شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

شناخت فرانسه

شناخت فرانسه

یورو, از این واحد پولی از ماه ژانویه ٢٠٠٢ در كشورهای منطقه یورو كشورهای اتحادیه اروپایی به غیر از بریتانیا, دانمارك و سوئد استفاده می شود

● نام رسمی :
جمهوری فرانسه

▪ سرود ملی :
لا مارسه یز (ساخته سال ١٧٩٢ توسط روژه دو لیل)

● شعار :
آزادی، برابری، برادری

● پرچم :
آبی، سفید، قرمز

● پول رایج :
یورو، از این واحد پولی از ماه ژانویه ٢٠٠٢ در كشورهای منطقه یورو (كشورهای اتحادیه اروپایی به غیر از بریتانیا، دانمارك و سوئد) استفاده می شود.

● پایتخت:
پاریس

● مساحت كشور فرانسه :
مساحت كشور فرانسه:٥٥٠٠٠٠ كیلومتر مربع
وسیع ترین كشور اروپای باختری است ( نزدیك یك پنجم مساحت اتحادیه اروپا) و منطقه دریایی وسیعی را در اختیار دارد ( منطقه اقتصادی كه در ١١ میلیون متر مربع گسترده شده است). سطح فرانسه شبیه به یك شش ضلعی است.

فرانسه اروپایی به ٢٢ ناحیه تقسیم شده است و ٩٦ دپارتمان دارد كه به نظم الفبایی شماره گذاری شده اند (آخرین ارقام پلاكهای اتومبیلها).

به این تعداد دپارتمانهای ماورای دریاها DOM شامل گوادلوپ، مارتینیك، گویان و لارئونیون می شوند و چهار سرزمین ماورای دریاها TOM شامل پلی نزی فرانسوی، كالدونیای نو، والیس و فوتونا، زمینهای جنوبی و قطب جنوب فرانسوی و مناطق كلكتیوی دارای جایگاه خاص یعنی مایوت و سن پی یر و میكلون افزوده می شوند.

كشورهای هم مرز بلژیك، لوگامبورگ، آلمان، سوییس، ایتالیا، اسپانیا، موناكو و آندورا، بریتانیا از طریق تونل زیر مانش یا قایق .

● ارتفاعات
▪ وضعیت جغرافیایی فرانسه یكی از متنوع ترین وضعیت در اروپا است :
دشتها، كوهستانهای قدیمی، سلسله جبال كوههای مرتفع، جلگه هها، ساحلهای اقیانوسی و مدیترانه یی.

▪ دشتها :
دو سوم مساحت كل

▪ رشته كوههای اصلی:
آلپ كه قله آن مون بلان بلند ترین قله اروپای باختری ٤٨٠٧ متر ارتفاع دارد) پیرنه، ژورا، آردن، رشته كوه مركزی وله وژ.

▪ ساحلهای مرزی :
سواحل مرزی فرانسه را به چهار دریا متصل می كنند (دریای شمال، دریای مانش، اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه). فرانسه دارای ٥٥٠٠ كیلومتر ساحل مرزی است.

● آب و هوا
فرانسه از آب و هوایی معتدل و چهار فصل برخوردار است كه بر حسب نواحی كمی متفاوتند.

▪ برتانی و نورماندی :
آب و هوای اقیانوسی مرطوب ( زمستان ملایم ٧ درجه و تابستان خنك ١٦ درجه)

▪ اكیتن :
آب و هوای اقیانوسی و مدیترانه یی ( زمستان ٥ درجه و تابستان ٢٢ درجه با بارانهای فراوان در بهار)

▪ شرق و شمال غرب :
آب و هوای نیمه قاره یی زمستان سرد و برفی: ١ درجه و تابستان گرم و توفانی : ٢٠ درجه)

▪ جنوب :
آب و هوای مدیترانه یی ( زمستان ملایم ٦ درجه و تابستان گرم: ٢٠درجه)

ویژگی آب و هوا در مناطق كوهستانی زمستان طولانی و برفی و تابستانی گرم و توفانی با تفاوتهای بزرگ بسته به دامنه ها و عوامل ریز آب و هوایی است.

● محیط زیست
مناطق كشاورزی و جنگل ٤٨ میلیون هكتار یعنی ٨٢ درصد فرانسه اروپایی را می پوشاند.

پوشش جنگلی به تنهایی ٢٧ درصد كشور را در بر می گیرد و بعد از سوئد و فنلاند سومین پوشش را در اتحادیه اروپا تشكیل می دهد. در حالی كه ١٣٦ نوع درخت در فرانسه شناخته شده است كه در یك كشور اروپایی امری استثنایی محسوب می شود. تعداد حیوانات بزرگ جنگلی نیز افزایش یافته است: تعداد گوزن در ٢٠ سال دو برابر و تعداد آهو سه برابر شده است.

برای حفظ و ارتقای میراث طبیعی فرانسه، دولت ٦ پارك ملی، ١٢٨ ذخیره طبیعی، ٤٣٠ منطقه حفاظت شده طبیعی و ٢٩٩ پایگاه حفاظت شده ساحلی ایجاد كرده است. به این تعداد باید ٢٩ پارك طبیعی ناحیه یی را با وسعت ٧ درصد كشور فرانسه افزود.

١١/٢٢ میلیارد یورو برای حفاظت محیط زیست به عبارتی ٣٨٠ یورو به ازای هر نفر هزینه می شود. مدیریت آبها و فاضلابها سه چهارم این هزینه كل را تشكیل می دهد.

● جمعیت
در پایان سرشماری مارس ١٩٩٩، فرانسه اروپایی و ماورا دریاها در اول ژانویه ٢٠٠٠، ٤/٦٠ میلیون نفر جمعیت داشته است. از این میان ٤ میلیون خارجی بوده اند كه ٥/١ میلیون نفر توابع كشورهای اتحادیه اروپا بوده اند. جمعیت فرانسه ١٦ درصد جمعیت اتحادیه اروپا است.

▪ تراكم جمعیت : ١٠٧ نفر در كیلومتر مربع
كشور فرانسه دارای ٥٢ منطقه شهری با بیش از ١٥٠٠٠٠نفر جمعیت است كه ٣٠ میلیون نفر را در خود جای داده است.

▪ پرجمعیت ترین شهر ها عبارتند از:
ـ پاریس ٨/١٠ میلیون
ـ لیون ٦/١ میلیون
ـ مارسی و اكس آن پرووانس ١/١ میلیون
ـ لیل ١/١ میلیون
ـ تولوز ٩/٠ میلیون

فرانسه ٢٦ میلیون نفر فعال (نزدیك به نیمی از جمعیت كل) دارد. در این مقوله، حدود ٥/١٩ میلیون حقوق بگیر و ٤/٢ میلیون نفر متقاضی شغل یا ده درصد جمعیت فعال را می توان محاسبه نمود. (ژانویه ٢٠٠٠)نرخ فعالیت به ٦٢ درصد برای آقایان و ٤٨ درصد برای خانمها می رسد.

● اقتصاد
فرانسه بر حسب تولید ناخالص داخلی چهارمین اقتصاد جهانی است. فرانسه كه مازاد تجاری آن ٩/١٨ میلیارد یورو در سال ١٩٩٩ بوده است جایگاه چهارمین صادر كننده وسایل (اساساً تجهیزات)در جهان و دومین در زمینه خدمات و كشاورزی (به ویژه غلات و تولیدات خوراكی كشاورزی) را اشغال می نماید.

فرانسه اولین تولید كننده و صادركننده كشاورزی اروپا است.

▪ بخشهای صنعتی
ساختمان و كارهای عمومی، صنعت خوراكی كشاورزی ، صنعت شیمی، صنعت داروسازی، صنعت خودروسازی، تبدیل مواد، مخابرات و فناوری اطلاعات و ارتباطات، پژوهش و توسعه پیشرفته ترین صنایع فرانسه هستند و در این میان نباید صنایع مد و لوكس ( عطر شانل شماره ٥ به تنهایی ٥ درصد بازار جهانی را داراست) و صنعت توریسم را فراموش كرد. با ٧٥ میلیون توریست در سال فرانسه اولین مقصد توریستها در جهان محسوب می شود.

دولت فرانسه در تمام خدمات عمومی سلامت، آموزش، فرهنگ، پژوهش، انرژی حضور دارد و شركتهای دولتی نسبتاً مهم در تسهیل زندگی روزمره دخیلند نظیر الكتریسیته و گاز فرانسه، شركت ملی راه آهن، شركت حمل و نقل پاریس، ایر فرانس، پست، فرانس تلویزیون، ... حدود ٣٠ درصد جمعیت فعال بخش دولتی را شاغلند.

● آموزش
آموزش در فرانسه اجباری، لائیك و تا سال ١٦ سالگی رایگان است.

در سال تحصیلی ١٩٩٩-٢٠٠٠، هزینه های آموزشی بالغ بر ٦٥/٩٦ میلیارد یورو یا ٧ در صد تولید ناخالص داخلی و ٣٧ درصد بودجه دولت می شود.

▪ هزینه آموزش مبلغی معادل ٢٢/١٥٧٠ یورو برای هر نفر می گردد.
▪ مقاطع پیش دبستانی، دبستانی و دبیرستانی:
ـ ١٢٣٠٠٠٠٠ شاگرد – ٨٤٣٠٠٠ مدرس
ـ ٧١٢٠٠ مدرسه و دبیرستان
ـ نرخ مدرس / شاگرد : ١ مدرس برای هر ١٦ شاگرد

▪ آموزش عالی :
ـ ٢١١٩٠٠٠ دانشجو – ٧٨٨٠٥ استاد
ـ ٩٠ دانشگاه، ٣٦٠٠موسسه آموزش عالی

● فرهنگ
در سال ٢٠٠٠، وزارت فرهنگ بودجه یی معادل ٤٥/٢ میلیارد یورو یا ٩٨/٠ درصد دولت را در اختیار دارد. هزینه فرهنگ به ٤٣/١١ میلیارد یورو است كه نیمی از آن توسط دولت و نیم دیگر توسط مقامات محلی تامین می شود.

● دین
به دنبال جدایی كلیسا از دولت در سال ١٩٠٥، جمهوری فرانسه اكنون دولتی لائیك است. همه ادیان در فرانسه حضور دارند و مساله یی فردی محسوب می شوند.

 

 

منبع: http://www.aftabir.com

دسته ها: جهانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.