آذرین به صورت اتومورف یافت می شد. خاك سرخ جزیره هم از مرغوب ترین خاك سرخ های جهان است كه صادرات داخلی و خارجی دارد.

از طرفی، وضع زمین شناسی، میزان بارندگی، فصل بارش، درجه حرارت، پراكندگی و جریان آب، بافت خاك، ساختمان خاك، تبخیر شدید و برخی از عوامل اكولوژیكی موجب محدود شدن پوشش گیاهی در این ناحیه شده است. در حال حاضر عمده ترین پوشش گیاهی جزیره كه از نظر تغذیه وحوش منطقه نیز دارای اهمیت بسیار است، پوشش های فصلی است كه به طور معمول پس از بارندگی و بعد از زاد و ولد جبیر به وجود می آید كه عامل مهمی برای ایجاد تغذیه مادران بوده ودر بقای حیات نوزادان تازه متولد شده نیز نقش به سزایی دارد.

قلعه هرمزكه در ضلع شمالی جزیره هرمز و در ساحل دریا قرار دارد مهم ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است. این قلعه به فرمان «آلفونسو آلبر كرك» دریانورد پرتغالی در سال۱۵۰۷ میلادی در محلی موسوم به «مورنا» بنا شد. قلعه به شكل چند ضلعی نامنظم با ساختمان بسیار محكم است و دیوارهایی به قطر ۳‎/۵متر با چند برج به ارتفاع ۱۲متر دارد.

● هنگام (یادگار دلاوری های امامقلی خان)
جزیره «هنگام» به شكل مخروطی ناقص با مساحت ۳۳‎/۶ كیلومترمربع در كرانه های جنوبی جزیره قشم واقع شده است. این جزیره تا بندرعباس حدود ۴۳مایل دریایی و تا شهرستان قشم حدود ۲۹ مایل دریایی فاصله دارد و دارای ارتفاعات پست آهكی است كه بلندترین نقطه آن كوه «ناكس» با ارتفاع ۱۰۶ متر است. «هنگام» از سه بخش هنگام قدیم، هنگام جدید و قیل تشكیل شده است . ۸۵ درصد از جمعیت جزیره در محله هنگام جدید سكونت دارند. عمده شغل مردم این جزیره صیادی به وسیله قایق و تور است.

جزیره «هنگام» در زمان پرتغالی ها به عنوان یكی از جزایر ایرانی در تصرف پرتغالی ها بود كه در دوران شاه عباس صفوی به دست امامقلی خان از سرداران شجاع و وطن دوست وی از تصرف پرتغالی ها خارج و از آن زمان تا كنون مردم ایران در این سامان سكنی گزیده اند. برای رفتن به جزیره «هنگام» از قشم، باید پس از طی ۵۰ كیلومتر جاده آسفالته، به محله ای به نام «كندالو» رسید و از آنجا با قایق پس از طی یك راه آبی ۲كیلومتری به این جزیره رسید. امكانات جزیره مجتمع آموزشی شامل دبستان، مدرسه راهنمایی و دبیرستان، یك مسجد، یك حسینیه، یك زینبیه ، خانه بهداشت، موتورخانه برق، آب شیرین كن در حال ساخت و یك زمین فوتبال خاكی است.

این جزیره ۱۵۰ دانش آموز دختر و پسر در مقاطع مختلف تحصیلی، ۸ دیپلمه و یك مدیر مدرسه دارد. به دلیل این كه ساخت نانوایی در جزیره صرف اقتصادی ندارد، اهالی نان مصرفی خود را خارج از جزیره و خیلی گران تهیه می كنند. جوانان جزیره علاقه فراوانی به رشته های مختلف ورزشی دارند، اما سالن ورزشی نیست كه آنان در آنجا تمرین كنند.

از طرفی به دلیل نبودن امكانات تفریحی ، مردم و بویژه جوانان جزیره اوقات فراغت خود را تنها در كنار ساحل و تماشای دریا می گذرانند. تنها كتابخانه جزیره هم امكانات ندارد. اهالی از مسئولان می خواهند تا موجبات استقرار دائمی یك پزشك را درجزیره فراهم كنند. در حال حاضر وقتی كه یكی از اهالی بیمار می شود، با مشكلات فراوانی با قایق و گاهی در شرایط نامساعد دریا به قشم یا جزایر اطراف مراجعه می كنند.

دولت تا كنون امكانات زیادی در اختیار ما قرار داده كه از جمله می توان به اعطای وام برای خرید تجهیزات صیادی و تعمیر و بهسازی مسكن اشاره كرد. از دیگر مشكلات این جزیره زیبا را كه هر بیننده ای را به خود جلب می كند، نداشتن یك پارك بازی مناسب برای كودكان جزیره است . به گفته اهالی حدود سال های ۶۲ یا ۶۳ از سوی اداره شیلات بندرعباس برای ساخت سردخانه شیلات در جزیره ، محلی را تعیین كردند و پی آن را نیز ریختند و آهن زیادی هم به محل آوردند، اما معلوم نیست به چه دلیل این طرح متوقف شد و تیرآهن های آن در حال پوسیدن است.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.