شماره تلفن تماس با ما

051-34227301

 

My title

یزد - مهریز - قلعه سریزد

یزد - مهریز - قلعه سریزد

قلعه سریزد یکی از عظیم ترین و زیباترین قلعه های دفاعی در کویر مرکزی ایران است که در روستای تاریخی سریزد در مهریز در یزد قرار دارد. به گفته صاحبنظران، هسته اولیه این قلعه مربوط به دوران ساسانی است و در دوره صفویه در ۳ طبقه مرمت و بازسازی شده است. این قلعه با دو دیوار اصلی متحدالمرکز و تودرتو، برج و باروهایی بلند و تسخیرناپذیر و نصب در اصلی که بصورت متحرک از بالا به پایین بسته می شود در سه طبقه ساخته شده است. همچنین پیرامون قلعه خندقی حفر گردیده که در گذشته با تله گذاشتن بوسیله پوشش کاه بر روی آب موجود در خندق ، نفوذ دشمن را به داخل قلعه غیر ممکن می ساخته است.

بیشترین استفاده از قلعه سریزد برای سکونت کشاورزان و ذخیره سازی غلات و موادغذایی بوده و داخل حجره های آن انواع و اقسام خمره های گلی موجود است .اتاق جهت اسکان موقت، انبار های آذوقه و محل نگهداری دام از مهم ترین فضاهای موجود در قلعه سریزد است.

در ساخت و ساز معماری داخلی قلعه از آجر و گچ و برای فونداسیون آن از دیوار چینه ای استفاده شده است.در ابتدای ورودی قلعه سه در مشاهده می شود که دو تا از آن ها که از چپ و راست باز می شود به محوطه میان حصار خارجی و داخلی قلعه که محل نگهداری احشام و چهارپایان و انبار علوفه بوده راه می یابد.درب سوم ، مقابل دروازه اصلی قرار گرفته و به محل مسکونی قلعه راه می یابد.

 
منبع :پارسا سيتي
دسته ها: ایرانگردی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.